Životna sredina

Srbija će 2021. potrošiti 1,5 milijardu evra na energetsku efikasnost, smanjenje zagađenja

subvencionisanje-energetska-efikasnost

Slika: Ministarstvo rudarstva i energetike Republike Srbije

Objavljeno

16.12.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

16.12.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Vlada Srbije i Ministarstvo rudarstva i energetike će potpuno promeniti planove investiranja i dati prioritet energetskoj efikasnosti i borbi protiv zagađenja, izjavila je potpredsednica vlade Zorana Mihajlović. Otkrila je da je više od milijardu i po evra namenjeno za tu svrhu sledeće godine.

Kad se pandemija koronavirusa završi, naredne godine bi mogle biti „jednako sive i pod maskama“ ukoliko Srbija ne bude jedinstvena u prevazilaženju ekološke krize, kazala je na godišnjoj konferenciji Economista „Svet u 2021.“ potpredsednica vlade i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović. Obećala je da će se država sledeće godine „mnogo više okrenuti obnovljivim izvorima energije“ i dodala da će preko 1,5 milijarda evra javnog novca biti uložena u energetsku efikasnost i mere za smanjenje zagađenja, a posebno zagađenja vazduha.

Velike promene u rudarstvu i energetici

Svi u Srbiji polako shvataju da ne mogu da se razvijaju energetika i rudarstvo ukoliko nema ekološke bezbednosti, navela je Mihajlović i najavila „velike promene“ u sektoru. U energetici moraju da se promene postulati i strategije i treba se vezati isključivo za ekologiju, izjavila je.

Od uglja se najviše proizvodi zagađenje

„Srbija će učiniti sve da svaki građanin i građanka u ovoj zemlji sledeće godine imaju mogućnost da povećaju energetsku efikasnost u svojim stanovima i kućama. Energija koju proizvodimo, energija koju distribuiramo, energija koju trošimo mora da bude zdrava energija, zelena energija,“ istakla je vicepremijerka.

Potpuna promena planova investiranja

Vlada i ministarstvo će „potpuno promeniti planove investiranja“ i potruditi se da se u zemlji ne proizvodi toliko struje iz uglja, otkrila je. To fosilno gorivo je niskog kvaliteta, a najviše proizvodi zagađenje, tako da će Srbija više raditi ili početi da radi na energetski efikasnoj proizvodnji i korišćenju biomase, rekla je Mihajlović.

Bez zdravije životne sredine, „nema budućnosti“ za domaći energetski sektor i razvoj reformisanih velikih preduzeća, po mišljenju ministarke.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Holandija dobija gradsku cetvrt ciji ce stanovnici morati da dele automobile

Stanovnici nove gradske četvrti u Holandiji će morati da dele automobile

16. decembar 2020. - Utreht, četvrti grad po veličini u Holandiji, dobiće naselje čiji će stanovnici deliti automobile

Srbija digitalizovala izdavanje dozvola u energetici

Srbija digitalizovala izdavanje dozvola u energetici

16. decembar 2020. - U Srbiji su uvedeni digitalni servisi za izdavanje i produžavanje dozvola u sektoru energetike i postupak izrade ekoloških studija

vinca beo cista energija spaljivanje otpada elektrana postrojenje

Beo Čista Energija zvanično započela proizvodnju energije iz otpada u Vinči

16. decembar 2020. - Prvo spaljivanje otpada Beo Čista Energija sprovela je februara 2023. čime je započela poslednja faza probnog rada postrojenja

Zoran Lajovic Metalfe Group

Zeleni čelik iz Sremske Mitrovice – odgovorna industrija za održivu budućnost

16. decembar 2020. - Proizvodnja čelika može biti održiva i odgovorna pokazuje primer srpske kompanije Metalfer Group u čijem proizvodnom portfoliu se nalazi  i tzv. Metalfer ® Zeleni Čelik