OIE

Hidroelektrana Ulog dobila dozvolu za proizvodnju

Hidroelektrana Ulog dobila dozvolu za proizvodnju

Foto: EFT

Objavljeno

11.03.2025.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

11.03.2025.

Komentari

comments icon

0

Podeli

EFT Group je za svoju hidroelektranu Ulog na Neretvi, završenu prošle godine, od regulatornog tela dobio zeleno svetlo za početak redovnog rada. Zaštitnici i zaštitnice životne sredine su tvrdili da projekat od 35,1 megavata treba obustaviti zbog opasnosti po ekosistem ove reke.

Regulatorna komisija za energetiku Republike Srpske je izdala dozvolu za proizvodnju električne energije preduzeću EFT HE Ulog. Njegova matična kompanija Energy Financing Team – EFT Group proizvodi struju i trguje njome. Izgradila je hidroelektranu Ulog kod Kalinovika južno od Sarajeva.

Pogon u gornjem toku Neretve ima kapacitet od 35,1 megavata. Firma je zahtev podnela u decembru, a regulatorno telo je dozvolu odobrilo na pet godina.

Hidroelektrana Ulog ima dva generatora

Republika Srpska je s EFT-om 2009. potpisala koncesioni ugovor na 33,5 godine uključujući 3,5 godine za radove. Oni su posle nekoliko godina obustavljeni, a ponovo su počeli 2020. godine. Izvođač je kineski Sinohydro, koji je dobio zadatak da postrojenje izgradi po sistemu ključ u ruke.

Investicija je procenjena na 70 miliona evra, po ranijim izveštajima. Hidroelektrana ima dva generatora, po informacijama na EFT-ovom vebsajtu. Kompanija očekuje da će proizvoditi 85 gigavat-sati godišnje.

Tokom punjenja akumulacije prošle godine, zaštitnici životne sredine su tvrdili da voda prolazi kroz pukotine između brane i okolnog tla. Aktivisti su 2023. objavili fotografije beličaste vode Neretve u ovom kraju od, kako su naveli, karbonata.

U istoj oblasti planirano nekoliko malih hidroelektrana

Vlasti Federacije Bosne i Hercegovine su se takođe protivile projektu, uz obrazloženje da se drugi entitet nije konsultovao s njima u pogledu projekta. U istoj oblasti je bila u planu grupa malih hidroelektrana.

EFT takođe poseduje Rudnik i termoelektranu (RiTE) Stanari, na ugalj, kao i najveću solarnu elektranu u BiH – Bileća. To postrojenje od 60 megavata je prošlog leta znatno oštećeno u nevremenu. Nalazi se pored istoimenog grada i jezera. Inače, postoji više elektrana i projekata koji se zovu Bileća.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

srbija transbalkanski koridor ems kodar ugovor bajina basta obrenovac matejic

EMS potpisao ugovor za još jednu deonicu Transbalkanskog koridora – dalekovod Obrenovac-Bajina Bašta

11. mart 2025. - Transbalkanski koridor spaja balkanske zemlje i članice EU - Rumuniju, Srbiju, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru i Italiju

crna gora vlada uslovi solarne elektrane uniprom kap

Vlada Crne Gore dala zeleno svetlo za četiri solarne elektrane snage 127 MW

11. mart 2025. - Tri fotonaponske elektrane su planirane na teritoriji Glavnog grada Podgorice, od čega su dve povezane sa KAP-om

evropa mreze investicije ustede

Investicije u mreže i fleksibilnost mogu da snize cenu struje 30 odsto

11. mart 2025. - Reč je o velikim investicijama koje, takođe, donose velike uštede, pokazalo je istraživanje kompanije Allianz Research

severna makedonija solar kontek asi trade probistip

Turski Kontek preuzima projekat solarne elektrane u Severnoj Makedoniji

11. mart 2025. - Turska firma Kontek Kontrol Teknolojileri ve Otomasyon je u postupku preuzimanja projekta za gradnju solarne elektrane snage