Valamar je prva kompanija u hrvatskom turističkom sektoru koja je potpisala ugovor o učestovanju u radu KOER virtuelne elektrane. Valamar upravlja sa 37 hotela i 15 kampova na Jadranu i u Austriji.
Valamar stavlja na raspolaganje agregate na elektrčnu energiju ukupne snage 4 MW na 12 lokacija od Poreča do Dubrovnika u cilju uravnoteženja energetske mreže, saoštile su dve kompanije.
Agregati koji inače služe za rezervno napajanje u Valamarovim objektima koristiće se, kako se navodi, za rasterećenje elektroenergetskog sustava u trenucima vršnog opterećenja.
Turistička kompanija i prva virtuelna elektrana u Hrvatskoj – KOER sarađivaće sa ciljem povećanja održivosti i uravnoteženja hrvatskog elektroenergetskog sistema.
Uravnoteženost sistema je, kako ističu dve firme, ključna za njegovo sigurno i optimalno funkcionisanje, ali i za mogućnost priključivanja novih kapaciteta obnovljivih izvora energije čime se omogućuje tranzicija društva na održive načine potrošnje i proizvodnje električne energije.
Inače, Valamar je objavio ciljeve održivosti prema ESG okviru do 2025, a, takođe, je krajem 2021. pustio u u rad solarne elektrane postavljene na krovove 26 hotela i kampova na Jadranskoj obali.
Virtuelnoj elektrani KOER prošle godine prikjučila se cementara Koromačno.
Gregorović: Ulazak na tržište električne energije
Flavio Gregorović, direktor tehničkog sektora u Valamaru, izjavio je da od 2010. ova firma ulaže u obnovljive izvore energije i energetsku efikasnost, a saradnja sa KOER-om označava njen iskorak na tržište električne energije.
Prva lokacija koja će biti integrisana u virtuelnu elektranu je Valamarova centralna kuhinja u Vinežu, a do kraja godine planirano je puštanje u rad i svih ostalih lokacija, naveo je Gregorović.
KOER ovim ugovorom ostvaruje, kako je navela kompanija, dodatno povezivanje tržišta električne energije i krajnjih korisnika koji čine virtuelnu elektranu, a u Valamaru vidi značajnog partnera u tome.
Lasić: Višestruka korist za sve
Marko Lasić, direktor KOER-a, koji kao agregator upravlja virtuelnom elektranom, kaže da ona objedinjuje proizvođače, potrošače, ali i skladišta električne energije koji se mogu nalaziti bilo gde unutar hrvatskog elektroenergetskog sistema.
Krajnji korisnici stavljaju na raspolaganje, kako je dodao, deo svog kapaciteta proizvodnje i potrošnje električne energije.
„Svima uključenima na ovaj način otvaraju se mogućnosti višestruke dobrobiti – krajnjim korisnicima prilika da postanu aktivni sudionici tržišta električne energije te kroz to ostvaruju dodatne prihode, a Hrvatskom operatoru prijenosnog sustava pružanje pomoćnih usluge s ciljem optimalnog upravljanja i uravnoteženja elektroenergetskog sustava“, objasnio je Lasić.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.