Otpad

Srpsko-kinesko partnerstvo za tretman medicinskog otpada

Objavljeno

20.03.2017.

Država

Komentari

0

Podeli

Objavljeno

20.03.2017.

Država

Komentari

0

Podeli

Ugovor o saradnji i zajedničkom ulaganju u izgradnju postrojenja za preradu medicinskog otpada potpisan je danas između srpske kompanije SINOFARM d.o.o. i kineske kompanije GIENT. Vrednost investicije, koja će se realizovati u dve faze iznosi 3,5 miliona dolara.

Srpska kompanija SINOFARM i kineska kompanija GIENT danas su svečano potpisale ugovor o saradnji i zajedničkom partnerstvu u Privrednoj Komori Srbije – Privrednoj Komori Beograda. Partneri planiraju da osnuju zajedničko preduzeće Sino Medical Waste, a odmah nakon toga, krajem ovog meseca, kreće se sa prikupljanjem neophodnih dozvola za izgradnju postrojenja koje će se graditi u industrijskoj zoni Stare Pazove.

Preduzeće će se baviti sakupljanjem i tretmanom medicinskog, farmaceutskog i patogenog otpada u Srbiji.

Planirano je da se realizacija sporazuma odvija u dve faze, pri čemu je u prvoj fazi predviđena investicija od 1,8 miliona dolara.  Druga faza investicije iznosiće dodatnih 1,5 miliona dolara, a ona podrazumeva izgradnju postrojenja za reciklažu medicinskog otpada i plastike nastale od medicinskog otpada.

Kompanija GIENT najveći je proizvođač i snabdevač sistema za kompletan tretman medicinskog otpada i njegovo uništavanje i reciklažu za celu Ameriku, Kanadu, Aziju, Australiju, Afriku i Bliski istok.

“Iza kompanije GIENT stoji jedan od najvećih investicionih fondova u Kini i svetu. Iako je ovo naš prvi projekat u Srbiji, verujemo da će naše iskustvo biti pozitivno i da ćemo realizovati dosta uspešnih projekata, rekao Vang JuHua, direktor kompanije GIENT.

Nikola Sinobad, direktor preduzeća SINOFARM rekao je da će se osnivanjem nove kompanije Sino Medical Waste stvoriti uslovi  da se u Srbiji reši pitanje infektivnog medicinskog otpada. Novo postrojenje biće izgrađeno u Staroj Pazovi, konstrukcija bi trebalo da bude gotova u avgustu, oprema da stigne u septembru i ako sve bude u redu, da krajem novembra dobijemo dozvolu za rad.“

U zdravstvenim ustanovama u Srbiji godišnje se sakupi oko 10.000 tona otpada. Polovinu tog optada čini medicinski otpad koji se uglavnom izvozi u zemlje EU.

Tagovi:
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

biodizel od opušaka

Biodizel od opušaka

20. mart 2017. - Biodizel se smatra obećavajućim rešenjem u potrazi za čistijim alternativama fosilnim gorivima, a jedan od izvora mogu da budu opušci

Svetski dan reciklaže

Heroji reciklaže u fokusu ovogodišnjeg Svetskog dana reciklaže

20. mart 2017. - Svetski dan reciklaže 2024. stavlja u centar pažnje ljude, mesta, firme i aktivnosti koji demonstriraju važnost recikliranja

Usvojene izmene Uredbe o utvrđivanju Plana smanjenja ambalažnog otpada

Usvojeni novi ciljevi za smanjenje komunalnog ambalažnog otpada u Srbiji

20. mart 2017. - Uredba o utvrđivanju Plana smanjenja ambalažnog otpada iz 2020. nije dala željene rezultate, zbog čega su nedavno usvojene izmene

solarni paneli reciklaza startap Solar Materials

Revolucionarna tehnologija za recikliranje 98 odsto materijala iz solarnih panela

20. mart 2017. - Solar Materials osvojio je nagradu Solar Startup Award 2024 za svoje pionirsko rešenje za reciklažu solarnih panela