U fokusu

Srbija usvojila nove propise za drugi krug aukcija za OIE

Srbija usvojila nove propise za drugi krug aukcija za OIE

Foto: iStock

Objavljeno

14.11.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

14.11.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Autori: Ivan Gazdić, partner u advokatskoj kancelariji Petrikić & Partneri AOD u saradnji sa CMS Reich-Rohrwig Hainz; Tamara Zejak, advokatica u advokatskoj kancelariji Petrikić & Partneri AOD u saradnji sa CMS Reich-Rohrwig Hainz; Teodora Vujošević, advokatica u advokatskoj kancelariji Petrikić & Partneri AOD u saradnji sa CMS Reich-Rohrwig Hainz

Vlada Republike Srbije je 14. novembra 2024. godine usvojila novu Uredbu o tržišnoj premiji i fid-in tarifi, Uredbu o kvoti u sistemu tržišne premije za vetroelektrane, Uredbu o kvoti u sistemu tržišne premije za solarne elektrane i Odluku o maksimalno ponuđenoj ceni za električnu energiju za potrebe aukcija u sistemu tržišne premije, čime je zaokružen regulatorni okvir za sprovođenje drugog kruga aukcija za dodelu tržišnih premija za elektrane koje koriste obnovljive izvore energije (vetar i sunce).

Uredbom o kvoti u sistemu tržišne premije za vetroelektrane predviđeno je da kvota za vetroelektrane odobrene snage 3 MW i više iznosi 300 MW, dok je Uredbom o kvoti za solarne elektrane definisana kvota od 124,8 MW za solarne elektrane odobrene snage 500 kW i više (na planiranu kvotu od 100 MW dodat je kapacitet od 24,8 MW koji nije raspodeljen tokom prvih aukcija).

Odlukom o maksimalno ponuđenoj ceni za električnu energiju za potrebe aukcija u sistemu tržišne premije utvrđena je maksimalna ponuđena cena za električnu energiju za potrebe aukcija za vetroelektrane u iznosu 79 evra po MWh, a za solarne elektrane u iznosu od 72 evra po MWh (što je manje od prethodnih maksimalno ponuđenih cena od 105 evra po MWh za vetroelektrane, odnosno 90 evra po MWh za solarne elektrane).

Dodatni kriterijum kapaciteta – postojanje ugovora o otkupu električne energije

Uredbom o tržišnoj premiji i fid-in tarifi proširuju se i preciziraju elementi javnog poziva kao i uslovi za prijavljivanje na aukciju, poboljšava se postupak dostavljanja dokumentacije – dokaza koji učesnici na aukciji prilažu uz prijavu, te bliže definišu kvalifikacioni uslovi za aukciju. Ipak, najznačajnije novine Uredbe tiču se odredaba kojima se bliže uređuje sprovođenje postupka aukcija uz primenu dodatnog kriterijuma koji je, kao mogućnost, uveden još prošlogodišnjim izmenama Zakona o korišćenju obnovljivih izvora energije.

Dodatni kriterijum, koji će biti bodovni, a ne eliminacioni, sastoji se u obavezi učesnika aukcije da sa garantovanim snabdevačem i/ili krajnjim kupcem zaključi ugovor o otkupu električne energije za određeni procenat kapaciteta elektrane. To znači da u slučaju da se aukcija sprovodi uz primenu navedenog kriterijuma (a što će biti definisano u javnom pozivu), prilikom rangiranja ponuda učesnika aukcije i popunjavanja kvote, pored ponuđene cene, uzima se u obzir i procenat kapaciteta elektrane učesnika aukcije koji je ponuđen garantovanom snabdevaču (EPS a.d. Beograd) za potrebe garantovanog snabdevanja u Republici Srbiji i/ili krajnjim kupcima u Republici Srbiji kroz ugovor o otkupu električne energije iz obnovljivih izvora (kroz tzv. korporativni PPA).

Kao dokaz da je određeni procenat kapaciteta elektrane ponuđen garantovanom snabdevaču i/ili krajnjim kupcima u Republici Srbiji, učesnik aukcije dostavlja predugovor ili ugovor zaključen sa navedenim licima, sa potpisima ugovornih strana overenih od strane nadležnog organa overe, koji obavezno sadrži sledeće elemente:

  1. obavezu isporuke električne energije iz elektrane učesnika aukcije u odnosu na koju je podneta finansijska ponuda garantovanom snabdevaču u Republici Srbiji i/ili krajnjem kupcu u Republici Srbiji;
  2. rok trajanja ugovora o otkupu električne energije iz obnovljivih izvora, koji ne može da bude kraći od tri godine počevši od dana početka isporuke električne energije;
  3. procenat kapaciteta elektrane učesnika aukcije izražen u snazi (MW) elektrane koji je ponuđen garantovanom snabdevaču, odnosno krajnjem kupcu tokom roka trajanja ugovora o otkupu električne energije iz obnovljivih izvora;
  4. obavezu ugovornih strana da zaključe ugovor u svemu prema uslovima iz predugovora, a pre sticanja statusa povlašćenog proizvođača električne energije od strane učesnika aukcije;
  5. ukoliko se predugovor ili ugovor zaključuje između učesnika aukcije i garantovanog snabdevača, obavezno se navodi i to da se ponuđeni kapacitet nabavlja za potrebe garantovanog snabdevanja u Republici Srbiji.

