Novi obračun poreza na dodatu vrednost (PDV) za prozjumere u Srbiji od januara je za dodatnih desetak odsto umanjio njihove račune, pa sada plaćaju 30 do 50 odsto manje, nego pre instaliranja solarnih panela. Taj procenat bi mogao da bude i veći od 50 odsto, ako Vlada Srbije promeni određene zakone i podzakonske akte.
Nesporazum ministarstava finansija i energetike u vezi sa obračunom PDV-a jeste razočarao prve prozjumere, ali, sudeći po broju solarnih elektrana na krovovima domaćinstava i firmi nije drastično usporio solarni bum. Naime, za godinu dana instalirano je više od 1.500 fotonaponskih sistema, a u proceduri su zahtevi za dodatnih 263 MW, što je još najmanje 20.000 elektrana.
Čak je i Vlada Srbije rešila da postane prozjumer.
Promena propisa, uz preko potrebne subvencije, dodatno bi smanjila račune i bila novi podstrek građanima i privrednicima da se odluče da proizvode zelenu energiju za sopstvenu potrošnju. Pomogla bi i stanarima u višestambenim zgradama da krenu koracima Nišlija.
Instaliranje solarnih panela bi trebalo omasoviti, što je trenutno trend u svetu, jer donosi višestruke koristi za sve u društvu: čistiju životnu sredinu, novčane uštede za potrošače, više domaće energije i to iz obnovljivih izvora, manje štetnih emisija…
Maričić: Ispoštovati Uredbu do kraja
Na pitanje kako još smanjiti račune prozjumera Nenad Maričić, jedan od prvih prozjumera u Srbiji, kaže za Balkan Green Energy News da bi, za početak, trebalo do kraja ispoštovati Uredbu o kriterijumima, uslovima i načinu obračuna potraživanja i obaveza između kupaca-proizvođača i snabdevača.
„Uredba ne predviđa da se naknade za energetsku efikasnost, povlašćene proizvođače, akciza, kao i mrežarina, koja je isto neka vrsta naknade, obračunava na svu povučenu struju od EPS, kao što je to bio slučaj i kod PDV-a, nego na razliku između isporučene i povučene električne energije. Zbog toga je potrebno i to uskladiti“, ističe on.
Propuštena šansa prilikom izmena Zakona o korišćenju obnovljivih izvora energije
Da bi se to desilo potrebno je promeniti zakone o akcizama, o obnovljivim izvorima energije i korišćenju javnih dobara. Za akcize je zaduženo Ministarstvo finansija, za obnovljive izvore i javna dobra Ministarstvo rudarstva i energetike, dok bi deo o mrežarini trebalo da promeni Agencija za energetiku Republike Srbije (AERS).
Predlog da se promeni Zakon o korišćenju obnovljivih izvora energije, zasad, kako kaže Maričić nije prošao. Ministarstvo energetike je predlog odbilo u javnoj raspravi o izmenama Zakona koje su nedavno usvojene.
Ali, kako kaže, ne bi trebalo gubiti nadu jer dosta organizacija radi na poboljšanju statusa prozjumera. Jedna od njih je, kako kaže Maričić, i NALED, koji o tome razgovarao sa nadležnim ministarstvima.
“Te dodatne izmene bi dodatno smanjile račun, i to i više od 50 odsto, i ispunila bi se do kraja Uredba. Tako bi priča o prozjumerima bila mnogo atraktivnija i instaliranje solarnih panela bi se omasovilo”, poručuje Maričić.
Ja i skoro svi u mojoj ulici čekamo promenu zakona da bi uradili instalaciju solarnih panela. Po sadašnjim pravilnicima nemamo matematiku da uradimo tako nešto
Zašto nam naplaćuju preuzetu a ne utrošenu i ako smo proizvođači zašto nam naplaćuju stimulaciju za proizvodnju iz obnovljivih sredstava?
Jedino pravedno rešenje bi bilo 1kWh za 1kWh, bez ikakvih taksi, naknada, itd. jer ono što smo proizveli u toku dana i predali merži, EDB je nekome isporucio i naplatio sve to po dnevnoj tarifi. Prozjumeri bi trebali da plaćaju samo za utoršenu količinu energije koju nisu proizveli, tj. ako su u „minusu“.
Da li postoji neko udruzenje kupac-proizvođač u Srbiji?