OIE

Prva velika solarna elektrana u BiH otpočela probni rad

greenstat-petnjik prva velika solarna elektrana BiH

Foto: Greenstat

Objavljeno

01.09.2023.

Komentari

0

Podeli

Objavljeno

01.09.2023.

Komentari

0

Podeli

U Grudama je u probni rad pušteno postrojenje Petnjik, nominalnog kapaciteta 45 megavata, prva velika solarna elektrana u Bosni i Hercegovini.

Prva investicija norveške kompanije Greenstat u BiH ulazi u važnu novu fazu. Izgradnja fotonaponskog postrojenja Petnjik je završena i počeo je probni rad.

Brojne domaće i strane kompanije su proteklih par godina pokrenule projekte velikih solarnih elektrana, ali ova je tek prva koja je instalirana. Greenstat je u partnerstvu s lokalnim preduzećem GP Toming počeo s radovima u maju prošle godine.

To fotonaponsko postrojenje se nalazi u opštini Grude u Hercegovini, dvadesetak kilometara od Jadranskog mora i oko pedeset od Mostara.

Procenjena godišnja proizvodnja solarne elektrane Petnjik iznosi 64 gigavat-sata

Izgradnja je okončana po planu, navela je kompanija i pripisala većinu zasluga iskustvu GP Tominga u postavljanju velikih solarnih elektrana.

Kada bude potvrđeno da pogon radi u skladu sa specifikacijama, vlasti će mu izdati dozvolu za redovan rad. Greenstat je rekao da će prvi prihod ostvariti tokom ovog meseca i dodao da je godišnja proizvodnja procenjena na 64 gigavat-sata. To je takođe njegov prvi projekat solarne elektrane van Norveške. Kompanija je ranije saopštila da razmatra mogućnost daljih investicija u Jugoistočnoj Evropi.

greenstat solar bih petnjik gp toming

Ceremoniji obeležavanja početka probnog rada prisustvovali su predstavnici Ambasade Norveške u BiH i ambasador BiH u Norveškoj Bakir Sadović.

Inače, tuzlanski Deling Invest je početkom avgusta u poslovnoj zoni na obodu grada krenuo s pripremnim radovima na lokaciji svoje buduće solarne elektrane maksimalnog odnosno nominalnog kapaciteta (za jednosmernu struju) 36,9 megavata.

Državna Elektroprivreda BiH (EPBiH) u okviru svog plana dekarbonizacije namerava da instalira fotonaponski pogon od 56 megavata na lokaciji deponije šljake i pepela svoje termoelektrane na ugalj u Tuzli.

Po podacima Međunarodne agencije za obnovljivu energiju, ova zemlja je na kraju 2022. imala 107 megavata instalirane snage u segmentu solara, dva puta više nego godinu dana pre. Veliki projekti se uglavnom razvijaju u Hercegovini, i do 500 megavata, ali su skoro svi tek u ranoj fazi.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Energetska tranzicija nije partijsko vec globalno pitanje

Energetska tranzicija nije partijsko, već globalno pitanje

1. septembar 2023. - Predstavnici kompanija s velikim investicijama u obnovljive izvore u Jugoistočnoj Evropi ukazali su danas na Beogradskom energetskom forumu na neophodnost modernizacije, razvoja infrastrukture i jačanja znanja na lokalnom nivou

Uspešna implementacija prve faze energetske tranzicije na Balkanu, posebno u Srbiji

Uspešna implementacija prve faze energetske tranzicije na Balkanu, posebno u Srbiji

1. septembar 2023. - Svedoci smo uspešne implementacije prvog dela tranzicije vezane za obnovljive izvore energije na Balkanu i posebno u Srbiji, poručeno je na Beogradskom energetskom forumu, kojeg organizuje Balkan Green Energy News

Dubravka-DJedovic-Handanovic-Belgradski-energetski-forum

Beogradski energetski forum – energetska tranzicija u Jugoistočnoj Evropi se ubrzava

1. septembar 2023. - Pridruživanjem jedinstvenom tržištu električne energije EU, Zapadni Balkan će dobiti stratešku prednost, izjavio je Direktor Sekretarijata Energetske zajednice Artur Lorkovski na otvaranju konferencije BEF 2024

Đokić Do 2030. novi energetski objekti kapaciteta 1.200 megavata

Đokić: Do 2030. novi energetski objekti kapaciteta 1.200 megavata

1. septembar 2023. - Ministar rudarstva i energetike u Vladi Republike Srpske Petar Đokić rekao je da je plan Republike Srpske da do 2030. godine bude izgrađeni i pušteni na mrežu novi energetski objekti kapaciteta 1.200 megavata, te dodao da je završena solarna elektrana Bileće