Energetska korporacija Kosova planira da izgradi solarnu elektranu snage do sto megavata na ranijim pepelištima i jalovištu. Nemačka razvojna agencija GTAI traži konsultanta za ovaj projekat, kojeg finansira KfW.
Kvalifikovani nezavisni konsultanti mogu da se do 7. oktobra prijave s dokumentima za pretkvalifikaciju za obavljanje konsultantskih usluga u okviru projekta Solar4Kosovo – Photovoltaics. Poziv je uputio Germany Trade and Invest ili GTAI, razvojna agencija Nemačke.
Ovaj poduhvat finansira nemačka razvojna banka KfW. Reč je o planovima za instalaciju solarnog termalnog postrojenja od 70 megavata za Termokos, operatera sistema daljinskog grejanja u Prištini, i solarne elektrane kapaciteta do sto megavata za Energetsku korporaciju Kosova. Obema kompanijama upravlja vlada.
Projekat Solar4Kosovo uključuje revitalizaciju pepelišta i jalovišta
Ranije korišćena pepelišta u blizini termoelektrane Kosovo A i bivše odlagalište jalovine Dragodan moraju da se revitalizuju da bi se izgradio fotonaponski pogon, stoji u objavi. Prostiru se na 150 hektara. Godišnja proizvodnja buduće solarne elektrane procenjena je na 145 gigavat-sati. Agencija je dodala da u projektu Solar4Kosovo postoji mogućnost instaliranja povezanog sistema za skladištenje toplotne ili čak električne energije s kapacitetom od 50 megavat-sati.
Solarnoj elektrani može biti pridodat sistem za skladištenje toplotne energije, a možda i električne
Konsultant će doprineti pripremi koncepcije, sprovođenju tendera, projektovanju, izgradnji i nadzoru puštanja postrojenja u rad tako da projekat bude završen na vreme i u okviru predviđenih troškova i po propisanom kvalitetu. Imaće ulog FIDIC inženjera, što znači da će biti primenjeni standardi iz takozvane žute knjige Međunarodne federacije inženjera konsultanata (FIDIC).
Vlada traži još izvora finansiranja
Ministarka ekonomije Artane Rizvanolli je ranije izjavila da će vlada zatražiti sredstva od Investicionog okvira za Zapadni Balkan (WBIF) Evropske unije za KEK-ov projekat solarnog parka od sto megavata. Na taj iznos bi se dodalo KfW-ovo finansiranje kao i učešće tog proizvođača električne energije od pet miliona evra, dodala je.
Osim toga, Kosovo* radi na projektu za baterije ukupnog kapaciteta 200 megavat-sati za pohranjivanje viška struje i stabilizovanje frekvencije u prenosnom sistemu. Dve postojeće elektrane na ugalj su stare i nepouzdane, pa vlada i kompanije iz sektora energetike razrađuju rešenja za zamenu tog zagađujućeg fosilnog goriva čistim izvorima.
Nemačka je u decembru 2020. odobrila 72,1 milion evra Kosovu*, od čega su 34 miliona bespovratna sredstva. Od toga je 24 miliona evra namenjeno Termokosu za projekat solarnog termalnog sistema.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.