OIE

Građani Bugarske traže referendum o izgradnji vetroelektrana na poljoprivrednom zemljištu

Gradjani Bugarske traze referendum o izgradnji vetroelektrana na poljoprivrednom zemljistu

Foto: Freepik

Objavljeno

07.12.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

07.12.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Građani iz četiri okruga u Bugarskoj protestovali su u Varni, zahtevajući referendum o izgradnji solarnih i vetroelektrana na poljoprivrednom zemljištu.

Građani iz četiri okruga u Bugarskoj – Dobrič, Silistra, Šumen i Varna, okupili su se u Varni ispred Regionalne inspekcije za životnu sredinu i vodu. Njihov glavni zahtev je održavanje nacionalnog referenduma o tome da li solarne i vetroelektrane treba graditi na plodnom poljoprivrednom zemljištu.

Konkretan povod za protest su investicioni planovi za izgradnju vetroelektrane u selu Slaveevu u dobričkom kraju. Uskoro se očekuje sastanak stručnog saveta koji će proceniti uticaj ovog projekta na životnu sredinu. Dobrič se nalazi na severoistoku Bugarske, a ima najveći potencijal za iskorišćavanje energije vetra u zemlji.

Predsednik Nacionalne građanske inicijative Bela lasta, advokat Vladimir Kalčev, naveo je da će biti upućeno otvoreno pismo predsedniku, premijeru i predsedniku Narodnog sobranja sa razlozima zašto je potrebno održavanje referenduma.

Svi meštani Slavejeva su potpisali peticiju protiv izgradnje vetroparka

Prema bugarskom Zakonu o energiji iz obnovljivih izvora, vetroparkovi i solarne elektrane treba da se grade na neobradivom i degradiranom zemljištu, rekao je Kalčev. Međutim, kako tvrdi, investitori često zaobilaze ovo pravilo tako što preko opštinskih saveta menjaju urbanističke planove i dozvoljavaju prenamenu zemljišta.

Zemljište na kom se planira izgradnja u Slaveevu je poljoprivredno, a Kalčev kao problem ističe da se to zemljište iznajmljuje i to na period od 25 do 30 godina. Postavlja pitanje ko će ukloniti vetroturbine i beton kad period zakupa istekne.

Svi meštani sela su potpisali peticiju protiv izgradnje vetroparka. Prema rečima Georgija Ganeva, u planu je izgradnja 25 turbina, od kojih će jedna biti udaljena samo 700 metara od prvih kuća.

Tvrdi da će oko 250 hektara zemlje biti uništeno i ističe da u okolini Kavarne već postoji mnogo vetroparkova, ali da ni na koji način ne poboljšavaju životni standard ljudi u tom gradu i okolnim selima.

Prisutni na protestu su napomenuli da nisu protiv zelene energije i obnovljivih izvora, već protiv njihove izgradnje na plodnom poljoprivrednom zemljištu.

U Bugarskoj od 2012. nijedan vetropark nije pušten u rad

Krajem oktobra, Skupština opštine Dobrička (Dobrič-selska) je izglasala zabranu prevođenja poljoprivrednog zemljišta u građevinsko za vetroelektrane. Deklaracija je usvojena nakon što je najavljeni lokalni referendum o ovom pitanju otkazan.

Sličnu odluku je nedavno doneo lokalni parlament u susednom General Toševu. Nemački wpd u obe opštine planira da instalira vetrenjače.

Vlasti u obližnjem Vetrinu, opštini zanimljivog imena blizu Varne, prošle godine su blokirale CWP-ov gigantski projekat. U Bugarskoj još od 2012. nijedan vetropark nije pušten u rad, uglavnom zbog administrativnih barijera i pravne neizvesnosti.

Predlog zakona o vetroelektranama na moru u Bugarskoj izazvao je krajem 2023. nezadovoljstvo ribara, turističke industrije, nevladinih organizacija i lokalnih samouprava u primorskom gradu Varni i okolini. To je doprinelo padu vlade, pa predlog nije daleko odmakao u proceduri. Ostaje da se vidi da li će vetrenjače biti uzrok još jednog pada vlade i osmih po redu izbora u samo četiri godine.

Bugarska nije jedina zemlja u regionu koji prati Balkan Green Energy News, čiji se građani bore sa vetrenjačama. Meštani nekoliko sela kod Livna u Bosni i Hercegovini gde je planirana izgradnja vetroelektrane Orlovača izborili su se za obustavu ovog projekta. Gotovo u isto vreme kada se u Livnom održavala javna rasprava o vetroelektrani Orlovača, u Srbiji je Ministarstvo zaštite životne sredine izdalo rešenje o uslovima zaštite prirode kojim je onemogućena planirana izgradnja vetroparka Čestobrodica.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

masdar solarna elektrana baterije baseload struja varijabilnost

Masdar predstavio projekat solarne elektrane i baterija koji rešava varijabilnost obnovljive energije

7. decembar 2024. - Kompanija Masdar iz Ujedinjenih Arapskih Emirata tvrdi da ima rešenje za prepreku koja usporava razvoj obnovljivih izvora energije

eps spaljivanje otpada tent obrenovac

Elektroprivreda Srbije želi da spaljuje otpad u TE Nikola Tesla A

7. decembar 2024. - EPS traži od Ministarstva zaštite životne sredine da odredi obim i sadržaj studije o proceni uticaja na životnu sredinu projekta spaljivanja otpada

Madarski madjarski Alteo akvizicije Srbiji Hrvatskoj zelenu platformu

Mađarski Alteo sprema akvizicije u Hrvatskoj, Srbiji za svoju zelenu platformu

7. decembar 2024. - Alteo, u kojem MOL ima manjinski udeo, kreće u regionalnu ekspanziju – osim matične Mađarske, primarno cilja na Slovačku, Hrvatsku i Srbiju

Albanija Italija UAE interkonektor ispod Jadranskog mora

Albanija, Italija, UAE će postaviti interkonektor ispod Jadranskog mora

7. decembar 2024. - Albanija, Italija i UAE su postigli sporazum o instaliranju podvodne elektroenergetske veze između Valone i Apulije u roku od tri godine