Slovenačna elektroprivreda Holding Slovenske elektrarne će 10 odsto električne energije iz druge faze razvoja solarne elektrane Prapretno isporučivati opštinama Trbovlje i Hrastnik. Dve lokalne samouprave će tu struju iskoristiti da snabdevaju javne ustanove i tako smanje troškove.
Hrastnik i Trbovlje su opštine iz Zasavja, jednog od dva slovenačka regiona uglja, u kojima se sprovodi postepeni prestanak korišćenja uglja. Na njihovoj teritoriji su bili termoelektrana i rudnik Trbovlje koji su ugašeni, a sada je solarna elektrana Prapretno.
Holding Slovenske elektrarne (HSE) je fotonaponsku elektranu Prapretno, snage tri megavata, otvorio u aprilu 2022. godine. Instalirana je na rehabilitovanom zemljištu nekadašnje deponije pepela termoelektrane Trbovlje. Inače, još jedna solarna elektrana izgrađena je na nekadašnjem površinskom kopu rudnika Trbovlje-Hrastnik.
Kompanija je u startu najavila da bi snaga mogla da dostigne 16 MW, ali sada će biti proširena na 9,8 MW i sada će se prostirati i na teritoriji opštine Hrastnik. HSE je saopštio da će u cilju veće fleksibilnosti i mogućnosti direktnog upravljanja elektranom isntalirati i baterijski sistem za skladištenje energije snage do sedam megavata.
Opštine će struju dobijati po ceni koštanja
Početak rada solarnih panela u proširenom delu elektrane očekuje se u oktobru 2025, naveo je HSE.
Rukovodstvo kompanije i i predsednici opština Trbovlje i Hrastnik potpisali su sporazum o međusobnoj saradnji u oblasti razvojnih projekata obnovljivih izvora energije. HSE se sporazumom obavezuje da će deset odsto struje iz dodatih 6,8 MW prodavati opštinama po ceni koštanja.
Potpisani ugovor je primer dobre prakse i saradnje investitora i lokalne zajednice prilikom izgradnje energetskih objekata, saoštili su HSe i opštine.
Štokelj: Energetska lokacija u Zasavju nudi mnoge mogućnosti
Tomaž Štokelj, generalni direktor HSE-a, izjavio je da je razvoj kompanije usmeren na potencijal obnovljivih izvora energije, pre svega, solara, vode i vetra, uz zelena energetska rešenja za krajnje kupce.
Energetska lokacija u Zasavju nudi mnoge mogućnosti za realizaciju vizije kompanije kao nosioca zelene tranzicije Slovenije, koja je povezana i sa nacionalnom strategijom dekarbonizacije, poručio je on. Štokelj je istakao da se fokusiraju na ubrzavanje otvaranja radnih mesta i dijalog sa svim ključnim zainteresovanim stranama.
Podobnik: Korak napred kako bi se nastavila zajednička realizacija niza energetskih projekata
Uroš Podobnik, direktor za poslovanje HSE-a, naglasio je da kompanija ima zahtevne, ali korektne i konstruktivne sagovornike u regulisanju prostornih planova za energetske objekte u Zasavju.
On smatra da je potpisivanje ugovora veliki korak napred kako bi se nastavila dobra saradnja i zajednička realizacija niza energetskih projekata u Zasavju. Kao ključan projekat naveo je izgradnju hidroelektrana na srednjoj Savi (HE Suhadol, HE Trbovlje i HE Renke) o kojima bi trebalo da se raspravlja u proleće sledeće godine.
Zoran Poznič, načelnik opštine Trbovlje, rekao je da sporazum sa HSE-om donosi značajne uštede za Opštinu Trbovlje. Dogovor, kako je dodao, potvrđuje ispravnost odluke da opremimo sve javne objekte solarnim elektranama.
Prema rečima Marka Funkla, načelnika opštine Hrastnik, jedan od ključnih zadataka slovenačkih opština je smanjenje fiksnih troškova, što uključuje i cenu električne energije.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.