OIE

Lager namerava da gradi solarne elektrane na bivšem ugljenokopu u BiH

bih lager posusje solar kamengrad rudnik

Foto: Kasjan Farbisz from Pixabay

Objavljeno

27.01.2025.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

27.01.2025.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Firma Lager iz Posušja planira da instalira fotonaponske elektrane na lokacijama gde je završena eksploataciju uglja nedaleko od Sanskog Mosta u Bosni i Hercegovini.

Lager, čije je osnovna delatnost prodaja građevinskih mašina, ali sve više ulaže u zelenu energiju, je prošle godine u Srbiji preuzeo projekat vetroelektrane Snaga istoka, snage 300 MW, koji je jedan od najvećih u razvoju u zemlji.

Lager je sada Opštini Sanski Most podneo inicijativu za izradu regulacionog plana za područje koje se nalazi kod sela Kamengrad gde je obavljano kopanje uglja, prenele su Nezavisne novine.

Opšinsko veće Sanskog Mosta je usvojilo inicijativu i sada je pokrenuta zakonska procedura za izmenu postojećeg regulacionog plana. Veće bi u još nekoliko navrata trebalo da odlučuje o ovom projektu, a plan bi, takođe, trebalo da bude i na javnoj raspravi.

Elektrane će biti instalirane na lokacijama gde se nekada kopao mrki ugalj

Firma planira da izgradi četiri solarne elektrane snage od 25 do 29 MW. Plan će biti pripremljen za lokacija koja obuhvata 479 hektara. Reč je o terenu na kojem se više ne kopa ugalj.

Inače, Rudnik mrkog uglja (RMU) Kamengrad je privatizovan 2013. godine. Gradnja solarnih elektrana na lokacijama gde je završena eksplotacija uglja je praksa koja se primenjuje širom Evrope, ali i regionaBiH, Severna Makedonija, Kosovo*, Slovenija, Srbija. Tako se rešava problem područja devastiranih kopanjem uglja i ujedno dobija lokacija za solarne elektrane, koje obično zauzimaju dosta prostora.

Vlasnici jednog od najvećih projekata za vetar u Srbiji

Sedište Lagera je u Posušju u Hercegovini, nedaleko od granice BiH i Hrvatske. Firma je dosad izgradili drugi najveći vetropark u Hrvatskoj – Krš-Pađene, snage 142 MW, koji je pratila i afera. Trenutno razvija dva projekta vetroparkova: Žujino polje u Hrvatskoj, snage 80 MW, i Gradina u BiH, kapaciteta 42 MW.

Pomenuti projekat Snaga istoka je u proceduri dobijanja priključka na prenosni sistem Srbije koju sprovodi Elektromreža Srbije (EMS). Vetropark je na spisku 51 projekta koji su ispunili uslove za zaključenje Ugovora o izradi Studije priključenja. Na toj listi samo dve vetroelektrane imaju veći kapacitet – Lovćenac i Vetrogon.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

global energy monitor coal power china india world

Ugalj u 2024: Kina i Indija novim termoelektranama nadoknađuju zatvaranja u ostalim delovima sveta

27. januar 2025. - Kapacitet termoelektrana na ugalj u svetu povećao se prošle godine za 18,8 GW, što je najmanji rast u poslednjih 20 godina

solarni paneli inovacije heliup startap nagrada evropa

Francuski Heliup sa ultralakim solarnim panelima osvojio Zlatnu evropsku nagradu za solarne startapove 2025.

27. januar 2025. - Jedinstvena tehnologija, razvijena u Francuskoj, zasnovana je na tankom staklu i na inovativnom konceptu instalacije

cges profit 2024 aleksandar mijuskovic

Crnogorski elektroprenosni sistem zabeležio profit od 25 miliona evra u 2024.

27. januar 2025. - Delatnost CGES-a je regulisana od Regulatorne agencije za energetiku i komunalne djelatnosti, pa je i ostvarena dobit podložna korekcijama

U Srbiji prijave umanjenje racuna za energetski ugrozene kupce

U Srbiji počele prijave za umanjenje računa za energetski ugrožene kupce

27. januar 2025. - Domaćinstva sa niskim prihodima, slabim imovinskim stanjem i malom površinom stambene jedinice imaju pravo na umanjenje računa za energente