Evropska komisija je odobrila Nemačkoj isplatu do dve milijarde evra državne pomoći kompaniji ThyssenKrupp za dekarbonizaciju procesa proizvodnje čelika vodonikom. ArcelorMittal u Francuskoj za istu svrhu dobija 850 miliona evra.
Proces dekarbonizacije evropske industrije čelika i cementa, koji se donedavno svodio na pilot-projekte, ulazi u pun zamah sa subvencijama iz Evropske unije i država članica. To će tamošnje kompanije učiniti konkurentnijim, jer neće biti opterećene naknadama za ispuštanje ugljen-dioksida u okviru Sistema za trgovanje emisijama (EU ETS).
Na Zapadnom Balkanu, ovi sektori će biti pogođeni Mehanizmom za prekogranično prilagođavanje ugljenika (CBAM), kroz kojeg će EU naplaćivati prekograničnu taksu na grupu ugljenično intenzivnih uvoznih proizvoda uključujući čelik i cement. Tarife će biti uvedene na početku 2026. i postepeno rasti.
Evropska unija pritom očekuje od zemalja regiona da najkasnije 2030. uvedu svoje sisteme za trgovanje emisijama ili jedan zajednički, uz perspektivu pridruživanja EU ETS-u. Srbija i njeni susedi nemaju ni izbliza toliko sredstava na raspolaganju za dotiranje cementara i čeličana.
Čeličana u Duizburgu od 2037. treba da radi isključivo na zeleni vodonik
Nemačka je upravo dobila zeleno svetlo od Evropske komisije za isplatu državne pomoći kompaniji ThyssenKrupp za dekarbonizaciju procesa proizvodnje u Duizburgu, u najvećoj čeličani u EU. Ovaj industrijski gigant će koristiti zeleni vodonik u procesu direktne redukcije rude gvožđa. Paket subvencija iznosi do dve milijarde evra, a kompanija će investirati još milijardu.
Izvršno telo EU je takođe odobrilo državnu pomoć Francuske ArcelorMittal-ovoj čeličani u Denkerku od 850 miliona evra, za prelazak na zeleni ili niskougljenični vodonik, biogas i električnu energiju. Ista kompanija od ranije računa na 280 miliona evra od Belgije.
ArcelorMittal prima 1,1 milijardu evra u grantovima od Francuske i Belgije za dekarbonizaciju
Prva mera podrške za ThyssenKrupp je grant od 550 miliona evra za izgradnju postrojenja za direktnu redukciju i dve topionice umesto postojeće visoke peći. Prirodni gas će biti postepeno zamenjen, pa će 2037. postrojenje raditi isključivo na zeleni vodonik.
Drugi mehanizam, za do 1,45 milijardi evra uslovne pomoći, treba da pokrije troškove tokom prvih deset godina rada novog postrojenja za direktnu redukciju i na ime nabavke i korišćenja obnovljivog vodonika.
Puštanje postrojenja u rad se očekuje 2026. godine
Nova tehnologija za zeleni čelik koristi vodonik umesto koksa za prečišćavanje rude gvožđa. Kompanija će primeniti svoje rešenje tkH2Steel. Predviđen je godišnji kapacitet direktne redukcije od 2,5 miliona metričkih tona, iz kojeg će ThyssenKrupp dobijati 2,3 miliona tona zelenog čelika.
Predviđeno je da nove instalacije počnu sa radom 2026. godine. Ako se projekat pokaže uspešnim, korisnik će vratiti Nemačkoj deo primljene pomoći, navode u komisiji. ThyssenKrupp cilja da 2045. postane ugljenično neutralan.
U Švedskoj je prikupljeno 190 miliona evra od privatnih investitora za početak izgradnje čeličane u Bodenu koja će koristiti zeleni vodonik.
Norveški Blastr Green Steel je najavio izgradnju čeličane sa integrisanim postrojenjem za proizvodnju vodonika u južnoj Finskoj. Investicija je procenjena na četiri milijarde evra, a početak rada zakazan je za 2026. godinu.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.