OIE

ERS dobio koncesiju za gradnju hidroelektrane Bileća

Potpisan koncesioni ugovor o hidroelektrani Bileca

Bilećko jezero (foto: adestuparu from Pixabay)

Objavljeno

17.02.2023.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

17.02.2023.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Firmi Hidroelektrane na Trebišnjici, koja posluju u okviru Elektroprivrede Republike Srpske, dodeljen je koncesioni ugovor za hidroelektranu Bileća.

Ugovor o koncesiji za izgradnju i korišćenje hidroelektrane Bileća u opštini Bileća potpisali su Petar Đokić, ministar energetike i rudarstva Republike Srpske, Gordan Mišeljev, direktor Hidroelektrana na Trebišnjici (HET), i Slobodan Čomić, v.d. izvršni direktor za ekonomsko-finansijske poslove Elektroprivrede Republike Srpske (ERS).

HET je 2021. godine predao zahtev Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju za procenu uticaja na životnu sredinu za projekat izgradnje hidroelektrane Bileća.

Protočna hidroelektrana Bileća zamišljena je kao treća i poslednja u nizu podsistema Gornji horizonti. Prvo u kaskadi je postrojenje Nevesinje, a zatim sledi hidroelektrana Dabar, koja je u izgradnji.

Potpisan koncesioni ugovor o izgradnji hidroelektrane Bileća
Foto: Vlada Republike Srpske

Hidroelektrana Bileća će imati instaliranu snagu od 33,5 megavata. Očekuje se godišnja proizvodnja od 121,6 gigavat-sati, navodi se u saopštenju.

Investicija je procenjena na 127,7 miliona konvertibilnih maraka (65,3 miliona evra)

Ugovorom je predviđeno da hidroelektrana bude izgrađena u narednih pet godina. Koncesija je dodeljena na 50 godina, a investicija je procenjena na 127,7 miliona konvertibilnih maraka (65,3 miliona evra).

U budžet Opštine Bileća, biće  usmereno 95 odsto sredstava

​Koncesionar je pre zaključivanja ugovora o koncesiji u budžet Republike Srpske uplatio jednokratnu naknadu za ustupljeno pravo u iznosu od 638.578 konvertibilnih maraka, (326.499 evra).

Nakon izgradnje hidroelektrane, koncesionar će u budžet Republike Srpske plaćati koncesionu naknadu u iznosu od 0,0055 maraka (0.0028 evra) po proizvedenom kilovat-satu. U budžet opštine Bileća, biće  usmereno 95 odsto sredstava.

Inače, ERS trenutno gradi HE Buk Bijela.

Bileća centar zelene energije

Ranije ove godine preduzeću V&Z zaštita iz Banjaluke je dodeljen ugovor za solarni park Bileća. Ugovorom je definisano da solarni park Bileća bude izgrađen za dve godine. Koncesija je dodeljena na 30 godina, a investicija je procenjena  na 17,4 miliona konvertibilnih maraka (8,9 miliona evra).

U skoro svakoj opštini u istočnoj Hercegovini, na teritoriji Srpske, razvija se bar jedan velik poduhvat za proizvodnju zelene energije.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

natrijum jonske baterije litijum catl Naxtra

Litijum dobio konkurenciju – CATL predstavio prvu natrijum-jonsku bateriju koja je ušla u masovnu proizvodnju

17. februar 2023. - Kineski CATL predstavio je bateriju Naxtra, za koju tvrdi da je prva natrijum-jonska baterija na svetu koja se masovno proizvodi

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

17. februar 2023. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

17. februar 2023. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javnim zgradama ima solar snage skoro 20 MW

17. februar 2023. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW