OIE

Temišvar se priključuje solarnom talasu u Rumuniji sopstvenim fotonaponskim parkom

Grad Temisvar se prikljucuje solarnom talasu Rumunije sa sopstvenim projektom

Photo: Dan V on Unsplash

Objavljeno

21.12.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

21.12.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Četvrti po veličini grad u Rumuniji planira instalaciju fotonaponskog parka snage 5,6 megavata. Lokalne vlasti u Temišvaru objavile su da će ta solarna elektrana pokriti skoro dve trećine potrošnje javne rasvete.

Rumunija doživljava solarni bum u okviru svoje energetske tranzicije. Evropsko finansiranje i grantovi i reforma pravnog okvira podstakli su investicije počev od domaćinstava-prozjumera do postrojenja velikih razmera. Lokalne vlasti, čak i okružne, takođe doprinose brzini rasta tog sektora. Neke su se čak orijentisale na geotermalnu energiju.

Temišvar, glavni grad okruga Timiš i najveći grad na zapadu zemlje, pridružio se rastućoj grupi lokalnih samouprava koje razvijaju projekte solarnih elektrana za sopstvene potrebe. Planirano fotonaponsko postrojenje snage 5,6 megavata deo je gradske strategije za prelazak na obnovljive izvore energije i smanjenje zagađenja.

Lokacija je blizu industrijske zone Frajdorf. Procenjena godišnja proizvodnja iznosi 7,8 gigavat-sati.

„Naš cilj je da pokrijemo približno dve trećine potrošnje električne energije javne rasvete pomoću ovog fotonaponskog parka. Počeli smo tranziciju ka zelenijem gradu u energetskom smislu, a realizacija ovog parka važan je korak na tom putu“, izjavio je gradonačelnik Dominik Fric.

Gradske vlasti su saopštile da će koristiti evropska sredstva za razvoj svog solarnog projekta

Lokalna vlast u četvrtom po veličini gradu u Rumuniji dodala je da će se njena solarna elektrana sastojati od monokristalnih panela, uz obrazloženje da su oni posebno efikasni po hladnom i oblačnom vremenu. Gradsko veće je dodalo da će za projekat iskoristiti raspoloživa sredstva Evropske unije za električni javni prevoz, energetsku efikasnost institucija i modernizaciju toplovodne mreže.

Vrednost investicije se procenjuje na 6,5 miliona evra uključujući porez na dodatu vrednost. Solarna elektrana treba da bude izgrađena u roku od 12 meseci nakon izdavanja konačne dozvole.

Što se tiče Zapadnog Balkana, ovakvi poduhvati su još retki. Jedino se istakao Mostar, čijem je javnom komunalnom preduzeću u avgustu odobrena koncesija za solarni park od čak 50 megavata. Tako je na putu da postane prva lokalna samouprava u regionu sa vlastitom velikom elektranom na obnovljive izvore.

Kanton Sarajevo je najavio da će osnovati javno preduzeće za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora. U Severnoj Makedoniji ima više sličnih lokalnih inicijativa.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska ina vodonik grant pomoc rijeka rafinerija

INA dobila 15 miliona evra za proizvodnju vodonika za korišćenje u saobraćaju

21. decembar 2023. - Hrvatska naftno-gasna kompanija INA dobila je 15 miliona evra od Vlade Hrvatske za projekat proizvodnje i distribucije vodonika u saobraćaju

RWE GET H2 Nukleus Lingen zeleni vodonik

RWE potpisao najveći ugovor o prodaji zelenog vodonika u Nemačkoj

21. decembar 2023. - TotalEnergies će od RWE kupovati oko 30.000 tona zelenog vodonika godišnje u periodu od 15 godina za svoju rafineriju u Leuni.

crna gora vlada uslovi solarne elektrane uniprom kap

Vlada Crne Gore dala zeleno svetlo za četiri solarne elektrane snage 127 MW

21. decembar 2023. - Tri fotonaponske elektrane su planirane na teritoriji Glavnog grada Podgorice, od čega su dve povezane sa KAP-om

evropa mreze investicije ustede

Investicije u mreže i fleksibilnost mogu da snize cenu struje 30 odsto

21. decembar 2023. - Reč je o velikim investicijama koje, takođe, donose velike uštede, pokazalo je istraživanje kompanije Allianz Research