U Srbiji je jutros bez električne energije bilo više od 90.000 potrošača. Skoro 1,5 gigavata kapaciteta potrošnje podmiruje se uvozom, što je bez presedana, nakon ispadanja dve najveće termoelektrane na ugalj – Nikola Tesla A i B.
Prvi jači sneg ove sezone paralisao je saobraćaj u Srbiji i uzrokovao kvarove kod grejanja, proizvodnje i distribucije električne energije, pa čak i snabdevanja vodom. Juče je u jednom trenutku potpuno stala najveća termoelektrana na ugalj, Nikola Tesla A – TENT A, preneli su na društvenim mrežama radnici Elektroprivrede Srbije.
Navodno je stao i jedan od dva bloka obližnje termoelektrane Nikola Tesla B, što je povećalo strah od restrikcija, ali i kraha celokupnog elektroenergetskog sistema u zemlji.
Po podacima sa aplikacije Energy Flux Elektromreže Srbije, struja se uvozi sa svih strana osim iz Rumunije, a neto kapacitet iz inostranstva iznosi 1,5 gigavata. U funkciji je malo više od 1,2 gigavata kapaciteta termoelektrana na ugalj, a pre nedelju dana je radilo preko dvostruko više.
Van pogona 30 odsto kapaciteta
Veći deo Obrenovca, u kojem je TENT A, juče nije imao ni struju ni grejanje ni vodu. Ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović je jutros u Obrenovcu izjavila da je 30 odsto ukupnog kapaciteta elektroenergetskog sistema van pogona, kao i 2.000 trafo-stanica, ali da očekuje da će se u roku od dva dana situacija stabilizovati. Ona je ranije apelovala na građane da racionalno troše električnu energiju.
Načelnik Uprave za upravljanje rizikom Sektora za vanredne situacije Živko Babović kazao je da jutros više od 90.000 potrošača nije imalo struju, najviše u Zlatiborskom, Mačvanskom i Kolubarskom okrugu. U Ivanjici, Sjenici, Novoj Varoši i Lučanima je proglašena vanredna situacija. Izveštaji o prekidima u snabdevanju stizali su i iz okoline Inđije, Kraljeva, Vranja, Leskovca, Kragujevca, Čačka, Gornjeg Milanovca…
Elektroenergetski sistemi nestabilni širom regiona
Sneg i vetar su izazvali havarije na strujnoj mreži i u Bosni i Hercegovini i Severnoj Makedoniji. Kosovo* i Severna Makedonija se muče da obezbede dovoljne količine uglja i električne energije iz uvoza, a u poslednje vreme je i tamo bilo kvarova na termoelektranama, koje su sve zastarele. Albanija nema termoelektrane, već u inostranstvu kupuje struju da pokrije potrošnju koju ne može da pokrije proizvodnjom u hidroelektranama.
Sada je i Srbija prisiljena da uvozi preskupu električnu energiju, uz opterećivanje prekograničnih kapaciteta. Stručnjaci upozoravaju da je kvalitet domaćeg lignita izuzetno loš. Po nekim izveštajima, u Obrenovcu nedostaje mazuta, koji je neophodan da se potpali ugalj s visokim udelom blata, gline, peska i vlage. Mihajlović je rekla da je noćas obezbeđeno 50 cisterni.
Na društvenim mrežama se pojavio snimak na kojem se vidi blato umesto uglja, navodno u drobilici u termoelektrani Nikola Tesla A.
https://twitter.com/BaneRankovic/status/1470141598696718339
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.