Savet Evropske unije doneo je uredbu o uspostavljanju standarda za izdavanje zelenih obveznica. Tim aktom je propisao jednake uslove za izdavaoce koji žele da koriste oznaku evropska zelena obveznica ili EuGB (European green bond) za svoje dužničke hartije.
Zelene ili klimatske obveznice omogućavaju prikupljanje sredstava za investicije kojima mogu da se ublaže klimatske promene ili njihov uticaj i za zaštitu životne sredine. Obuhvataju zelene tehnologije, mere energetske efikasnosti i uštede resursa i cirkularnu ekonomiju. Evropske zelene obveznice će biti usklađene sa taksonomijom EU za održive aktivnosti i biće dostupne investitorima širom sveta, stoji u saopštenju Saveta Evropske unije.
Evropska komisija je predlog o standardizovanju evropske zelene obveznice predstavila u julu 2021. godine. Zamisao je da se reguliše upotreba te oznake pri zaduživanju na tržištu u navedene svrhe.
Uredba stupa na snagu u novembru, ali će početi da se primenjuje tek 12 meseci kasnije.
Inače, EU je u oktobru 2021. prodala paket zelenih obveznica za 12 milijardi evra, što je svetski rekord na tom tržištu.
Novim standardom se jača doslednost i uporedivost na tržištu zelenih obveznica, od čega će imati koristi i izdavaoci i investitori, poručili su nadležni ministri iz država članica po usvajanju predloga. Uredba takođe uspostavlja sistem registracije i nadzorni okvir za eksterne evaluatore ovih hartija od vrednosti.
Izdavači će moći da dokažu da finansiraju legitimne zelene projekte usklađene sa taksonomijom EU. Poverenje investitora u zelene investicije će se povećati budući da taj okvir smanjuje rizike koje nosi manipulativni kvazizeleni marketing – grinvošing, što će samim tim usmeriti kapital u ekološki održive projekte, saopšteno je.
Sav prihod od evropskih zelenih obveznica moraće da se uloži u ekonomske aktivnosti koje su usklađene sa taksonomijom EU
Uredba na tom planu određuje i načine dobrovoljnog izveštavanja o drugim održivim i obveznicama povezanim sa održivošću koje se izdaju u EU. Sav prihod od evropskih zelenih obveznica moraće da se uloži u ekonomske aktivnosti usklađene sa taksonomijom EU za održive aktivnosti, ukoliko su dotični sektori njom obuhvaćeni, piše u aktu.
Za sektore koji još uvek nisu obuhvaćeni kao i za određene vrlo specifične aktivnosti, postojaće fleksibilnost od 15 odsto za odstupanje od taksonomije. Potreba za tom olakšicom biće preispitana kada tranzicija Evrope ka klimatskoj neutralnosti bude napredovala, objašnjeno je.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.