Energetska kriza

Amerikanci i Slovenci će sarađivati na gradnji nuklearki u Evropi

Foto: Westinghouse

Objavljeno

11.04.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

11.04.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Američka kompanija Westinghouse Electric Company, koja proizvodi nuklearne reaktore, gradi i održava nuklearke, potpisala je memorandume o razumevanju sa tri slovenačke firme. Potencijalna saradnja podrazumeva instaliranje reaktora AP1000 širom centralne i istočne Evrope.

Nuklearna energija je na putu da doživi renesansu u Evropi, što je posledica energetske tranzicije i napuštanja fosilnih goriva, ali i energetske krize, koja je dodatno produbljena ruskom vojnom intervencijom u Ukrajini. Podstrek za razvoj nuklearki bila je i odluka Evropske komisije da, posle dosta lobiranja i pregovora, nuklearnu energiju označi kao zelenu investiciju i tranzicioni energent.

Westinghouse je memorandume o saradnji potpisao sa firmama Numip, Elmont i SIPRO inženering.

Više zemalja centralne i istočne Evrope najavilo je da će instalirati nuklearke ili da tu ideju razmotraju

Partnerstva će kompaniji Westinghouse omogućiti da blisko sarađuje sa lokalnim dobavljačima kako bi obezbedila najviše međunarodne standarde kvaliteta, sigurnosti i pouzdanosti u Sloveniji i u Evropi, izjavio je Elias Gedeon, viši potpredsednik komercijalnih operacija u firmi Westinghouseu Energy Systems.

Numip je firma koja pruža usluge inženjeringa, izgradnje i održavanja za konvencionalnu energetiku i procese u različitim industrijama, dok Elmont održava električnu opremu.

SIPRO inženiring bavi se planiranjem i upravljanjem projektima, i nudi tehnologiju i podršku za razvoj proizvoda.

Više zemalja centralne i istočne Evrope najavilo je će izgraditi nuklearne elektrane ili da razmatraju tu ideju, kao što su Bugarska, Češka, Hrvatska, Mađarska, Poljska, Rumunija, Slovenija, Srbija.

Slovenija je već pokrenula pripreme za gradnju drugog bloka u nuklearki Krško.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

natrijum jonske baterije litijum catl Naxtra

Litijum dobio konkurenciju – CATL predstavio prvu natrijum-jonsku bateriju koja je ušla u masovnu proizvodnju

11. april 2022. - Kineski CATL predstavio je bateriju Naxtra, za koju tvrdi da je prva natrijum-jonska baterija na svetu koja se masovno proizvodi

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

11. april 2022. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

11. april 2022. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javnim zgradama ima solar snage skoro 20 MW

11. april 2022. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW