Električna energija

Energetska zajednica upozorila EU na subvencije šest vlada za ugalj

Subvencije sest vlada za ugalj alarmirale Energetsku zajednicu

Foto: Pexels from Pixabay

Objavljeno

10.02.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

10.02.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Evropska komisija je svesna državne pomoći registrovane u studiji za period od 2015. do 2017, naveo je Sekretarijat Energetske zajednice u Beču i objavio procenu koja proizilazi iz tog dokumenta. Subvencije za ugalj izazivaju zabrinutost u kontekstu pravila o konkurenciji, otkrio je Sekretarijat i poručio vlastima da usklade mere s pravilima EU.

Glavna uprava Evropske komisije za konkurentnost je među stranama obaveštenim o nivou podrške sektoru uglja kroz javne fondove, navodi Energetska zajednica u poslednjem saopštenju. Njen sekretarijat je otkrio da je naložio vlastima u Bosni i Hercegovini, na Kosovu*, u Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji, Srbiji i Ukrajini „da dalje prouče ove mere u smislu njihove usklađenosti sa pravnim tekovinama koje se tiču državne pomoći“. Preliminarna procena proizlazi iz studije u kojoj su praćene „direktne i pojedine skrivene“ subvencije za ugalj rudnicima i termoelektranama.

Upozorenje sekretarijata sa sedištem u Beču, uzdignuto i na nivo rečenog tela Evropske unije, potkovano je podacima za period od 2015. do 2017. godine. Studija je objavljena u junu.

„Zabranjena je bilo kakva državna pomoć što narušava konkurenciju ili joj preti, pogodujući određenim poduhvatima ili favorizujući određene energetske resurse. Zbog toga što državna pomoć može da naruši konkurenciju i utiče na prekogranično trgovanje energentima, kontrolisanje pomoći koju odobravaju javne institucije je od ključnog značaja za uspostavljanje regionalnog energetskog tržišta“, naglasio je sekretarijat.

Sekretarijat Energetske zajednice: Kontrolisanje pomoći koju odobravaju javne institucije je od ključnog značaja za uspostavljanje regionalnog energetskog tržišta

Energetska zajednica je uspostavljena kao prelazni format za zemlje koje se približavaju članstvu u energetskoj i Evropskoj uniji. To telo je nedavno opomenulo Srbiju zbog neusklađivanja s regulativom za ispuštanje mikročestica i gasova s efektom staklene bašte.

A vlada u Prištini mora da pravda svoj stav o planu gradnje termoelektrane na ugalj. Primiču se rokovi za kontroverzni projekat Kosova e Re ili Novo Kosovo, za koji je odabrana kompanija ContourGlobal. Po podacima za 2018, obe privrede su zaostajale za ciljevima za energiju iz obnovljivih izvora, kao i Severna Makedonija i Slovenija.

Nova administracija u Briselu ističe odlučnost da postepeno iskoreni upotrebu uglja i drugih štetnih goriva, da sprečava stvaranje otpada i zagađenje, pojača recikliranje i ohrabri prelazak na čistija rešenja.

* Ovaj naziv je bez prejudiciranja statusa i u skladu je sa Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1244 i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o deklaraciji o nezavisnosti Kosova.
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

crna gora zakon o energetici sahmanovic

Crna Gora usvojila novi Zakon o energetici

10. februar 2020. - Usvajanjem Zakona o energetici Crna Gora dobija moderan, evropski okvir za održivu energetsku budućnost, saopštilo je Ministarstvo energetike

evropa pregled skadistenja energije evropska komisija

U Evropi se grade kapaciteti za skladištenje energije snage 14 GW

10. februar 2020. - Evropska komisija je pokrenula Evropski pregled projekata za skladištenje energije - inventar projekata u realnom vremenu

avr solar park tokeni saraorci

Završena prva prodaja tokena u sektoru energetike u Srbiji – solarna elektrana Saraorci donosi kamatu od 6%

10. februar 2020. - Firma AVR Solar Park prodala je 80 odsto AVR Solar Tokena odnosno tokene u vrednosti od 600.300 evra od ponuđenih 725.000

hrvatska koncar Vattenfall svedska trafostanica ugovor

Končar potpisao dosad najveći ugovor za gradnju trafostanice

10. februar 2020. - Postrojenje će biti instalirano u Švedskoj i doprineće povećanju kapaciteta distributivne mreže