OIE

Kod obale južne Italije u planu ogromna plutajuća hibridna elektrana

Kod obale juzne Italije ogromna plutajuca hibridna elektrana

Foto: SolarDuck

Objavljeno

05.03.2024.

Država

Komentari

0

Podeli

Objavljeno

05.03.2024.

Država

Komentari

0

Podeli

Grupa kompanija je započela ambiciozan poduhvat – počela je pripreme da u Tarantskom zalivu instalira plutajuću hibridnu elektranu koja će se sastojati od vetroturbina ukupnog kapaciteta 540 megavata i 120 megavata u fotonaponskim panelima. Partneri su izabrali lokaciju kod obale italijanske pokrajine Kalabrije.

Kod Italije se nalazi prva i zasad jedina vetroelektrana na moru u celom Sredozemlju, ali je u planu i niz ogromnih projekata za proizvodnju struje iz vetra i solara u njenom priobalju. Toto Holding je pre dve godine u Tarantskom zalivu pustio u rad svoje postrojenje Beleolico od 30 megavata. Sastoji se od deset vetroturbina sa stubovima pobodenim u dno.

SolarDuck, specijalizovan za razvoj projekata plutajućih solarnih elektrana na moru, udružila se sa italijanskom kompanijom New Developments, koja se bavi plutajućim vetroelektranama, i firmom Green Arrow Capital, koja upravlja kapitalom.

Nameravaju da prekoputa Beoleolica u istom zalivu iskombinuju svoje dve tehnologije. Ta plutajuća hibridna elektrana, dosad neviđene veličine, nalazila bi se kod kalabrijske primorske komune Koriljano-Rosano.

Solarni paneli na uzdignutoj platformi

Ovaj projekat u najvećem zalivu Jonskog mora se oslanja na SolarDuck-ovu tehnologiju platformi uzdignutih nad površinom mora, koja omogućava fotonaponskim panelima da funkcionišu u područjima sa znatno visokim talasima. Holandsko-norveška kompanija tvrdi da svojim pristupom u najvećoj meri smanjuje uticaj na životnu sredinu.

Plutajuća hibridna elektrana Corigliano bi imala fotonaponsku celinu sa procenjenom godišnjom proizvodnjom od preko 160 gigavat-sati

Postrojenje Corigliano bi se sastojalo od solarne elektrane sa 120 megavata maksimalnog kapaciteta iliti pika, i plutajućeg vetroparka sa 28 mašina. Kompanije su procenile da će ga pustiti u rad 2028. godine. Fotonaponska celina bi proizvodila više od 160 gigavat-sati godišnje, saopštio je SolarDuck.

„Ova, najsavremenija infrastruktura ne samo što proizvodi zelenu energiju i doprinosi održivoj energetskoj tranziciji i nezavisnosti, već takođe demonstrira komplementarnost s instalacijama na kopnu i time očuvava dragocene resurse zemljišta“, izjavio je Danijele Kamponeski, osnivač i direktor za investicije u Green Arrowu

floating hybrid power project planned offshore southern Italy

Plutajuće solarne i vetroelektrane na moru počinju ekspanziju

Italijanske vlasti sklopu Nacionalnog plana za oporavak i otpornost pojednostavljuju postupak izdavanja dozvola za elektrane na obnovljive izvore na moru. Pomenute tri firme su istakle da čekaju donošenje uredbe FER2 i da će ona obuhvatiti plutajuće fotonaponske pogone.

SolarDuck sa nemačkim energetskim gigantom RWE-om radi na projektu plutajuće solarne elektrane od pet megavata u holandskim vodama u Severnom moru. Evropska unija je preko svog mehanizma Horizon Europe obezbedila 6,8 miliona evra od ukupno 8,4 miliona potrebnih za investiciju. To bi uskoro trebalo da postane najveća plutajuća solarna elektrana na moru na svetu i da se integriše sa vetroelektranom na moru OranjeWind, na lokaciji Hollandse Kust West 7.

Pored toga, firma se sprema da kod Tokija postavi plutajuću fotonaponsku elektranu na moru, prvu u Japanu.

Najveća svetska plutajuća vetroelektrana na moru ima samo 50 megavata.

Kineski SPIC je 2022. pustio u rad prvu komercijalnu plutajuću solarnu elektranu na moru, koristeći tehnologiju kompanije Ocean Sun. Pritom ju je integrisao sa jednom priobalnom vetroturbinom i tako napravio prvu hibridnu elektranu ove vrste.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Solar vetar pogurali udeo obnovljivih izvora elektricnoj energiji rekordnih 30 odsto

Solar, vetar pogurali udeo obnovljivih izvora u električnoj energiji na rekordnih 30 odsto

5. mart 2024. - Iz obnovljivih izvora je 2023. u svetu proizvedeno rekordnih 30 odsto električne energije, zahvaljujući ekspanziji solara i vetra

AAE gamit slovenija Energie AG vetar solar

Energie AG kupio udeo u firmi koja razvija projekte snage 180 MW u Sloveniji

5. mart 2024. - Austrijska kompanija Energie AG Oberösterreich kupila je 29,4 odsto udela u firmi AAE Gamit, koja ima više suvlasnika

MFG-doo-tradicija-inovacija-odrzivost-energiju-buducnosti

MFG doo – tradicija, inovacija i održivost za energiju budućnosti

5. mart 2024. - MFG - Matić Family Group je grupacija firmi osnovanih i okupljenih oko porodice Matić, čija preduzetnička priča datira još od ranih tridesetih godina prošlog veka

evropa fleksibilnost bilansiranje iea izvestaj

Izveštaj IEA: Termoelektrane i hidroelektrane će ostati važan faktor sezonske fleksibilnosti do 2050.

5. mart 2024. - Izveštaj Upravljanje sezonskom varijabilnoscu potrošnje i proizvodnje električne energije analizira situaciju u Evropi, Indiji i Indoneziji