Životna sredina

Crna Gora, BiH dogovorile ponavljanje ekološke studije za HE Buk Bijela

Crna-Gora-BiH-dogovorile-ponavljanje-ekoloske-studije-HE-Buk-Bijela

Foto: Wirestock on Freepik

Objavljeno

28.06.2024.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

28.06.2024.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Pregovori između BiH i Crne Gore o projektu hidroelektrane Buk Bijela daju rezultate. U okviru druge faze svoje mape puta za prevazilaženje spora, dogovorile su se da studija uticaja na životnu sredinu bude ponovljena.

Nakon sastanka kojeg je vodila ekspertkinja za životnu sredinu Sekretarijata Energetske zajednice Aleksandra Bujaroska, grupa za prekogranični dijalog Bosne i Hercegovine i Crne Gore postigla je sporazum o drugoj fazi mape puta za projekat hidroelektrane Buk Bijela. Glavna tačka je ponavljanje studije uticaja na životnu sredinu.

Dogovor je rezultat zajedničkih napora da se ispoštuju strogi ekološki standardi, saopštio je sekrertarijat. Grupa za dijalog će definisati obim nove studije i voditi se najnovijim naučnim saznanjima, uz učešće javnih i nadležnih uprava, te temeljno ispitati sve prekogranične uticaje, stoji u objavi.

Izgradnja odložena

Obe delegacije su ukazale na napredak postignut u prvoj fazi u okviru mape puta. Od najvažnijih zaključaka, potvrđeni su rezultati geodetskih ispitivanja i hidroloških merenja, obuhvaćenih početnim koracima u dijalogu, dodao je Sekretarijat Energetske zajednice.

Republika Srpska i Srbija su pre tri godine označile početak pripremnih radova na hidrocentrali Buk Bijela, od 93 megavata. Ona je deo planirane kaskade Gornja Drina, u kojoj bi bile i hidroelektrane Foča i Paunci.

Međutim, pobunile su se Crna Gora i Federacija BiH. Projekat veoma kasni i trenutno nema nikakvih građevinskih aktivnosti, navedeno je u zapisniku sa sastanka.

Republika Srpska, Crna Gora rade na prevazilaženju spora oko Bilećkog jezera

Gornja Drina je zajednički projekat Elektroprivrede Srbije (51 odsto) i Elektroprivrede Republike Srpske.

Inače, Republika Srpska i Crna Gora rade na prevazilaženju spora oko Bilećkog jezera.

Treba pomenuti i da su se Crna Gora, Srbija i Republika Srpska u martu dogovorile da zajedno razvijaju projekte u energetici poput hidroelektrana i unapređenja prenosne mreže, kao i da ubrzaju rešavanje postojećih sporova u tom sektoru. Svo troje ministara energetike: Saša Mujović, Dubravka Đedović Handanović i Petar Đokić, u maju su zatim učestvovali na Beogradskom energetskom forumu. 

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Zvanicnici elektroenergetskog solarne elektrane Albaniji GIZ dekarbonizaciju

Zvaničnici iz elektroenergetskog sektora posetili napredne solarne elektrane u Albaniji u okviru GIZ-ovog projekta za dekarbonizaciju

28. jun 2024. - GIZ je organizovao posetu Albaniji i prezentacije za zapadnobalkanska ministarstva energetike, operatore elektrodistributivnih sistema i regulatore

hrvatska hep lokacije vetroelektrane natjecaj

HEP traži lokacije za vetroparkove i projekte za preuzimanje

28. jun 2024. - Hrvatska elektroprivreda istražiće preostali potencijal za izgradnju vetroelektrana i mogućnost za instalaciju u blizini hidroelektrana

esm kfw bogdanci bitola solar uncev

ESM dobio kredit i donaciju za tri solarne elektrane i proširenje vetroparka Bogdanci

28. jun 2024. - Solarne elektrane biće izgrađene u okviru rudarsko-energetskih kompleksa Bitola i Oslomej, koji se sastoje od termoelektrana i rudnika uglja

hrvatska subvencije bih zupanije klimatske promene javni poziv

Hrvatska daje subvencije za borbu protiv klimatskih promena u BiH

28. jun 2024. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije raspisalo je poziv za dodelu subvencija lokalnim samoupravama i javnim ustanovama