OIE

Lideri energetske tranzicije u regionu: CWP razvija 6 GW obnovljivih izvora energije

maja turkovic cwp global investicije bef 2024

Foto: Balkan Green Energy News

Objavljeno

23.05.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

23.05.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Kompanija CWP Global trenutno razvija projekte snage 6 GW, i vidi još dosta prilika za širenje svog portfolija u Jugoistočnoj Evropi, izjavila je na Beogradskom energetskom forumu 2024. Maja Turković, potpredsednica za Evropu u kompaniji CWP Global i jedan od suosnivača WISE Srbija mreže žena (eng. Women of Serbia in Sustainable Energy – WISE).

Maja Turković bila je jedan od učesnika panela Moguća rešenja za izazove u mreži na konferenciji BEF 2024 koja je ove godine okupila više od 500 ljudi iz 30 zemalja širom planete, uključujući predstavnike 150 kompanija.

Turković je istakla da je CWP Global jedan od pionira razvoja projekata za obnovljive izvore energije. Prisutni su, kako je dodala, na devet tržišta: u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Bugarskoj, Crnoj Gori, Moldaviji, Sloveniji, Srbiji, Rumuniji i Ukrajini.

„Imamo više od 6 GW projekata u razvoju, to su vetroelektrane, solarne elektrane, baterije“, istakla je ona, i navela da tim koji radi na projektima broji više od 150 zaposlenih, sa dosta mladih i žena.

Turković je naglasila da je Srbija njihovo glavno tržište, odakle su krenuli 2006. godine. Tu su razvili i prvi projekat – Čibuk 1, u opštini Kovin. Ona je podsetila da su radili na dosta velikih projekata, a jedan od njih je donedavno najveći vetropark na kopnu u Evropi – Fântânele-Cogealac od 600 MW u Rumuniji.

„Planiramo nove projekte i smatramo da imamo dosta prilika za širenje našeg portfolija u Jugoistočnoj Evropi“, naglasila je Turković.

Nova pravila EMS-a test za obe strane

Na panelu Moguća rešenja za izazove u mreži ona je rekla da nova pravila za priključenje na prenosni sistem, po kojima operator štiti svoj resurs time što uvodi sredstva obezbeđenja, odnosno ne malu bankarsku garanciju, značajno podižu uloge.

Zato će, naglasila je, to biti test za obe strane – i za Elektromrežu Srbije (EMS) i nove investitore.

„Investitori neće lako otići, jer su već krenuli da uložu novac i štite svoje interese“, rekla je Turković.

Ona je istakla da je trenutak kada bi investitor trebalo da položi višemilionsku garanciju trenutak kada je projekat mnogo daleko od toga da je bez rizika jer mnogi problemi mogu tek da se pojave.

Turkoviće je posebno upozorila da postoji zagušenje sa zatevima za priključenje na prenosnu mrežu, kao i problemi koje procedura priključenja nije do kraja rešila.

Brojni projekti u regionu

U Crnoj Gori CWP radi na gradnji fotonaponske elektrane Montechevo koja bi trebalo da bude instalirana na teritoriji Prijestonice Cetinje, na prostoru Lastve, Čeva i Prentinog dola. Planirana snaga je 400 MW, vrednost investicije je oko 360 miliona evra, a izgradnja će biti u fazama.

CWP je u Rumuniji u martu prošle godine kupio projekat solarne elektrane Studina kapaciteta 134 MW. Planirano je da buduće postrojenje za proizvodnju zelene energije bude na mreži do kraja 2024.

Kompanija, takođe, koristi strateška partnersta da bi sprovela investcije, pa je sa kineskom kompanijom PowerChina Resources potpisala ugovor o ulaganju u vetropark Vetrozelena.

U Srbiji CWP Global radi na pripremi prve hibridne elektrane. Lederata Energy će obuhvatiti solarni park od 50 MW, vetropark od 100 MW i bateriju od 20 MWh.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

23. maj 2024. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javne zgrade ima solar snage skoro 20 MW

23. maj 2024. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW

bih solar vetar razvoj projekti nosbih indikativni plan proizvodnje

U BiH u razvoju vetroparkovi snage 3,8 GW i solarne elektrane od 12,5 GW

23. maj 2024. - Procena je deo Indikativnog plana razvoja proizvodnje 2026 – 2035. koji je pripremio Nezavisni operator sistema u Bosni i Hercegovini

GWEC Novoinstalirani kapacitet vetroelektrana 2024 bio rekordan

GWEC: Novoinstalirani kapacitet vetroelektrana 2024. bio rekordan

23. maj 2024. - Novopostavljene vetroelektrane su 2024. imale rekordnih 117 gigavata kapaciteta, mada je to tek neznatno više nego 2023, objavio je GWEC