OIE

Rumunija da subvencioniše solarne panele do poslednjeg krova – ministar

Rumunija-subvencionise-solarne-panele-poslednjeg-krova-ministar

Foto: Wirestock on Freepik

Objavljeno

08.01.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

08.01.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Ministar životne sredine, voda i šumarstva Mirča Feket izrazio je nadu da će mehanizmi za subvencije u Rumuniji za fotonaponske instalacije trajati sve dok i na poslednji krov u zemlji ne budu postavljeni solarni paneli.

Rumunija je prošle godine prvi put uvećala ukupni kapacitet iz fotonaponskih postrojenja za više od jednog gigavata, a spisak velikih projekata spremnih za ulazak u fazu izgradnje stalno raste. Štaviše, organizacija SolarPower Europe očekuje da će ova zemlja 2027. dostići 8,7 gigavata.

Solarni bum je na delu u svim segmentima: od prozjumera preko lokalnih samouprava i čak do operatora sistema za prenos električne energije Transelectrica. Tome su doprinele administrativne reforme, a država koristi obimna sredstva koje je odobrila Evropska unija.

Broj prozjumera – domaćinstava, firmi, ustanova i institucija koji proizvode struju za sopstvene potrebe – premašio je stotinu hiljada. Radi poređenja, na kraju 2020. ih je bilo 1.634. Procenjeno je da ukupna snaga njihovih instalacija iznosi preko 1,4 gigavata, više nego što zajedno imaju oba reaktora nuklearne elektrane Cernavodă.

Mehanizam za subvencionisanje domaćinstava Casa Verde Fotovoltaice bio je blokiran od septembra

Ministar životne sredine, voda i šumarstva Mirča Feket očekuje dalju ekspanziju. U izjavi za Radio România Actualități, napomenuo je da je mehanizam za subvencionisanje domaćinstava Casa Verde Fotovoltaice deblokiran. Naime, jedan domaći sud ga je u septembru suspendovao nakon što je jedna firma uložila žalbu što je odbijena na konkursu za instalatere.

Spor je rešen prijateljski, naglasio je Feket. „Nadam se da nećemo prestati da finansiramo takve programe dok i na poslednjem krovu u Rumuniji ne budemo imali fotonaponski panel“, izjavio je ministar.

Uprava fonda za životnu sredinu (AFM) će do kraja ove sedmice potpisati devedesethiljaditi ugovor, tvrdi ministar. U programu Casa Verde Fotovoltaice, vlada maksimalno isplaćuje nešto više od četiri hiljade evra preko AFM-a, odnosno do 90 odsto troškova. Korisnik koji će instalirati fotonaponski sistem pokriva ostatak. Rumunija je 2023. za ovaj mehanizam izdvojila 342 miliona evra, podsetio je Feket.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Francuski Photosol Balkan solarne elektrane 1 2 GW

Francuski Photosol stiže na Balkan da izgradi solarne elektrane od ukupno 1,2 GW

8. januar 2024. - Photosol se sprema da otvori sedište u u Rumuniji iz kojeg namerava da upravlja poslovanjem i u Bugarskoj i na Zapadnom Balkanu

srbija transbalkanski koridor ems kodar ugovor bajina basta obrenovac matejic

EMS potpisao ugovor za još jednu deonicu Transbalkanskog koridora – dalekovod Obrenovac-Bajina Bašta

8. januar 2024. - Transbalkanski koridor spaja balkanske zemlje i članice EU - Rumuniju, Srbiju, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru i Italiju

crna gora vlada uslovi solarne elektrane uniprom kap

Vlada Crne Gore dala zeleno svetlo za četiri solarne elektrane snage 127 MW

8. januar 2024. - Tri fotonaponske elektrane su planirane na teritoriji Glavnog grada Podgorice, od čega su dve povezane sa KAP-om

evropa mreze investicije ustede

Investicije u mreže i fleksibilnost mogu da snize cenu struje 30 odsto

8. januar 2024. - Reč je o velikim investicijama koje, takođe, donose velike uštede, pokazalo je istraživanje kompanije Allianz Research