Radi rangiranja ponuda i popunjavanja kvote, vrednost kriterijuma kapaciteta ponuđenog za snabdevanje krajnjih kupaca u Republici Srbiji zavisiće, između ostalog, od broja ukupnih ugovora zaključenih sa garantovanim snabdevačem i/ili krajnjim kupcima u Republici Srbiji, ponuđenog kapaciteta elektrane garantovanom snabdevaču i/ili krajnjem kupcu koji za potrebe računanja vrednosti kriterijuma kapaciteta iznosi maksimalno 30% kapaciteta elektrane, kao i roka trajanja takvog ugovora o otkupu električne energije.

Obračun vrednosti kriterijuma kapaciteta, kao i ukupnih bodova učesnika aukcije (prema kojima se vrši vrednovanje ponuda), vrši se primenom formula koje su propisane Uredbom.

Uredbom se predviđa praćenje i izveštavanje u vezi ispunjenosti ovog dodatnog kriterijuma, kao i obaveza nadležnog operatora sistema, da, na zahtev Ministarstva rudarstva i energetike, tokom trajanja ugovora o otkupu, dostavi podatke o tome da li je taj ugovor osnov za predaju električne energije u sistem.

Takođe, Uredbom se definišu i posledice raskida ili prestanka važenja ugovora o otkupu pre isteka roka trajanja ugovora navedenog u ponudi učesnika aukcije.

Učesnik aukcije neće snositi nikakve posledice u slučaju prevremenog prestanka ugovora sa garantovanim snabdevačem i/ili krajnjim kupcem samo ukoliko u roku od 30 dana obavesti ministarstvo pisanim putem o toj okolnosti i u roku od 6 meseci od prestanka važenja ugovora zaključi i overi novi ugovor o otkupu električne energije sa garantovanim snabdevačem i/ili sa krajnjim kupcem, sa istim procentom kapaciteta elektrane ponuđenom za potrebe garantovanog snabdevanja, odnosno snabdevanja krajnjih kupaca i sa rokom trajanja ugovora koji odgovara ukupnom roku trajanja ugovora koji je raskinut, odnosno prestao da važi, umanjenim za period trajanja tog ugovora do raskida, odnosno prestanka važenja ugovora.

Ukoliko navedeni uslovi nisu ispunjeni, može doći do povlačenja iznosa po bankarskoj garanciji za sticanje statusa povlašćenog proizvođača električne energije.

***

Novim propisima predviđa se mogućnost ograničenja ukupnog dela kvote aukcije (u procentima ili MW) koji može da bude dodeljen učesnicima aukcije koji se smatraju povezanim licima i/ili povezanim učesnicima na tržištu, kao i mogućnost ograničenja dela kvote aukcije koji može da bude dodeljen pojedinačnom učesniku aukcije (u odnosu na jednu ili više elektrana za koje je podneo finansijsku ponudu), što će biti definisano javnim pozivom.

Produžen je i rok za podnošenje prijave za učestvovanje na aukciji, tako da maksimalno može iznositi 120 dana (umesto ranije propisanih 60 dana), računajući od dana početka roka za dostavljanje prijava koji bude određen javnim pozivom.

Sprovođenje drugog kruga aukcija planirano je za kraj ove godine i to, kako je najavljeno, uz primenu pomenutog dodatnog kriterijuma kapaciteta. Postupak drugog kruga aukcija biće pokrenut objavljivanjem javnog poziva od strane Ministarstva rudarstva i energetike.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

zapadni balkan cbam izvoz struje eu srbija bih makedonija crna gora

Zapadni Balkan ne može da izbegne plaćanje CBAM-a na izvoz struje u EU od 2026.

14. novembar 2024. - Nijedna od članica Energetske zajednice ne može da dobije izuzeće od CBAM-a do početka primene 1. januara 2026, izjavio je Artur Lorkovski

vetroparkovi radna mesta windeurope

Evropskoj industriji vetra biće potrebno 200.000 radnika do 2030.

14. novembar 2024. - Radna snaga se kao problem nadovezuje na već postojeće izazove u industriji vetra i celom sektoru obnovljive energije

epcg krusevo institut jaroslav cerni bulatovic vuckovic

EPCG potpisao ugovor za izradu projekta za HE Kruševo

14. novembar 2024. - Elektroprivreda Crne Gore i Institut za vodoprivredu "Jaroslav Černi" dogovorili su nastavak sprovođenja projekta hidroelektrane Kruševo

Bansko proizvodi struju male hidroturbine cevi za vodosnabdevanje

Bansko proizvodi struju pomoću male hidroturbine u cevi za vodosnabdevanje

14. novembar 2024. - Lokalno preduzeće za vodovod i kanalizaciju u opštini Bansko proizvodi struju pomoću minijaturne hidroturbine u cevi za vodosnabdevanje