Energetska kriza

Srbija uskoro dobija tečni prirodni gas iz Grčke

dubravka-djedovic-grcka-srbija-tecni-prirodni-gas-sanbdevanje-interkonekcije

Foto: Ministarstvo rudarstva i energetike

Objavljeno

13.02.2024.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

13.02.2024.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Nakon završetka izgradnje interkonekcije sa Bugarskom krajem prošle godine, Srbija se fizički povezala sa izvorima gasa iz Kaspijskog regiona i terminalom za tečni prirodni gas u grčkoj luci Aleksandropolis, čime će Grčka postati važan partner Srbije u snabdevanju gasom, izjavila je ministarka rudarstva i energetike Srbije Dubravka Đedović Handanović.

Srbija je već rezervisala 300 miliona kubnih metara gasa godišnje iz terminala za tečni prirodni gas (eng. LNG) u Aleksandrupolisu, od trenutka kada terminal postane u potpunosti operativan, što se očekuje u narednim nedeljama, rekla je rekla je Đedović Handanović na Srpsko-grčkom poslovnom forumu u Palati Srbija.

„Kako je rekao premijer [Grčke Kirijakos] Micotakis, energetika je oblast u kojoj možemo značajno više da sarađujemo u narednom periodu, imajući u vidu veliko iskustvo grčkih kompanija u oblasti energetske tranzicije, ali i interesovanja za značajno veću saradnju u sektorima gasa i elektroenergetike,” rekla je ona.

Srbija je takođe dogovorila isporuke do 400 miliona kubnih metara gasa godišnje iz Azerbejdžana do 2026. godine, koje nakon toga mogu biti i tri puta veće, podsetila je Đedović Handanović.

Što se tiče drugih gasnih interkonekcija u regionu, ona je podsetila da se planira izgradnja još dva nova gasovoda, sa Severnom Makedonijom i Rumunijom, koji će biti završeni pre početka specijalizovane izložbe EXPO 2027 u Beogradu.

Gasne interkonekcije će ojačati poziciju Srbije kao tranzitne zemlje

„Svi ti novi pravci osim što će doprineti diversifikaciji snabdevanja, ojačaće poziciju Srbije kao tranzitne zemlje. Završetkom Balkanskog toka postali smo važna zemlja u snabdevanju gasom zemalja centralne i istočne Evrope,” rekla je Đedović Handanović.

U narednih nekoliko godina, prema njenim rečima, Srbija će uložiti više nego ikada ranije u energetsku infrastrukturu, a otvorena je za razgovore sa svima koji imaju interesovanje za učešće u razvojnim projektima.

Srbija razmatra i povezivanje sa naftnim izvorima u Grčkoj

Ona je podsetila i da Srbija radi na diversifikaciji snabdevanja naftom, jer se ono trenutno obavlja samo iz jednog pravca, preko Jadranskog naftovoda.

„Do početka specijalizovane izložbe EXPO 2027 izgradićemo naftovod dužine 128 kilometara sa Mađarskom koji će dodatno povećati sigurnost snabdevanja domaće rafinerije i tržišta. Takođe razmatramo povezivanje sa naftnim izvorima u Grčkoj, kroz Severnu Makedoniju,” ukazala je ona.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Rusija Ukrajina kompresorsku stanicu Turski tok

Rusija objavila da je Ukrajina napala kompresorsku stanicu za Turski tok

13. februar 2024. - Rusija je objavila da je njena protivvazdušna odbrana oborila dronove kojima je Ukrajina napala kompresorsku stanicu za Turski tok

Vucic Rusija americkih sankcija izadje izADE vlasniStva NIS

Vučić: Rusija zbog američkih sankcija mora da izađe iz vlasništva nad NIS-om

13. februar 2024. - Rusija zbog novih američkih sankcija protiv Gazprom Nefta mora hitno i potpuno da izađe iz vlasništva nad NIS-om, tvrdi predsednik Vučić

Cene gasa EU porastu Ukrajina zapusila cevovode iz Rusije

Cene gasa u EU u porastu nakon što je Ukrajina zapušila cevovode iz Rusije

13. februar 2024. - U Evropi je cena gasa skočila pet odsto na nedeljnom nivou nakon što je Ukrajina zatvorila cevovode koji prenose plavo gorivo iz Rusije

Bugarska sankcija prekine tranzit ruskog gasa u Srbiju

Bugarska zbog sankcija možda prekine tranzit ruskog gasa u Srbiju

13. februar 2024. - Bugarska upozorava da će prekinuti tranzit ruskog gasa u Srbiju i dalje u okolne zemlje, ukoliko Gazprom ne nađe alternativu za plaćanje.