Otpad

Hrvatska uvodi nove propise za upravljanje otpadom – naplata po količini generisanog otpada

Slika: Pixabay

Objavljeno

30.05.2017.

Država

Komentari

0

Podeli

Objavljeno

30.05.2017.

Država

Komentari

0

Podeli

Hrvatska vlada usvojila je uredbu na osnovu koje će se odnošenje otpada ubuduće u celoj zemlji naplaćivati po količini.

„Komunalno preduzeće može naplatiti onoliko otpada koliko je korisnik proizveo. To znači da u prošlost odlazi naplata po kvadratima“, rekao je državni sekretar u Ministarstvu zaštite životne sredine i energetike Hrvatske Mario Šiljeg.

U nekim gradovima u Hrvatskoj se odnošenje otpada već naplaćuje po količini a novom uredbom se to pravilo uvodi na nivou cele zemlje.

Komunalna preduzeća će moći da odaberu jedan od dva modela naplate – po masi predatog otpada ili po zapremini kontejnera.

Podsticaj separaciji otpada

Uredbom se uvodi i naknada koja treba da podstakne gradove i opštine da više odvajaju otpad po vrsti a manje ga odlažu. „Poruka uredbe jest manje trijaže – veća naknada, više trijaže – manja naknada“, rekao je hrvatski premijer Andrej Plenković.

To znači da će opštine, ako ne ostvare zadati cilj za smanjenje mešovitog otpada, plaćati naknadu po prekoračenoj toni. Naknada će ove i naredne godine iznositi 100 kuna (13,48 evra) po toni, dok će se u 2019. i 2020. godini povećati na 150 kuna (20,22 evra) po toni, a 2021. i 2022. godine na 200 kuna (26,96 evra) po toni otpada.

U Zagrebu se godišnje u proseku po stanovniku proizvede oko 324 kilograma mešovitog komunalnog otpada, a ta količina ove godine mora da se smanji za 65 kilograma kako grad ne bi platio naknadu.

„Do 2020. godine moramo odvajati 50 odsto komunalnog otpada. Trenutno odvajamo u proseku oko 24 odsto. Ovom uredbom podstaći ćemo i ubrzati postizanje tih ciljeva“, rekao je Šiljeg.

Novina je i da će građani moći da odvajaju otpad već u svojim domovima a ne samo putem reciklažnih dvorišta i kontejnera na javnim površinama.

Uredba stupa na snagu u novembru, a opštine i gradovi će imati tri meseca da se prilagode. U Hrvatskoj trećina opština odvaja otpad.

Tagovi:
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Svetski dan reciklaže

Heroji reciklaže u fokusu ovogodišnjeg Svetskog dana reciklaže

30. maj 2017. - Svetski dan reciklaže 2024. stavlja u centar pažnje ljude, mesta, firme i aktivnosti koji demonstriraju važnost recikliranja

Usvojene izmene Uredbe o utvrđivanju Plana smanjenja ambalažnog otpada

Usvojeni novi ciljevi za smanjenje komunalnog ambalažnog otpada u Srbiji

30. maj 2017. - Uredba o utvrđivanju Plana smanjenja ambalažnog otpada iz 2020. nije dala željene rezultate, zbog čega su nedavno usvojene izmene

solarni paneli reciklaza startap Solar Materials

Revolucionarna tehnologija za recikliranje 98 odsto materijala iz solarnih panela

30. maj 2017. - Solar Materials osvojio je nagradu Solar Startup Award 2024 za svoje pionirsko rešenje za reciklažu solarnih panela

Industrija plastike decenijama obmanjuje potrošače tvrdnjama o reciklaži

Industrija plastike decenijama obmanjuje potrošače tvrdnjama o reciklaži

30. maj 2017. - Predstavnici industrije plastike promovišu recikliranje kao rešenje pitanja otpada iako znaju da ono nije ni tehnički ni ekonomski održivo