Dvanaest zemalja članica Evropske unije pozvalo je Evropsku komisiju da osnuje industrijsku alijansu za male modularne nuklearne reaktore. Njihovi predstavnici se sastaju u Bratislavi na marginama Evropskog foruma za nuklearnu energiju.
Bugarska, Hrvatska, Finska, Francuska, Mađarska, Holandija, Poljska, Češka, Rumunija, Slovačka, Slovenija i Švedska su zatražile uvođenje podsticaja za investiranje u male modularne reaktore (SMR). Te države su u zajedničkom pismu uputile zahtev Evropskoj komisiji da osnuje industrijsku alijansu za ovu tehnologiju uz obrazloženje da bi to doprinelo izgradnji lanca vrednosti u EU, prenosi AFP.
Navedene zemlje članice su istakle da bi ovaj potez pojačao energetsku suverenost kao i konkurentnost domaće industrije. One su ove godine sa Estonijom i Belgijom formirale takozvani Nuklearni savez, u kojem su Italija i Velika Britanija posmatračice.
Francuska predvodi obe nuklearne inicijative
Francuska je pokrenula i prvu i aktuelnu inicijativu, saznala je pomenuta medijska kuća u kancelariji francuske ministarke za energetsku tranziciju Anjes Panije-Rinaše. To će „ojačati evropsku nuklearnu industriju i bezbednost snabdevanja i evropsku konkurentnost“, kažu u ministarstvu.
Vlada Češke je usvojila mapu puta za odabir lokacija za SMR-ove i razvoj tih projekata
Zemlje potpisnice su ukazale na male modularne reaktore kao rešenje da se u deceniji posle 2030. fosilna goriva prestanu koristiti u proizvodnji električne energije kao i za podizanje nuklearnog kapaciteta u EU na 150 gigavata pre polovine veka. Trenutno iznosi stotinu gigavata.
Podrška Evropske komisije je neophodna da bi projekti SMR-ova imali koristi od postojećih i budućih evropskih zakona i propisa, naglasilo je 12 vlada država članica. Njihovi predstavnici treba da se sastanu u Bratislavi na marginama dvodnevnog Evropskog foruma za nuklearnu energiju, koji počinje danas.
Firma u Norveškoj planira da instalira male nuklearne reaktore
Od ostalih vesti treba pomenuti da je Norsk Kjernekraft poslao predlog norveškom Ministarstvu nafte i energetike da proceni mogućnost izgradnje nuklearne elektrane koju bi činili SMR-ovi. Ta firma, osnovana prošle godine, saopštila je da bi se navedeno postrojenje nalazilo u industrijskoj zoni u opštinama Aure i Heim na zapadu zemlje.
Procenila je da bi sistem mogao da proizvede 12,5 teravat-sati električne energije godišnje. U Norveškoj nema nuklearnih elektrana.
Vlada Češke je usvojila mapu puta za odabir lokacija za male modularne reaktore i razvoj tih projekata. Po toj koncepciji, investitori bi ih u potpunosti tržišno finansirali. Pored prostora na kojem su već nuklearne centrale Dukovany i Temelín, plan se pretežno oslanja na lokacije termoelektrana na ugalj.
Rumunska nacionalna komisija za kontrulu nuklearnih aktivnosti CNCAN odobrila je osnovni dokument za licenciranje (LBD) elektrane od 462 megavata koju NuScale Power namerava da instalira u toj zemlji. Činilo bi je šest malih modularnih reaktora.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.