OIE

Oboren projekat vetroelektrane Orlovača u Bosni i Hercegovini

Obustavljen projekat izgradnje vetroelektrane Orlovaca u Bosni i Hercegovini

Foto: Pexels from Pixabay

Objavljeno

02.11.2024.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

02.11.2024.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Meštani nekoliko sela kod Livna gde je planirana izgradnja vetroelektrane Orlovača izborili su se za obustavu ovog projekta. Nakon javne rasprave, Federalno ministarstvo okoliša i turizma je odbilo zahtev preduzeća HB Wind za prethodnu procenu uticaja na životnu sredinu.

HB Wind je još u martu 2010. godine sklopio ugovor o koncesiji sa Ministarstvom privrede Kantona 10, poznatog i kao Hercegbosanska županija. Početkom 2020. godine, Vlada Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) dala je saglasnost za izdavanje energetske dozvole za vetroelektranu Orlovača, snage 42,9 megavata, na teritoriji grada Livna. Predviđeno je 13 vetroturbina. Tada je saglasnost dobio i projekat Ivovik.

Firma HB Wind je u junu ove godine Federalnom ministarstvu okoliša i turizma uputila zahev za prethodnu procenu uticaja projekta na životnu sredinu. Zahtev je izradio ovlašćeni konsultant Zagrebinspekt (ZGI) iz Mostara.

Nakon što je ministarstvo objavilo poziv za javni uvid u studiju procene uticaja vetroelektrane Orlovača na životnu sredinu, preko 200 meštana sela uz koncesijsko polje firme HB Wind potpisalo je prigovore i obrazložilo direktni uticaj u deset tačaka. Jedna od glavnih stavki je blizina planiranih vetroturbina selima Drinova međa, Vidoši, Dobro, Dola, Megdan i Potkraj.

Izgradnja vetroparka Orlovača bi imala stalne i nereverzibilne štetne posledice na životnu sredinu

U Centru za građansku suradnju (CGS) kažu da su građani u poslednjem trenutku reagovali i izborili se za javnu raspravu o ovom projektu. Ta organizacija navodi da je Grad Livno od federalnog ministarstva dobio uputstvo da se uključi i obavesti sela o održavanju javne rasprave, ali da ništa od toga nije preduzeo.

„Žalosti činjenica da su unaprijed u katastru omeđili pozicije vjetroagregata ljudima uz kuće kao da je stvar već gotova i sutra počinje gradnja“, piše u saopštenju CGS.

Građani su se sami organizovali i izneli primedbe. Takođe, izrađena je i geološka studija u kojoj su geolozi objasnili da se iznad izvora reke Sturbe, iz koje građani koriste vodu za piće, ne sme kopati ni minirati niti betonirati, kako štetni elementi ne bi dospeli u vodu.

Ministarstvo je potvrdilo argumente meštana i zaključilo da bi izgradnja ovog vetroparka imala stalne i nereverzibilne štetne posledice na životnu sredinu.

vetroelektrana orlovaca, resenje ministarstva okolisa i turizma
Foto: Centar za građansku suradnju

Kontroverzni Ivovik pušten u probni rad dugo nakon što je izgrađen

Za razliku od Orlovače, vetroelektrana Ivovik između Livna i Tomislavgrada je izgrađena, iako je dokumentacija bila nepotpuna, a meštani su optužili lokalne vlasti da su im nezakonito oduzele zemljište, preneo je RSE. Postrojenje ima 84 megavata, a u vlasništvu je kineskih firmi Sinohydro Holding, kojeg kontroliše PowerChina, i China National Technical Import and Export Corp. (CNTIC).

Ivovik je nedavno dobio upotrebnu dozvolu, mesecima nakon što je završen, i otpočeo je probni rad.

