OIE

Investitor u nekretnine Deling Invest počeo radove na solarnom parku kod Tuzle

Investitor u nekretnine Deling Invest radove solarnom parku kod Tuzle

Foto: Deling Invest / YouTube

Objavljeno

11.08.2023.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

11.08.2023.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Deling Invest, sa sedištem u trećem gradu po veličini u Bosni i Hercegovini, obavlja pripremne radove na lokaciji svoje buduće solarne elektrane od 36,9 megavata. Predviđa da će postrojenje završiti do kraja juna sledeće godine.

U BiH je krenula izgradnja jedne od prvih velikih solarnih elektrana. Lokacija je u poslovnoj zoni Poljana zapad kod sela Šićki Brod kod Tuzle. Obuhvata 31 hektar, od čega bi paneli od po 550 vati zauzimali 24 hektara. Investitor, lokalna kompanija Deling Invest, planira maksimalni kapacitet – pik – od 36,9 megavata. Kapacitet priključka na prenosnu mrežu obično bude za petinu manji.

Godišnja proizvodnja je procenjena na 40,4 gigavat-sata, objavljeno je ranije u video-prezentaciji. Takođe, zemljište ispod solarnih ploča treba da bude prekriveno da bi se sprečio rast trave i drugog rastinja.

Investitor izabrao tehničko rešenje istok-zapad za svoje nizove solarnih panela kod Tuzle

Projekat solarnog parka Deling Invest 1 ima šest celina. Zamišljeno je da paneli budu naizmenično naslagani u redovima okrenutim ka istoku i zapadu. Ova kompanija, koja se inače bavi investiranjem u građevinske projekte, navela je i da će obnoviti lokalne puteve.

Pripremni radovi su u toku. Oni uključuju regulisanje lokalnog potoka Mlaka. Za pogon je predviđeno 12 transformatora.

Deling Invest planira da izgradnju završi do polovine sledeće godine. Investicija je procenjena na 60 miliona konvertibilnih maraka, što je 30,6 miliona evra.

EPBiH u istom području razvija projekte za zamenjivanje uglja fotonaponskim postrojenjima

Inače, Elektroprivreda BiH (EPBiH) u okviru svog plana dekarbonizacije namerava da instalira fotonaponski pogon od 56 megavata na lokaciji deponije šljake i pepela svoje termoelektrane na ugalj u Tuzli.

Po podacima Međunarodne agencije za obnovljivu energiju, ova zemlja je na kraju 2022. imala 107 megavata instalirane snage u domenu solara, dva puta više nego godinu dana pre. Veliki projekti se uglavnom razvijaju u Hercegovini, i do 500 megavata, ali su skoro svi tek u ranoj fazi.

Izuzetak su norveški Greenstat i njegov partner GP Toming. U Grudama, dvadesetak kilometara od Jadranskog mora i pedeset od Mostara, grade fotonaponski sistem nominalne odnosno maksimalne snage 50 megavata, daleko najveći u BiH. Godišnji učinak procenjuju na 65 gigavat-sati. Nedavno su saopštili da će ga završiti pre kraja septembra.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Zvanicnici elektroenergetskog solarne elektrane Albaniji GIZ dekarbonizaciju

Zvaničnici iz elektroenergetskog sektora posetili napredne solarne elektrane u Albaniji u okviru GIZ-ovog projekta za dekarbonizaciju

11. avgust 2023. - GIZ je organizovao posetu Albaniji i prezentacije za zapadnobalkanska ministarstva energetike, operatore elektrodistributivnih sistema i regulatore

hrvatska hep lokacije vetroelektrane natjecaj

HEP traži lokacije za vetroparkove i projekte za preuzimanje

11. avgust 2023. - Hrvatska elektroprivreda istražiće preostali potencijal za izgradnju vetroelektrana i mogućnost za instalaciju u blizini hidroelektrana

esm kfw bogdanci bitola solar uncev

ESM dobio kredit i donaciju za tri solarne elektrane i proširenje vetroparka Bogdanci

11. avgust 2023. - Solarne elektrane biće izgrađene u okviru rudarsko-energetskih kompleksa Bitola i Oslomej, koji se sastoje od termoelektrana i rudnika uglja

hrvatska subvencije bih zupanije klimatske promene javni poziv

Hrvatska daje subvencije za borbu protiv klimatskih promena u BiH

11. avgust 2023. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije raspisalo je poziv za dodelu subvencija lokalnim samoupravama i javnim ustanovama