OIE

Hidroelektrana Ulog dobila dozvolu za proizvodnju

Hidroelektrana Ulog dobila dozvolu za proizvodnju

Foto: EFT

Objavljeno

11.03.2025.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

11.03.2025.

Komentari

comments icon

0

Podeli

EFT Group je za svoju hidroelektranu Ulog na Neretvi, završenu prošle godine, od regulatornog tela dobio zeleno svetlo za početak redovnog rada. Zaštitnici i zaštitnice životne sredine su tvrdili da projekat od 35,1 megavata treba obustaviti zbog opasnosti po ekosistem ove reke.

Regulatorna komisija za energetiku Republike Srpske je izdala dozvolu za proizvodnju električne energije preduzeću EFT HE Ulog. Njegova matična kompanija Energy Financing Team – EFT Group proizvodi struju i trguje njome. Izgradila je hidroelektranu Ulog kod Kalinovika južno od Sarajeva.

Pogon u gornjem toku Neretve ima kapacitet od 35,1 megavata. Firma je zahtev podnela u decembru, a regulatorno telo je dozvolu odobrilo na pet godina.

Hidroelektrana Ulog ima dva generatora

Republika Srpska je s EFT-om 2009. potpisala koncesioni ugovor na 33,5 godine uključujući 3,5 godine za radove. Oni su posle nekoliko godina obustavljeni, a ponovo su počeli 2020. godine. Izvođač je kineski Sinohydro, koji je dobio zadatak da postrojenje izgradi po sistemu ključ u ruke.

Investicija je procenjena na 70 miliona evra, po ranijim izveštajima. Hidroelektrana ima dva generatora, po informacijama na EFT-ovom vebsajtu. Kompanija očekuje da će proizvoditi 85 gigavat-sati godišnje.

Tokom punjenja akumulacije prošle godine, zaštitnici životne sredine su tvrdili da voda prolazi kroz pukotine između brane i okolnog tla. Aktivisti su 2023. objavili fotografije beličaste vode Neretve u ovom kraju od, kako su naveli, karbonata.

U istoj oblasti planirano nekoliko malih hidroelektrana

Vlasti Federacije Bosne i Hercegovine su se takođe protivile projektu, uz obrazloženje da se drugi entitet nije konsultovao s njima u pogledu projekta. U istoj oblasti je bila u planu grupa malih hidroelektrana.

EFT takođe poseduje Rudnik i termoelektranu (RiTE) Stanari, na ugalj, kao i najveću solarnu elektranu u BiH – Bileća. To postrojenje od 60 megavata je prošlog leta znatno oštećeno u nevremenu. Nalazi se pored istoimenog grada i jezera. Inače, postoji više elektrana i projekata koji se zovu Bileća.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

bih republika srpska hidroelektrane bistrica tuneli petar djokic gradiliste

Đokić: Tri hidroelektrane na Bistrici biće završene do kraja 2026.

11. mart 2025. - Kineska kompanija AVIC zadužena je za gradnju tri hidroelektrane, ukupne snage 36 MW, kojima će upravljati Elektroprivreda Republike Srpske

Admir Sahmanovic ministar energetike rudarstva spajanju oba njegova resora

Admir Šahmanović postao ministar energetike i rudarstva po spajanju oba njegova resora

11. mart 2025. - Admir Šahmanović, koji je vodio oba sada spojena ministarstva, i formalno je u parlamentu izabran za ministra energetike i rudarstva

bih federacija ephzhb poklecani urbanistička dozvola tuzba arhaus

Vrhovni sud Federacije BiH poništio urbanističku dozvolu za vetropark Poklečani

11. mart 2025. - . U projekat Poklečani investira Elektroprivreda Hrvatske zajednice Herceg Bosne, jedna od tri državne elektroprivrede u BiH

srbija nova vlada sara pavkov dubravka djedovic handanovic

Treći mandat za ministarku energetike Dubravku Đedovic Handanović, Sara Pavkov nova ministarka ekologije

11. mart 2025. - Nova ministarka zaštite životne sredine je Sara Pavkov, koja je zamenila Irenu Vujovič, a biće i najmlađa članica izvršne vlasti