OIE

Siemens, Uniper će koristiti vodonik u postojećoj gasnoj infrastrukturi

Siemens Uniper vodonik gasna infrastruktura

Slika: Siemens

Objavljeno

09.04.2020.

Država

Komentari

0

Podeli

Objavljeno

09.04.2020.

Država

Komentari

0

Podeli

Siemens i Uniper su proširili saradnju na takozvanu braunfild transformaciju s ciljem da dekarbonizuju energetska postrojenja tako što će uvesti vodonik iz obnovljivih izvora. Višak struje iz vetroelektrana mogao bi da se koristi u elektrolizi.

Uniper SE i Siemens Gas and Power sklopili su sporazum o radu na dekarbonizaciji proizvodnje struje i razvoju rešenja za spregu više sektora i sve to uz pomoć sve rasprostranjenije tehnologije čija je osnova vodonik. Poslovne prilike biće istražene u energetici, mobilnosti i industrijskim kapacitetima istovremeno, po navodima iz dve kompanije.

Uloga elektrolize

Ovaj gas može da se koristi na ugljenično neutralan način, a projekti su zamišljeni tako da uključe ceo lanac stvaranja vrednosti. Pristup je zasnovan na električnoj energiji iz obnovljivih izvora i postojećoj infrastrukturi za prirodni gas. Navedena divizija Siemens SE-a radi sa opremom za prenos i distribuciju struje i elektrolizu.

Uniperov generalni direktor Andreas Schierenbeck nagovestio je da se prva prezentacija zajedničkih projekata može očekivati u roku od godinu dana. Poduhvat treba da obuhvati sisteme za skladištenje energije, kazali su inženjeri.

Razvoj tehnologije skladištenja

Vetar može da se koristi za napajanje opreme za elektrolizu i dobijanje vodonika onda kad vetroturbine mogu da proizvedu više struje nego što je potrebno u sistemu prenosa. Uloga baterija poslednjih godina stalno jača.

Najkonvencionalniji način je još uvek pumpanje vode u akumulacije na većoj visini u reverzibilnim hidroelektranama korišćenjem viška električne energije, da bi se onda turbine aktivirale kad potražnja poraste.

Dekarbonizacija

Nemačke firme su saopštile da će oceniti podesnost Uniperovog skladišnog prostora i gasnih turbina za upotrebu vodonika. Najvažniji zadatak, dodale su, jeste da utvrde kako vodonik može da doprinese dok se gase elektrane na ugalj. Uniper se obavezao da zatvori te pogone u Evropi u roku od pet godina i da neto ispuštanje ugljenika dovede na nulu najkasnije 2035. godine.

Planirano je da Simensova koncepcija braunfild transformacije, preoblikovanja postojećeg kapaciteta za drugačiju upotrebu, uključi grejanje, otkriveno je u najavi. Svetski gigant inženjeringa ispituje potencijal pristupa power-to-X, to jest tehnologija kojima se struja pretvara u nešto drugo.

Uniper ima fabrike za prevođenje struje u gas u Falkenhagenu i Hamburgu, a prvu je pre dve godine proširio postrojenjem za metanizaciju. Posle ukidanja upotrebe uglja i prelaska na sigurno snabdevanje energentima, gde će osnova biti gas, korišćenje gasa pogodnog za klimu biće jedan od najvažnijih koraka ka uspešnoj transformaciji energetskog sistema; stoga, dekarbonizacija industrije gasa, uključujući proizvodnju električne energije iz gasa, presudna je u pokušaju Nemačke i Evrope da dostignu klimatske ciljeve, naglasio je Schierenbeck.

Zeleni ili čisti vodonik je jedna od alatki Evropske unije u primeni Evropskog zelenog plana.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

zelene tranzicije održivost upravljanje rizicima HROTE Darjan Budimir

Održivost i upravljanje rizicima presudni za energetsku tranziciju u Hrvatskoj

9. april 2020. - Ključ uspeha zelene tranzicije su održivi poslovni modeli i kvalitetno upravljanje rizicima, poručio je direktor HROTE-a Darjan Budimir

Metsamor Nuclear Power Plant surrounded by high mountains in Armenia

Francuski EDF plasirao prve zelene obveznice za nuklearnu energiju u Evropi

9. april 2020. - EDF je upravo prikupio milijardu evra za produženje rada nuklearnih elektrana od prodaje zelenih obveznica, prvih te vrste u Evropi

federacija bih vlada cena struje ugrozena sigurnost snabdevanja

Vlada Federacija BiH: Struja bi trebalo da poskupi 60 odsto

9. april 2020. - Vlada Federacije BiH donela je danas odluku kojom se proglašava stanje ugrožene sigurnosti snabdevanja električnom energijom za 2024.

canu akademija energetika epcg cges cedis

Državne energetske kompanije dogovorile saradnju sa Crnogorskom akademijom nauka i umjetnosti

9. april 2020. - Memorandumom su potpisale Elektroprivreda Crne Gore, Crnogorski elektroprenosni sistem i Crnogorski elektrodistributivni sistem