OIE

Lager namerava da gradi solarne elektrane na bivšem ugljenokopu u BiH

bih lager posusje solar kamengrad rudnik

Foto: Kasjan Farbisz from Pixabay

Objavljeno

27.01.2025.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

27.01.2025.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Firma Lager iz Posušja planira da instalira fotonaponske elektrane na lokacijama gde je završena eksploataciju uglja nedaleko od Sanskog Mosta u Bosni i Hercegovini.

Lager, čije je osnovna delatnost prodaja građevinskih mašina, ali sve više ulaže u zelenu energiju, je prošle godine u Srbiji preuzeo projekat vetroelektrane Snaga istoka, snage 300 MW, koji je jedan od najvećih u razvoju u zemlji.

Lager je sada Opštini Sanski Most podneo inicijativu za izradu regulacionog plana za područje koje se nalazi kod sela Kamengrad gde je obavljano kopanje uglja, prenele su Nezavisne novine.

Opšinsko veće Sanskog Mosta je usvojilo inicijativu i sada je pokrenuta zakonska procedura za izmenu postojećeg regulacionog plana. Veće bi u još nekoliko navrata trebalo da odlučuje o ovom projektu, a plan bi, takođe, trebalo da bude i na javnoj raspravi.

Elektrane će biti instalirane na lokacijama gde se nekada kopao mrki ugalj

Firma planira da izgradi četiri solarne elektrane snage od 25 do 29 MW. Plan će biti pripremljen za lokacija koja obuhvata 479 hektara. Reč je o terenu na kojem se više ne kopa ugalj.

Inače, Rudnik mrkog uglja (RMU) Kamengrad je privatizovan 2013. godine. Gradnja solarnih elektrana na lokacijama gde je završena eksplotacija uglja je praksa koja se primenjuje širom Evrope, ali i regionaBiH, Severna Makedonija, Kosovo*, Slovenija, Srbija. Tako se rešava problem područja devastiranih kopanjem uglja i ujedno dobija lokacija za solarne elektrane, koje obično zauzimaju dosta prostora.

Vlasnici jednog od najvećih projekata za vetar u Srbiji

Sedište Lagera je u Posušju u Hercegovini, nedaleko od granice BiH i Hrvatske. Firma je dosad izgradili drugi najveći vetropark u Hrvatskoj – Krš-Pađene, snage 142 MW, koji je pratila i afera. Trenutno razvija dva projekta vetroparkova: Žujino polje u Hrvatskoj, snage 80 MW, i Gradina u BiH, kapaciteta 42 MW.

Pomenuti projekat Snaga istoka je u proceduri dobijanja priključka na prenosni sistem Srbije koju sprovodi Elektromreža Srbije (EMS). Vetropark je na spisku 51 projekta koji su ispunili uslove za zaključenje Ugovora o izradi Studije priključenja. Na toj listi samo dve vetroelektrane imaju veći kapacitet – Lovćenac i Vetrogon.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

LUCE Awards – glasaj da promovišeš odlučujuću ulogu žena u zelenoj tranziciji

LUCE Awards – glasaj da promovišeš odlučujuću ulogu žena u zelenoj tranziciji

27. januar 2025. - LUCE Awards ističe izuzetne doprinose i dostignuća žena koje predvode zelenu tranziciju

federacija bih vedran lakic ugalj gas energetska stabilnost uvoz struje rudnik

Lakić: Za energetsku stabilnost Federacije BiH neophodni ugalj i prirodni gas

27. januar 2025. - Za energetsku stabilnost FBiH neophodno je povećati proizvodnju uglja i razvijati gasnu infrastrukturu, poručio ministar Vedran Lakić

hrvatska varazdin geotermalna elektrana ugovor bukotermal

Varaždin na putu da postane prvi grad koji će izgraditi geotermalnu elektranu u Hrvatskoj

27. januar 2025. - Potpisan je ugovor o eksploataciji, sledi projektovanje novih bušotina, a nakon toga i projektovanje elektrane

Francuski Photosol Balkan solarne elektrane 1 2 GW

Francuski Photosol stiže na Balkan da izgradi solarne elektrane od ukupno 1,2 GW

27. januar 2025. - Photosol se sprema da otvori sedište u u Rumuniji iz kojeg namerava da upravlja poslovanjem i u Bugarskoj i na Zapadnom Balkanu