Vlada Slovenije je proglasila prvi stepen uzbune na polju proizvodnje električne energije, izjavio je premijer Robert Golob. Dodao je da će jedna od mera biti izgradnja velikih solarnih elektrana od ukupno jednog gigavata do 2025. da bi se pokrile potrebe trećine domaćinstava u zemlji. Cene struje će od 1. septembra biti zamrznute.
Ubrzo nakon što je slovenačka Agencija za energiju objavila upozorenje na mogućnost krize u snabdevanju gasom, što bi donelo vanredne mere za očuvanje stabilnosti, vlada je proglasila prvi stepen uzbune u domenu proizvodnje električne energije. Premijer Robert Golob, koji je objavio odluku, objasnio je da je cilj da se gorivo sačuva za zimu, „od naftnih derivata, gasa, do uglja“, i da se strateške rezerve sirovina udvostruče.
U intervjuu za javni servis, RTV Slovenija, kazao je da je krizni režim uveden i da bi ljudi postali svesni da treba da razmišljaju o štednji energije. Što se tiče planova za zimu, vlada je takođe odlučila da 1. septembra na godinu dana zamrzne cene struje za domaćinstva i mala preduzeća.
Solarne elektrane će račune držati stabilnim 40 godina
Treća mera je da se elektroenergetski sistem pripremi da do 2025. primi dodatne velike solarne elektrane ukupne snage jednog gigavata. Plan će biti razrađen s nacionalnim operaterom prenosnog sistema – ELES-om, i operaterom distributivnog sistema, kompanijom SODO, saopštila je vlada.
Velike solarne elektrane za snabdevanje domaćinstava biće instalirane na mestima gde mreža može da ih primi
Ta postrojenja će biti izgrađena da bi jedna trećina slovenačkih domaćinstava mogla da im pristupi, kako Golob kaže, preko zajedničke platforme. Cena će unapred biti poznata, tako da narednih 40 godina neće biti problema s poskupljenjima, tvrdi premijer. Ti solarni parkovi će biti instalirani na mestima gde mreža može da ih primi, dodao je.
Uštede za domaćinstva procenjene na 15 do skoro 60 procenata
Ministar za infrastrukturu Bojan Kumer izjavio je da će uporedo sa zamrzavanjem cena biti optimizovan lanac snabdevanja tako da snabdevači mogu da nastave da rade, samo s manjim profitom.
Nadoknada za uvođenje energije iz obnovljivih izvora će biti prepolovljena, a porez na dodatu vrednost smanjen na 9,5 odsto. Stavka u računu u kojoj je akciza ostaje ista, samo što je ona još ranije smanjena za 50 procenata.
Viša tarifa za domaćinstva i male firme će iznositi 11,8 evrocenti po kilovat-satu, niža 8,2 centa, a jedinstvena 9,8 centi. Kumar je procenio godišnje uštede na 15 do skoro 60 procenata, u zavisnosti od trenutnih cena kod snabdevača.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.