Električna energija

Holcim se uključio u rad prve virtuelne elektrane u Hrvatskoj

Holcim se ukljucio u rad prve virtuelne elektrane u Hrvatskoj

Foto: Holcim

Objavljeno

10.06.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

10.06.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Priključivanjem KOER-ovoj virtuelnoj elektrani – agregatoru i prilagođavanjem potrošnje struje po potrebi, cementara Koromačno doprinosi integraciji energije iz obnovljivih izvora u Hrvatskoj, saopštio je njen vlasnik Holcim.

Sektor proizvodnje cementa je jedan od najvećih potrošača energenata i jedan od najtežih za dekarbonizaciju, ali takvi pogoni već sada mogu imati važnu ulogu u energetskoj tranziciji. Holcimova fabrika u Koromačnom u Istri već dugo radi na rešenjima za uštedu materijala i drugih resursa. Pre više od 20 godina je počela da u proizvodnji koristi pepeo i gips iz obližnje termoelektrane Plomin, poslednje na ugalj u Hrvatskoj.

Holcim je saopštio da se ta njegova poslovna jedinica uključila u rad KOER-ove virtuelne elektrane, prve u zemlji i da je tako omogućila povećanje ulaganja u energiju iz obnovljivih izvora. Kompanije koje upravljaju takvim sistemima, koji deluju u oblaku i nisu elektrane u fizičkom smislu, objedinjuju izvore električne energije tako da oni udruženo mogu da povećaju proizvodnju kada u sistemu prenosa nedostaje struje.

Virtuelne elektrane ili agregatori imaju važnu ulogu u integraciji energije iz obnovljivih izvora, budući da je proizvodnja u solarnim i vetroparkovima nestabilna zbog izloženosti promenama meteoroloških uslova

Virtuelne elektrane, koje nazivamo i agregatorima, mogu da koordinišu obaranje potrošnje, na primer u fabrikama i tržnim centrima, i da omoguće povećanje potrošnje, što je najpotrebnije kada dođe do nepredviđeno jake osunčanosti ili se vetar snažno pojača, pa bude viška energije u mreži.

Elektroenergetski sistem Hrvatske se ubrzano decentralizuje, što povećava potrebu za agregacijom. Virtuelne elektrane takođe upravljaju raspoloživim kapacitetima za skladištenje struje, konkretno baterijama. Učesnici u sistemu virtuelne elektrane dobijaju nadoknadu za svoje prateće mrežne usluge. Naime, oni pomažu da snabdevanje i potražnja ostanu u ravnoteži.

„Cilj nam je ubrzati energetsku tranziciju i pametnije upravljati energijom“, poručio je direktor KOER-a Marko Lasić.

Holcim podseća da ulaže u razvoj tehnologije proizvodnje niskougljeničnog cementa. Priključivanjem virtuelnoj elektrani i prilagođavanjem potrošnje struje po potrebi, kompanija će doprineti integraciji energije iz obnovljivih izvora u Hrvatskoj, kažu u kompaniji.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

cene struje eu energetski intenzivna industrija eurelectric

Evropski proizvođači struje i energetski intenzivna industrija dogovorili šest mera

10. jun 2022. - Evropski proizvođači i potrošači električne energije definisali su šest mera za jačanje konkurentnosti, dekarbonizaciju i elektrifikaciju

panonski koridor prenos struje srbija madjarska

Srbija gradi dalekovode dužine 170 kilometara do Mađarske

10. jun 2022. - Elektromreža Srbije namerava da izgradi tri dalekovoda u okviru projekta Panonski koridor za prenos električne energije

Madarski madjarski HUPX regionalnoj berzi elektricne energije ADEX

Mađarski HUPX se priključio regionalnoj berzi električne energije ADEX

10. jun 2022. - ADEX Group je dovršio integraciju s mađarskom berzom struje HUPX, postavši njen jedini akcionar. U holdingu su i BSP i SEEPEX.

crna gora te pljevlja sasa mujovic nekp

Crna Gora spremila NEKP: Termoelektrana Pljevlja se gasi do 2041.

10. jun 2022. - Ministarstvo energetike pripremilo je nacrt Nacionalnog energetskog i klimatskog plana koji je poslat Energetskoj zajednici na mišljenje