Životna sredina

Si Đinping: Kina neće više graditi elektrane na ugalj van svojih granica

Si Djinping Kina nece vise graditi elektrane na ugalj van svojih granica

Objavljeno

22.09.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

22.09.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Kina, koja je trenutno najveći graditelj i finansijer termoelektrana na ugalj u balkanskim zemljama, najavila je da će prestati da investira u nove projekte za proizvodnju energije iz uglja izvan svojih granica, navodi se u saopštenju predsednika Si Đinpinga.

Si Đinping je tokom govora na 76. sednici Generalne skupštine Ujedinjenih nacija rekao da će Kina povećati svoju podršku projektima za dobijanje zelene i niskougljenične energije u zemljama u razvoju. On je naglasio da je potrebno ubrzati prelazak na zelenu i niskougljeničnu energiju.

Đinping: Kina će povećati podršku projektima zelene energije u zemljama u razvoju

Đinping je takođe ponovio nameru Kine da u sklopu energetske tranzicije i dekarbonizacije postigne ugljeničnu ili klimatsku neutralnost do 2060. godine, i naveo da će emisije CO2 će dostići vrhunac pre 2030. godine.

Kineske firme rade na tri projekta u Srbiji i BiH

Kineske kompanije su trenutno uključene u tri projekta elektrana na ugalj u Srbiji i BiH. Najviše su odmakle u Srbiji gde grade treći blok u termoelektrani Kostolac B i u BiH gde rade na sedmom bloku u termoelektrani Tuzla. Međutim, i ovi projekti suočavaju se sa problemima.

China Machinery Engineering Corporation (CMEC) gradi treći blok snage 350 MW u TE Kostolac B, istočno od Beograda, ali zasad nema puno informacija dokle su stigli radovi.

Gezhouba Group i Guangdong Electric Power Design Institute započele su gradnju bloka 7 u TE Tuzla, snage 450 MW, ali trenutno su radovi stali jer je američka kompanija GE izašla iz posla.

U planu je još jedan projekat, a to je TE Ugljevik 3. Naime, China Electric i poljsko-kineska kompanija Sunningvell International saopštile su početkom jula da su postigle sporazum o projektovanju, nabavci i izgradnji (EPC) za Ugljevik 3.

Inače, jedna od najvećih kineskih kompanija, Power Construction Corporation of China (PowerChina) 2020. je potpisla ugovor o izgradnji elektrane Kolubara B, ali je Vlada Srbije odustala od projekta u maju ove godine. Pre nekoliko dana ova kompanija je saopštila da želi da investira u zelenu energiju u Srbiji i tako uđe na evropsko tržište.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

srbija zeleni budzet 2025 zeleni projekti pruga

Srbija po prvi put pripremila Zeleni budžet u okviru Zakona o budžetu – za 2025. milijardu evra

22. septembar 2021. - Predlog zakona o budžetu Srbije za 2025. godinu po prvi put je sadržao prilog Zeleni...

hrvatska izvestavanje o odrzivosti obveznici popis esg hgk

Izveštaje o održivosti moraće da preda 50 kompanija u Hrvatskoj

22. septembar 2021. - Obaveza je propisana Zakonom o računovodstvu, koji pravi Direktivu o korporativnom izveštavanju o održivosti EU

nemacka privreda dekarbonizacija co2 emisije

Nemačka privreda investirala 85 milijardi evra u smanjenje CO2 emisija

22. septembar 2021. - Najmoćnije nemačko industrijsko udruženje BDI saopštilo je da buduća vlada mora da preispita brzinu dostizanja klimatske neutralnosti

Nova Evropska komisija balansirati dekarbonizaciju sa odrzivoscu cena energenata

Nova Evropska komisija će balansirati dekarbonizaciju sa održivošću cena energenata

22. septembar 2021. - Evropska komisija želi da održi tempo dekarbonizacije, ali da istovremeno obezbedi pristupačne cene energenata za domaćinstva i privredu