Životna sredina

Crna Gora, BiH dogovorile ponavljanje ekološke studije za HE Buk Bijela

Crna-Gora-BiH-dogovorile-ponavljanje-ekoloske-studije-HE-Buk-Bijela

Foto: Wirestock on Freepik

Objavljeno

28.06.2024.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

28.06.2024.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Pregovori između BiH i Crne Gore o projektu hidroelektrane Buk Bijela daju rezultate. U okviru druge faze svoje mape puta za prevazilaženje spora, dogovorile su se da studija uticaja na životnu sredinu bude ponovljena.

Nakon sastanka kojeg je vodila ekspertkinja za životnu sredinu Sekretarijata Energetske zajednice Aleksandra Bujaroska, grupa za prekogranični dijalog Bosne i Hercegovine i Crne Gore postigla je sporazum o drugoj fazi mape puta za projekat hidroelektrane Buk Bijela. Glavna tačka je ponavljanje studije uticaja na životnu sredinu.

Dogovor je rezultat zajedničkih napora da se ispoštuju strogi ekološki standardi, saopštio je sekrertarijat. Grupa za dijalog će definisati obim nove studije i voditi se najnovijim naučnim saznanjima, uz učešće javnih i nadležnih uprava, te temeljno ispitati sve prekogranične uticaje, stoji u objavi.

Izgradnja odložena

Obe delegacije su ukazale na napredak postignut u prvoj fazi u okviru mape puta. Od najvažnijih zaključaka, potvrđeni su rezultati geodetskih ispitivanja i hidroloških merenja, obuhvaćenih početnim koracima u dijalogu, dodao je Sekretarijat Energetske zajednice.

Republika Srpska i Srbija su pre tri godine označile početak pripremnih radova na hidrocentrali Buk Bijela, od 93 megavata. Ona je deo planirane kaskade Gornja Drina, u kojoj bi bile i hidroelektrane Foča i Paunci.

Međutim, pobunile su se Crna Gora i Federacija BiH. Projekat veoma kasni i trenutno nema nikakvih građevinskih aktivnosti, navedeno je u zapisniku sa sastanka.

Republika Srpska, Crna Gora rade na prevazilaženju spora oko Bilećkog jezera

Gornja Drina je zajednički projekat Elektroprivrede Srbije (51 odsto) i Elektroprivrede Republike Srpske.

Inače, Republika Srpska i Crna Gora rade na prevazilaženju spora oko Bilećkog jezera.

Treba pomenuti i da su se Crna Gora, Srbija i Republika Srpska u martu dogovorile da zajedno razvijaju projekte u energetici poput hidroelektrana i unapređenja prenosne mreže, kao i da ubrzaju rešavanje postojećih sporova u tom sektoru. Svo troje ministara energetike: Saša Mujović, Dubravka Đedović Handanović i Petar Đokić, u maju su zatim učestvovali na Beogradskom energetskom forumu. 

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

beogradski energetski forum 2025 sponzori

Sve je spremno za Beogradski energetski forum 2025 – dobro došli!

28. jun 2024. - Beogradski energetski forum 2025. će 14. i 15. maja okupiti četiri stotine učesnika iz više od 30 zemalja regiona, Evrope i sveta

U Evropi rast kapaciteta iz baterija rekordan ali tempo usporava

U Evropi rast kapaciteta iz baterija rekordan, ali tempo usporava

28. jun 2024. - Prošle godine je zabeležen velik skok novoinstaliranog kapaciteta baterija za skladištenje energije, ali ne toliko impresivan kao ranije

Severnomakedonski ESM kupce pepela termoelektrane na ugalj

Severnomakedonski ESM traži kupce pepela iz termoelektrane na ugalj

28. jun 2024. - Pepeo od uglja iz kompleksa REK Bitola koristi se u građevinskoj industriji. Svaki od tri bloka generiše do dve tone dnevno kao nusproizvod.

EPS ugovore otkupu elektricne energije vetroparkova Alibunar 1 Alibunar 2

EPS potpisao ugovore o otkupu električne energije iz vetroparkova Alibunar 1, Alibunar 2

28. jun 2024. - Električnu energiju iz budućih vetroparkova Alibunar 1 i Alibunar 2, ukupne snage 168 megavata, preuzimaće Elektroprivreda Srbije