Kompanija Neoen predstavila je prvi priručnik o agrosolaru u Hrvatskoj i najavila gradnju prvog agrosolarnog projekta u ovoj državi, koji bi trebalo da ima snagu od 10 MW.
Agrosolar polako osvaja region, pa je tako nedavno najavljen drugi takav projekat u Srbiji.
Priručnik o agrosolaru, kako je naveo Neoen, donosi brojne korisne informacije, među kojima su odgovori na pitanja kako izgledaju ta postrojenja, kakve su prednosti i mogućnosti za poljoprivrednike, kao i kako iskoristiti njihov veliki potencijal.
Priručnik je Neoen pripremio sa Ires ekologijom, konsultantskom firmom za održivi razvoj, i profesorom Milanom Mesićem sa Agronomskog fakulteta u Zagrebu. Priručnik je namenjen ne samo poljoprivrednicima i vlasnicima zemlje, nego i prostornim planerima, ministarstvima i lokalnim zajednicama koje bi, kako je naveo Neoen, takođe mogle imati višestruke koristi od takvih investicija.
Kompanija je već kupila zemlju za instalaciju elektrane
Ivan Strunje, zadužen za razvoja poslovanja u Neoenu, rekao je da je zemljište za prvi projekat agrosolara u Hrvatskoj već kupljeno u industrijskoj zoni u Dragaliću, i da planiraju da kapacitet bude 10 MW.
„Imamo ogromno međunarodno iskustvo u razvoju agrosolara i sa zadovoljstvom ćemo ga primijeniti i u Hrvatskoj. Na taj način želimo doprinijeti ciljevima energetske tranzicije Hrvatske, a Dragalić je samo prva u nizu naših investicija u agrosolarne elektrane – imamo ambiciju za razvoj još mnogo takvih projekata“, najavio je on.
Agrosolar omogućava da se koristi i do 90 odsto zemlje na kojoj su psotavljeni solarni paneli
Neoen je saopštio da agrosolar omogućava da se nastavi obrađivanje više od 70 odsto zemljišta, a kod stočarstva i 90 odsto, u zavisnosti od tehnologije i kulturama ili životinjama koje se gaje.
Važna je poruka iz priručnika da se u zakonodavstvu taj procenat ne ograničava na više od 75 odsto jer se time, kako su naveli, može dovesti u pitanje isplativost takvih projekata.
Ukoliko se zakonodavni okvir ne složi kvalitetno, to može značiti gubitak potencijalno važnih prihoda za opštine i vlasnike zemljišta od najma, što bi moglo značajno revitalizirati hrvatska sela, smatra Neoen.
Strunje: Prilika za dvostruku zelenu budućnost
Budući da u Hrvatskoj zasad agrosolarne elektrane još nisu zaživele, Neoen je želeo da ih kroz ovaj priručnik približi javnosti i omogući Hrvatskoj dvostruku zelenu budućnost – u poljoprivredi i u proizvodnji obnovljive električne energije, naglasio je Strunje.
Mario Mesarić, direktor Ires Ekologije, rekao je da agrosolar miri interese zaštite životne sredine, poljoprivrede i obnovljivih izvora energije, pa ga smatra najboljom praksom.
Neoen u Hrvatskoj već razvija tri projekta
Neoen je 2021. najavio gradnju fotonaponske elektrane Vlaka u Hrvatskoj, a razvija i solarne projekte Dobra Voda, snage 40 MW, i Poličnik, snage 39 MW.
Širom sveta firma u pogonu ili u razvoju ima projekte snage 6,6 GW, a plan je da taj kapacite do kraja 2025. poveća na 10 GW.
Neoen je 2021. najavio gradnju solarne elektrane snage jednog gigavata, što je u tom trenutku bio najveći projekat u Evropi, ali u međuvremenu su se pojavili još veći projekti.
Ovo je veoma interesantna tema i svakako me zanima pa sam ovo u jednom dahu pročitao.Ja sam rodjen u selu Goruša općina Bugojno Bosna i Herceovina sa adresom u ulica Vrbas I 3A 70230 Biugojno, a trenutno sam u Austriji. Trenutno u mome selu ima zemljišta koje bi se dalo iskoristiti za izgradnju Agro solara. Imam i ja jedan komad zemlje koji je pogodan za ovaj vid gradnje. Ovo moje selo je trenutno najvećim dijelom napušteno a ima potencijal za Agrosolare. Za početak bi naveo samo ovoliko a spreman sam se uključiti u projekat ako se planirate širiti u Bosnu i Hercegovinu.
Ja sam diplomirani strojarski inzenjer
Sa štovanjem
Ljuban Vidović