Električna energija

Vučić: Srbija želi da učestvuje u gradnji nuklearne elektrane u Mađarskoj

Vucic Srbija zeli da ucestvuje u gradnji nuklearne elektrane u Madjarskoj

Foto: Paks II

Objavljeno

25.10.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

25.10.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Srbija želi da da postane manjinski suvlasnik nuklearne elektrane u mađarskom gradu Pakš, izjavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, posle sastanka sa Miloradom Dodikom, članom Predsedništva Bosne i Hercegovine.

Aleksandar Vučić je pre nekoliko nedelja već izjavio da je Srbija zainteresovana da kupi 10 odsto neke nuklearke u regionu.

Predsednik Srbije je rekao da je sa Miloradom Dodikom razgovarao o energetskoj situaciji koja preti velikom broju zemalja u regionu, njihovom ekonomskom opstanku i pitanje je hoće li moći da izdrže bez nestašice struje. On je naveo da se problemi dešavaju širom sveta, i kao primere naveo Veliku Britaniju, Kinu, Moldaviju.

Srbija spremna da plati za udeo u nuklearki od pet, deset ili 15 odsto

Vučić je istakao da je odgovorna izjava predsednice Evropske komisije Ursula von der Leyen, koja je rekla da je važno da se insistira na gasu i nuklearkama. Vučić je naveo i da je prvi potpredsednik Evropske komisije Frans Timmermans, koji je zadužen za Evropski zeleni dogovor i obavlja funkciju komesara za klimatsku akciju, izjavio da će Bugarima biti dozvoljeno da završe nuklearku Belene.

„Mi smo već razgovarali sa (prim. aut. premijerom Mađarske) Viktorom Orbanom o izgradnji njihove nuklearne elektrane u Pakšu, i ponovo izražam našu želju da budemo manjinski suvlasnici. Spremni smo da damo novac za to, odgovarajuču cenu, za pet, deset ili 15 odsto. Tako bismo povećali kapacitete Srbije za dobijanje električne energije u periodu koji dolazi, posebno zbog znatnog srpske ekonomije“, rekao je Vučić.

Proširenje nuklearke Pakš Mađarska sprovodi sa Ruskom firmom Rosatom

Inače, Mađarska planira da proširi svoju nuklearku Pakš, koja sa četiri bloka ukupne snage 2.000 MW daje 50 odsto domaće proizvodnje električne energije. U junu ove godine Mađarska je sa Rosatom, ruskom državnom kompanijom za gradnju nuklearki, dogovorila da se ubrzaju radovi na dva nova bloka snage 2.400.

I Severna Makedonija i Hrvatska žele da investiraju u nuklearnu energiju

Inače, Srbija nije jedina koja je zainteresovana da dobije udeo u nekoj od nuklearki koje se grade u regionu. Severna Makedonija je želela da se uključi u projekat Belene u Bugarskoj, ali je od toga odustala.

Hrvatska, takođe, želi da se uključi u gradnju drugog bloka nuklearke Krško. Tomislav Ćorić, ministar gospodarstva i održivog razvoja, izjavio je u julu da je nuklearna elektrana Krško siguran i stabilan izvor električne energije, a takvi izvori su važni za Hrvatsku.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar

Slični članci

Ember Svet 2024 potrebe hladjenjem hladenjem rasta temperature fosilnih goriva

Ember: Svet je 2024. potrebe za hlađenjem usled rasta temperature pokrio iz fosilnih goriva

25. oktobar 2021. - Obnovljivi izvori i nuklearna energija su 2024. pokrili 79,1 odsto globalnog rasta potražnje za strujom. Učešće fosilnih goriva je bilo veće nego udeo pripisan porastu temperature.

Americka firma obustavila razvoj natrijumskih baterija postao neisplativ

Američka firma obustavila razvoj natrijumskih baterija – postao neisplativ

25. oktobar 2021. - Bedrock Materials je u SAD osvojio poverenje investitora radom na razvoju tehnologije natrijumskih baterija, ali je odlučio da odustane

hrvatska socijalni plan za klimatsku politiku zelena tranzicija

Hrvatska će potrošiti 1,6 milijardi evra na mere iz Socijalnog plana za klimatsku politiku

25. oktobar 2021. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije održalo je javnu raspravu o Socijalnom planu za klimatsku politiku

Turska glavnog cvorista prenos zelene struje EU

Turska se nadmeće za poziciju glavnog čvorišta za prenos zelene struje u EU

25. oktobar 2021. - Turska, Azerbejdžan, Gruzija i Bugarska pokreću projekat za prenos struje koji bi mogao da bude konkurent predloženoj podmorskoj vezi Gruzije i Rumunije