Životna sredina

Crna Gora, BiH dogovorile ponavljanje ekološke studije za HE Buk Bijela

Crna-Gora-BiH-dogovorile-ponavljanje-ekoloske-studije-HE-Buk-Bijela

Foto: Wirestock on Freepik

Objavljeno

28.06.2024.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

28.06.2024.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Pregovori između BiH i Crne Gore o projektu hidroelektrane Buk Bijela daju rezultate. U okviru druge faze svoje mape puta za prevazilaženje spora, dogovorile su se da studija uticaja na životnu sredinu bude ponovljena.

Nakon sastanka kojeg je vodila ekspertkinja za životnu sredinu Sekretarijata Energetske zajednice Aleksandra Bujaroska, grupa za prekogranični dijalog Bosne i Hercegovine i Crne Gore postigla je sporazum o drugoj fazi mape puta za projekat hidroelektrane Buk Bijela. Glavna tačka je ponavljanje studije uticaja na životnu sredinu.

Dogovor je rezultat zajedničkih napora da se ispoštuju strogi ekološki standardi, saopštio je sekrertarijat. Grupa za dijalog će definisati obim nove studije i voditi se najnovijim naučnim saznanjima, uz učešće javnih i nadležnih uprava, te temeljno ispitati sve prekogranične uticaje, stoji u objavi.

Izgradnja odložena

Obe delegacije su ukazale na napredak postignut u prvoj fazi u okviru mape puta. Od najvažnijih zaključaka, potvrđeni su rezultati geodetskih ispitivanja i hidroloških merenja, obuhvaćenih početnim koracima u dijalogu, dodao je Sekretarijat Energetske zajednice.

Republika Srpska i Srbija su pre tri godine označile početak pripremnih radova na hidrocentrali Buk Bijela, od 93 megavata. Ona je deo planirane kaskade Gornja Drina, u kojoj bi bile i hidroelektrane Foča i Paunci.

Međutim, pobunile su se Crna Gora i Federacija BiH. Projekat veoma kasni i trenutno nema nikakvih građevinskih aktivnosti, navedeno je u zapisniku sa sastanka.

Republika Srpska, Crna Gora rade na prevazilaženju spora oko Bilećkog jezera

Gornja Drina je zajednički projekat Elektroprivrede Srbije (51 odsto) i Elektroprivrede Republike Srpske.

Inače, Republika Srpska i Crna Gora rade na prevazilaženju spora oko Bilećkog jezera.

Treba pomenuti i da su se Crna Gora, Srbija i Republika Srpska u martu dogovorile da zajedno razvijaju projekte u energetici poput hidroelektrana i unapređenja prenosne mreže, kao i da ubrzaju rešavanje postojećih sporova u tom sektoru. Svo troje ministara energetike: Saša Mujović, Dubravka Đedović Handanović i Petar Đokić, u maju su zatim učestvovali na Beogradskom energetskom forumu. 

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Svet duplirao kapacitet solara na dva teravata za samo dve godine

Svet duplirao kapacitet solara na dva teravata za samo dve godine

28. jun 2024. - Globalni savet za solarnu energiju je objavio da je dostignut nivo od dva teravata ukupnog fotonaponskog kapaciteta

dinamicne tarife cena struje negativne cene

Dinamične tarife za električnu energiju uvode Slovenci i Nemci

28. jun 2024. - Nemačka će od 1. januara 2025. godine uvesti dinamične tarife za elektrčnu energiju što bi...

Slovenija prostorni plan vetropark Ojstrica protivljenju gradana gradjana

Slovenija usvojila prostorni plan za vetropark Ojstrica uprkos protivljenju građana

28. jun 2024. - Vlada Slovenije je odobrila prostorni plan za vetroelektranu Ojstrica, a lokalno stanovništvo i opština su i dalje protiv tog projekta

Zastitnici ptica Rumuniji blokirali izgradnju najvecih projekata solarnih elektrana Evropi

Zaštitnici ptica u Rumuniji blokirali izgradnju jednog od najvećih projekata solarnih elektrana u Evropi

28. jun 2024. - Dama Solar bi u ovom trenutku bila najveće fotonaponsko postrojenje u Evropi, ali aktivisti su zakočili investiciju radi zaštite ptica