OIE

Siemens pobedio na tenderu za izgradnju kapaciteta za energiju vetra u Turskoj

Slika: Pixabay

Objavljeno

04.08.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

04.08.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Konzorcijum prevođen nemačkim Siemensom pobedio je na tenderu za projekat izgradnje kapaciteta za energiju vetra od 1 GW u Turskoj, saopštile su turske vlasti.

Konzorcijumu koji pored Siemensa čine i dve turske kompanije, Turkerler i Kalion, poveren je projekat vredan 1,2 milijarde dolara (1,12 milijardi evra), pošto je ponudio najnižu cenu od 0,0348 dolara (0,0294 evra) po kWh.

Pobednik treba da izgradi fabriku za proizvodnju vetroturbina u Turskoj s kapacitetom od najmanje 150 jedinica od 2,3 megavata godišnje do 21 mesec nakon potpisivanja ugovora. Ukupno jedan gigavat mora biti spreman 36 meseci po dobijanju licence.

Na tenderu su učestvovali najpoznatiji proizvođači vetrotrubina u svetu, a osam konzorcijuma je dostavilo svoje konačne ponude za ovaj projekat koji je predložen u okviru turskog sistema Oblasti obnovljivih izvora energije (YEKA).

Ministar energetike i prirodnih resursa Turske Berat Albajrak rekao je da će to doprineti unapređenju odnosa Turske i Nemačke, koji su se pogoršali u poslednjih nekoliko mjeseci.

Prema njegovim rečima, projekat će povećati proizvodnju energije vetra u Turskoj za 17 odsto, a zemlja će nastaviti da ulaže u lokalne resurse u regionima sa nedovoljnim snabdevanjem energije.

Više od trećine projekta će se finansirati iz međunarodnih izvora.

Budući kapaciteti predviđeni u okviru sistema YEKA trebalo bi da generišu 3.000 GWh električne energije godišnje, odnosno da snabdevaju oko 1.1 miliona domaćinstava. Projekat bi takođe trebalo da omogući da se izbegne emisija 1,5 miliona tona CO2 godišnje.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

irena vodonik trgovina

IRENA: Novi lanci snabdevanja vodonikom moraju biti održivi

4. avgust 2017. - Novo svetsko tržište obnovljivog vodonika može stvoriti prilike za zemlje u razvoju, ali se mora voditi računa o održivosti, navodi IRENA

srbija nis sinopec gasprom

NIS i Sinopec će razvijati projekte za zelenu energiju i skladištenje CO2

4. avgust 2017. - Iza NIS-a je Gasprom, a iza Sinopec Petroleum Engineering Corporation, Sinopec, jedna od najvećih naftno-gasnih kompanija u svetu

Britanija drzavnog giganta GB Energy druge zemlje sve vise elektrana

Državni gigant GB Energy kao odgovor na značajno učešće stranih kompanija u energetskom sektoru Ujedinjenog Kraljevstva

4. avgust 2017. - Grad Minhen drži veći deo vetroparkova na moru u britanskim vodama nego sama vlada u Londonu, upozorio je sekretar za energetiku Ed Miliband

Jan Konrad unicorn Systems intervju digitalizaciju igraca elektricne energije

Unicorn Systems olakšava digitalizaciju, ulazak novih igrača na tržište električne energije

4. avgust 2017. - TSO-ovima treba razmena podataka s nižim segmentima i to sve do individualnih uređaja koji učestvuju na tržištu struje. Softver kompanije Unicorn Systems doprinosi integraciji svih učesnika, kaže njen CCO Jan Konrad.