Kompanije iz domena projektovanja, nabavke i izgradnje (EPC) mogu da se do 10. januara prijave da izgrade fotonaponsko postrojenje Gračanica, nominalne snage 50 megavata, za državnu Elektroprivredu Bosne i Hercegovine – EPBiH.
U Bosni i Hercegovini je prva velika solarna elektrana puštena u rad tek nedavno, mada investitori najavljuju sve više projekata. Proizvođač uglja i električne energije EPBiH se može pohvaliti nekima od najuznapredovalijih, što daju obrise njegovoj energetskoj tranziciji. Fokusiran je na fotonaponsku tehnologiju, isto kao preostale dve državne elektroprivrede, u cilju stvaranja alternative lignitu i drugim vrstama pomenutog fosilnog goriva.
Nakon što je u julu raspisao tender za jedno manje postrojenje u okviru svog kompleksa rudnika uglja Breza, po sistemu ključ u ruke, EPBiH sada traži izvođača za solarni sistem za proizvodnju električne energije s kapacitetom od 50 megavata.
Lokacija je u opštini Bugojno, na rekultivisanoj deponiji drugog svog ugljenokopa. Zemljištem upravlja Gračanica, ćerka firma Elektroprivrede BiH. Sedište joj je u susednom Gornjem Vakufu – Uskoplju.
Za projekat je u planu nabavka solarnih modula od po 660 vati
Ovaj fotonaponski projekat je podeljen na dva dela od po 25 megavata maksimalnog (pik) kapaciteta. Evropska banka za obnovu i razvoj, koja je objavila pomenuti javni poziv, finansiraće nabavku i instaliranje kreditom od najviše 40 miliona evra, uz neka nepovratna sredstva manjeg iznosa. Ta institucija je ranije nagovestila da bi mogla da uključi i nekog komercijalnog kreditora kao kofinansijera.
Kompanije koje zadovoljavaju uslove mogu da se prijave do 10. januara, stoji u obaveštenju. Autori preliminarne studije su utvrdili da bi najoptimalnije bilo da se kupe solarni paneli nominalne snage 660 vati.
Govoreći u maju na Beogradskom energetskom forumu – BEF 2023, menadžer razvoja u EPBiH Anes Kazagić naveo je da je ta kompanija opredelila sredstva za izgradnju solarne elektrane Gračanica kroz svoj interni obračun poreza na emisije ugljen-dioksida. Taj mehanizam je uvela još 2021. godine. Rečeni događaj je organizovao Balkan Green Energy News.
Ova grupacija takođe ima stalan otvoreni poziv lokalnim samoupravama, firmama i pojedincima da joj u zakup daju zemljište za izgradnju solarnih elektrana.
Treba pomenuti i da se naučna javnost, aktivističke organizacije i farmeri sve više bune protiv izgradnje fotonaponskih pogona na poljoprivrednom zemljištu i u zaštićenim područjima. Tvrde da manje štetnih rešenja ima u izobilju. Pored površina u okviru rudnika uglja, koji se polako zatvaraju, postoje, na primer, deponije komunalnog i industrijskog kao i drugih vrsta rudarskog otpada, zatim krovovi, pa neiskorišćeni prostor pored infrastrukturnih objekata poput auto-puteva i pruga.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.