Životna sredina

Srbija će 2021. potrošiti 1,5 milijardu evra na energetsku efikasnost, smanjenje zagađenja

subvencionisanje-energetska-efikasnost

Slika: Ministarstvo rudarstva i energetike Republike Srbije

Objavljeno

16.12.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

16.12.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Vlada Srbije i Ministarstvo rudarstva i energetike će potpuno promeniti planove investiranja i dati prioritet energetskoj efikasnosti i borbi protiv zagađenja, izjavila je potpredsednica vlade Zorana Mihajlović. Otkrila je da je više od milijardu i po evra namenjeno za tu svrhu sledeće godine.

Kad se pandemija koronavirusa završi, naredne godine bi mogle biti „jednako sive i pod maskama“ ukoliko Srbija ne bude jedinstvena u prevazilaženju ekološke krize, kazala je na godišnjoj konferenciji Economista „Svet u 2021.“ potpredsednica vlade i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović. Obećala je da će se država sledeće godine „mnogo više okrenuti obnovljivim izvorima energije“ i dodala da će preko 1,5 milijarda evra javnog novca biti uložena u energetsku efikasnost i mere za smanjenje zagađenja, a posebno zagađenja vazduha.

Velike promene u rudarstvu i energetici

Svi u Srbiji polako shvataju da ne mogu da se razvijaju energetika i rudarstvo ukoliko nema ekološke bezbednosti, navela je Mihajlović i najavila „velike promene“ u sektoru. U energetici moraju da se promene postulati i strategije i treba se vezati isključivo za ekologiju, izjavila je.

Od uglja se najviše proizvodi zagađenje

„Srbija će učiniti sve da svaki građanin i građanka u ovoj zemlji sledeće godine imaju mogućnost da povećaju energetsku efikasnost u svojim stanovima i kućama. Energija koju proizvodimo, energija koju distribuiramo, energija koju trošimo mora da bude zdrava energija, zelena energija,“ istakla je vicepremijerka.

Potpuna promena planova investiranja

Vlada i ministarstvo će „potpuno promeniti planove investiranja“ i potruditi se da se u zemlji ne proizvodi toliko struje iz uglja, otkrila je. To fosilno gorivo je niskog kvaliteta, a najviše proizvodi zagađenje, tako da će Srbija više raditi ili početi da radi na energetski efikasnoj proizvodnji i korišćenju biomase, rekla je Mihajlović.

Bez zdravije životne sredine, „nema budućnosti“ za domaći energetski sektor i razvoj reformisanih velikih preduzeća, po mišljenju ministarke.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska nekp cilj oie povecanje

Hrvatska povećala cilj za udeo obnovljive energije sa 36 odsto na 42 odsto

16. decembar 2020. - Hrvatska je povećala sve najvažnije ciljeve u ažuriranom Nacionalnom energetskom i klimatskom planu za period 2021-2030.

gabrovo formira gradsku zonu bez emisija CO2

Gabrovo u Bugarskoj formira prvu gradsku zonu bez emisija CO2

16. decembar 2020. - Grad Gabrovo je prepoznat kao predvodnik klimatskih i energetskih inicijativa u Bugarskoj, a sada ide i korak dalje sa ciljem da do 2030. godine formira gradsku zonu bez emisija ugljen-dioksida

crna gora ibrd kredit stednja energije cedis brojila

Crna Gora investira 34 miliona evra u štednju energije i modernizaciju distributivne mreže

16. decembar 2020. - Investicije su deo Projekta dekarbonizacije energetskog sektora Crne Gore i finansiraće se najvećim delom iz kredita

Zgrada Energetskog instituta Hrvoje Pozar u zelenu i digitalnu tranziciju

Zgrada Energetskog instituta Hrvoje Požar ušla u zelenu i digitalnu tranziciju

16. decembar 2020. - Energetski institut Hrvoje Požar je zvanično otvorio vrata svog Nacionalnog trening centra za zgrade gotovo nulte energije (nZEB)