Vlada Federacije BiH je odbila predlog kineskog konzorcijuma, izvođača na projektu termoelektrane na ugalj Tuzla 7, da opremu isporuči drugi podizvođač. Pre toga je Savjet za državnu pomoć BiH preinačio raniju odluku i proglasio državnu pomoć nezakonitom. General Electric je još pre godinu dana otkazao ugovor za turbinu.
Ministar energije, rudarstva i industrije Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Džindić kazao je da je entitetska vlada zvanično podržala državnu Elektroprivredu BiH – EPBiH i da nije prihvatila alternativnog podizvođača za projekat izgradnje bloka 7 termoelektrane Tuzla. „Pravni tim sa međunarodnom reputacijom“ će predložiti dalje korake u vezi s ovim poduhvatom, po njegovim rečima.
Odluka će biti prosleđena Parlamentu Federacije BiH, a konzorcijumu kineskih kompanija Gezhouba Group i Guangdong Electric Power Design Institute će biti ponuđeno da nastavi realizaciju ugovora pod uslovima pod kojim je 2014. potpisan, dodao je Džindić.
Entitetska vlada je zadužila EPBiH da zatraži raskid ugovora o inženjeringu, nabavci i izgradnji (EPC) ukoliko izvođač ne bude mogao da nastavi da ispunjava obaveze. Blok 7 je projektovan na 450 megavata.
Tuzla 7 ostala u ćorsokaku još pre godinu dana
Konzorcijum je zadužen da nabavi kotao, turbinu i generator. General Electric je još pre godinu dana otkazao ugovor, a ubrzo zatim najavio napuštanje tržišta proizvodnje struje iz uglja. Skoro u istom trenutku, Kina se obavezala da više neće finansirati takve projekte u inostranstvu.
Savjet za državnu pomoć BiH je pre nekoliko dana proglasio državnu pomoć dodeljenu projektu Tuzla 7 nezakonitom
Samo nekoliko dana pre vladinog poteza, Savjet za državnu pomoć BiH je preinačio raniju odluku i proglasio državnu pomoć dodeljenu projektu Tuzla 7 nezakonitom.
Denis Žiško iz Aarhus centra istakao je da energetski sektor zemlje sada mora da napravi zaokret i da dekarbonizaciju shvati ozbiljno. „Naši donosioci odluka moraju da ubrzaju uvođenje energije iz održivih i obnovljivih izvora i da se tome zaista posvete – više nemamo vremena za gubljenje na zagađujuće i skupe projekte“, istakao je.
Do brisanja projekta preostaju samo formalnosti
Vlada je prihvatila zaključke konsultanata i EPBiH da predloženi podizvođači ne zadovoljavaju uslove iz tenderske dokumentacije.
„Donošenje ove odluke je oduzelo previše vremena, ali ona je veoma dobrodošla. Završetak nesrećne sage Tuzla 7 je sada stvar formalnosti, a Bosna i Hercegovina konačno može da se okrene energetskom planiranju koje ima smisla iz ugla životne sredine i isplativosti“, izjavila je Pippa Gallop iz organizacije CEE Bankwatch, koja prati finansiranje klimatski nepovoljnih projekata.
Izgradnja bloka Kostolac B3 i rekonstrukcija TE Pljevlja, koje su u toku, mogle biti poslednji takvi projekti na Zapadnom Balkanu
Na celom Zapadnom Balkanu je od projekata termoelektrana na ugalj u izgradnji samo Kostolac B3 u Srbiji. Niz drugih je otkazan ili suspendovan, mada se neki u poslednje vreme izvlače iz naftalina. Zasad još ima izgleda za rekonstrukciju nekoliko blokova na Kosovu*, u Srbiji i BiH, a Crna Gora je ozvaničila početak radova na obnavljanju svoje jedine takve termoelektrane, u Pljevljima.
Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić izjavio je ove nedelje da ne veruje da će projekat Ugljevik 3 biti sproveden. Njegova opaska je zabeležena neposredno nakon što je Centar za životnu sredinu iz Banjaluke saopštio da je tužio njegovo ministarstvo jer je mimo propisa i sporazuma sa Sekretarijatom Energetske zajednice izdalo ekološku dozvolu.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.