Borbe sa vetrenjačama na Balkanu

Gotovo u isto vreme kada se u Livnom održavala javna rasprava o vetroelektrani Orlovača, u Srbiji je Ministarstvo zaštite životne sredine izdalo rešenje o uslovima zaštite prirode kojim je onemogućena planirana izgradnja vetroparka Čestobrodica na planini Bukovik na teritoriji opštine Sokobanja. To je prvi slučaj u Srbiji da je izgradnja vetroelektrane praktično zabranjena.

Što se tiče ostatka regiona kojeg pokriva Balkan Green Energy News, skupština Opštine Dobrička (Dobrič-selska) u Bugarskoj upravo je izglasala zabranu prevođenja poljoprivrednog zemljišta u građevinsko za vetroelektrane. Deklaracija ostaje na snazi do organizovanja referenduma, koji je odložen.

Sličnu odluku je nedavno doneo lokalni parlament u susednom General Toševu.  Nemački wpd u obe opštine planira da instalira vetrenjače. Ova pokrajina, Dobrič, nalazi se na severoistoku Bugarske, koji ima najveći potencijal za iskorišćavanje energije vetra.

Vlasti u obližnjem Vetrinu, opštini zanimljivog imena blizu Varne, prošle godine su blokirale CWP-ov gigantski projekat. U Bugarskoj još od 2012. nijedan vetropark nije pušten u rad, uglavnom zbog administrativnih barijera i pravne neizvesnosti.

Predlog zakona o vetroelektranama na moru u Bugarskoj izazvao je krajem 2023. nezadovoljstvo ribara, turističke industrije, nevladinih organizacija i lokalnih samouprava u primorskom gradu Varni i okolini. To je doprinelo padu vlade, pa predlog nije daleko odmakao u proceduri.

Inače, pomenuti wpd se suočio s otporom lokalnog stanovništva i u Crnoj Gori, zbog svog projekta Brajići.

Stanovništvo i ekološke organizacije blokiraju projekte vetroelektrana u Sloveniji

Zanimljivo je da Slovenija nema nijedan vetropark osim tri pojedinačne turbine i pretposlednja je među članicama Evropske unije po kapacitetu. U razvoju je niz projekata. Međutim, investitori su suočeni s preprekama u procedurama za izdavanje dozvola. Građani i ekološki aktivisti strahuju da bi vetroelektrane nanele štetu životnoj sredini.

U aprilu je slovenačko Ministarstvo prirodnih resursa i prostornog planiranja odbilo zahtev za građevinsku dozvolu za 35 vetroturbina na Pohorju, dok je za 21 mašinu na Rogli investitor sâm povukao zahtev .

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

aukcije srbija solar vetar rezultati

Srbija podelila celu kvotu na drugim aukcijama, investitori grade elektrane na solar i vetar snage 645 MW

2. novembar 2024. - Srbija je u drugom krugu aukcija dodelila kvotu za premije od 424,8 MW. Izabrani su investitori iz Kine, SAD-a, Francuske i Srbije

EU znacaj zelene energije poljoprivredu i hranu

EU prepoznala značaj zelene energije za poljoprivredu i hranu

2. novembar 2024. - Obnovljivi izvori su prilika za farmere za adekvatno snabdevanje energijom i ostvarivanje prihoda, stoji u Viziji za poljoprivredu i hranu

energetska tranzicija poverenje klimatska neutralnost ciljevi energetska industrija

Srozalo se poverenje energetske industrije u dostizanje klimatske neutralnosti do 2050.

2. novembar 2024. - Poverenje energetske industrije u postizanje neto nultih ciljeva je na veoma niskom nivou, navodi se u izveštaju Saveta energetske industrije

srbija energteski bilans 2025. solar vetar

Srbija će 2025. dobiti solarne elektrane i vetroparkove snage 138 MW

2. novembar 2024. - Srbija će na mreži u ovoj godini imati vetroparkove snage 684,28 MW i solarne elektrane snage 113,56 MW, navodi se u Energetskom bilansu