Severna Makedonija ima investitora, koji je zainteresovan da izgradi gasnu elektranu, a u planu je nekoliko ovakvih projekata, najavio je premijer Hristijan Mickoski, i otkrio da se zemlja već snabdeva gasom iz Azerbejdžana. U isto vreme državna elektroprivreda Elektrani na Severna Makedonija potpisala je memoranudm o saradnji sa azerbejdžanskom državnom naftno-gasnom kompanijom SOCAR.
Severna Makedonija vidi gasne elektrane kao način da obavi dekarbonizaciju energetskog sektora, ali dosadašnji pokupaji nisu bili uspešni. U januaru ove godine prethodna Vlada je zadužila kompaniju Elektrani na Severna Makedonija (ESM) da započne pregovore sa potencijalnim strateškim partnerom o gradnji elektrane Negotino, snage 800 MW, i elektrane Bitola snage 250-300 MW, na gas i vodonik.
Postojala je i ideja da se susednim zemljama ponudi učešće u ovim investicijama. Kako bi obezbedila dovoljno gasa zemlja je aprila 2021. sa Grčkom potpisala memorandum o snabdevanja prirodnim gasom preko terminala za tečni prirodni gas (eng. LNG) u Aleksandrupolisu koji je nedavno počeo da radi.
Nije novost da su investitori zainteresovani da grade gasne elektrane u Severnoj Makedoniji, pa je tako u decembru 2020. pregovarano sa kompanijom General Electric Investment.
Radi se na nekoliko projekata za gasne elektrane
Sada je premijer Hristijan Mickoski izjavio da postoji potencijalni investitor koji želi da uloži milijardu evra u kogeneracionu gasnu elektranu. On je naglasio da je odmah posle završetka poslovnog foruma „Dijalog poslovnog sektora i Vlade“ otišao u Vladu na sastanak sa tim investitorom.
Radi se nekoliko projekata za izgradnju kogeneracionih postrojenja, koja su jedini način da se smanji zagađenje izazvano grejanjem domova na drva, drvni otpad, a često i gume zbog ekonomske situacije, poručio je premijer.
Brza zamena ovakvog načina zagrevanja stanova je, kako je objasnio, centralno grejanje, koje je najjeftinije uz pomoć kogenerativnih elektrana na gas. One u zimskom periodu mogu istovremeno da proizvode i struju i toplotnu energiju koja bi se toplovodima distribuirala u one sredine koje danas koriste izvore energije koji emituje čestice PM2,5 i PM10, istakao je Mickoski.
Realizacija projekta bi mogla da krene tokom sledeće godine i da bude gotova za tri godine
On je naglasio da investicija u gasnu elektranu neće biti po povlašćenim cenama, već po tržišnim uslovima. Njegov cilj je, kako je dodao, da država bude suvlasnik u samoj investiciji sa zemljištem, sa priključcima.
Procena je da privatni investitori koji imaju pristup gasu mogu da ga obezbede mnogo jednostavnije od države, rekao je Mickoski.
Ukoliko sa pregovorima sve bude kako treba, dodao je on, realizacija projekta bi trebalo da krene tokom sledeće godine i da bude gotova za tri godine.
Inače, prethodna Vlada je bila vrlo blizu da potpiše ugovor o gradnji kogeneracione elektrana sa grčkom kompanijom Mitilineos. Dogovor sa kompanjom iz susedstva je bio deo paketa strateških investicionih projekata u sektoru energetike za koje su pripremljeni zakoni i sporazumi.
Ali, javnost je bila veoma kritična prema ovoj nameri, a uskoro je na izborima došlo do promene vlasti.
Gradnja gasnih elektrana postaje sve interesantnija u regionu, pa je pre nekoliko dana predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio pregovore s Azerbejdžanom o gradnji takvog postrojenja.
Memorandum sa SOCAR-om
ESM je saopštio da je Memorandum o razumevanju sa kompanijom SOCAR potpisan u cilju jačanja energetske stabilnosti u zemlji.
Saradnja je usmerena na unapređenje dostupnosti i proširenje mogućnosti nabavke prirodnog gasa, kako bi se obezbedilo stabilno snabdevanje po konkurentnim cenama, u skladu sa pozitivnim zakonskim propisima, naveo je ESM.
Potpisivanje je, kako se dodaje, deo nastojanja države da obezbedi prirodni gas, dok SOCAR ima za cilj da poveća svoje prisustvo na regionalnom tržištu.
Premijer Hristijan Mickoski je izjavio da da očekuje da će zemlja memorandumom dobiti još nižu cenu prirodnog gasa. On je otkrio da se preko SOCAR-a, ESM u poslednjem kvartalu ove godine snabdeva gasom za grejanje i proizvodnju električne energije.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.