Električna energija

EDF prekinuo projekat svog malog modularnog reaktora Nuward

EDF prekinuo projekat malog modularnog reaktora Nuward

Foto: EDF

Objavljeno

03.07.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

03.07.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Francuski državni operater nuklearnih elektrana EDF odustao je od svoje prvobitne vizije inovativnog malog modularnog reaktora i umesto toga se opredelio za dokazane tehnologije. Posle nekoliko godina razvoja, sada namerava da temeljno revidira projekat Nuward.

Jedina kompanija u Evropi koja razvija prototip malog modularnog reaktora (SMR) će ubrzo zvanično da odbaci vlastita inovativna rešenja, nakon što se konsultovala s regulatorima i potencijalnim kupcima. Francuska državna elektroprivreda EDF potvrdila je da će da se okrene klasičnijem pristupu. Koncepcija SMR-a Nuward je, ispada, bila prekompleksna i preskupa.

Među sistemima koje je kompanija samostalno razvijala bio je integrisani kotao. Oglašavala je Nuward kao nuklearku sa dva reaktora s vodom pod pritiskom od po 170 megavata. Kapacitet proizvodnje toplotne energije bi bio po 540 megavata, a ciljani radni vek 60 godina. Postrojenje bi bilo moguće izgraditi za 40 meseci.

Nuward je trebalo da uključuje desalinizaciju, proizvodnju toplotne energije

EDF je ranije objavio da Nuward vidi kao rešenje koje bi dopunilo ulogu energana na obnovljive izvore. Njime bi mogle da se zamene termoelektrane na ugalj u rasponu od 300 do 400 megavata. Kompanijini SMR sistemi je trebalo da se primene u snabdevanju izolovanih opština i energetski intenzivnih industrijskih postrojenja u krajevima sa ograničenim kapacitetom mreže.

Ovaj projekat, pokrenut 2019, uključivao je desalinizaciju morske vode i proizvodnju toplotne energije. Francuska ulaže napore da obnovi i proširi kapacitet svojih nuklearki i da progura svoju tehnologiju širom i van Evrope.

EDF ne odustaje od plasiranja SMR-a treće generacije na tržište

Partneri u poduhvatu Nuward su proizvođač malih reaktora TechnicAtome, firma Framatome, u vlasništvu EDF-a uz manjinski udeo pod kontrolom japanske firme Mitsubishi Heavy Industries, zatim francuska državna komisija CEA za alternativne izvore energije i atomsku energiju, belgijski Tractebel i Naval Group, francuska kompanija koja gradi plovila za namensku industriju i energetska postrojenja.

Nuward je pred ovaj iznenađujući preokret došao do faze detaljne razrade projekta. EDF je naveo da će nastaviti da radi na izbacivanju malog modularnog reaktora treće generacije na tržište.

Odluku je doneo nakon što je projekat pročešljalo čak šest uprava za bezbednost rada u domenu nuklearne energije i posle ocena koje su iznele kompanije među kojima su Vattenfall, ČEZ i Fortum.

Na celom svetu je u pogonu ili izgradnji tek šačica SMR-ova i to uglavnom pilot-projekata.

Inače, Srbija i Crna Gora su nedavno sa EDF-om potpisale memorandume o razumevanju o saradnji u energetici.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

evropa mreze investicije ustede

Investicije u mreže i fleksibilnost mogu da snize cenu struje 30 odsto

3. jul 2024. - Reč je o velikim investicijama koje, takođe, donose velike uštede, pokazalo je istraživanje kompanije Allianz Research

crna gora zakon o energetici sahmanovic

Crna Gora usvojila novi Zakon o energetici

3. jul 2024. - Usvajanjem Zakona o energetici Crna Gora dobija moderan, evropski okvir za održivu energetsku budućnost, saopštilo je Ministarstvo energetike

evropa pregled skadistenja energije evropska komisija

U Evropi se grade kapaciteti za skladištenje energije snage 14 GW

3. jul 2024. - Evropska komisija je pokrenula Evropski pregled projekata za skladištenje energije - inventar projekata u realnom vremenu

avr solar park tokeni saraorci

Završena prva prodaja tokena u sektoru energetike u Srbiji – solarna elektrana Saraorci donosi kamatu od 6%

3. jul 2024. - Firma AVR Solar Park prodala je 80 odsto AVR Solar Tokena odnosno tokene u vrednosti od 600.300 evra od ponuđenih 725.000