Životna sredina

Evropska agencija za životnu sredinu pomaže Energetskoj zajednici u evidentiranju zagađujućih emisija

Evropska agencija za zivotnu sredinu pomaze Energetskoj zajednici u evidentiranju zagadjujucih emisija

Photo: Pixabay

Objavljeno

23.03.2018.

Država

Komentari

0

Podeli

Objavljeno

23.03.2018.

Država

Komentari

0

Podeli

Sekretarijat Energetske zajednice sarađivaće sa Evropskom agencijom za životnu sredinu u ispunjavanju obaveze članica da izveštavaju o emisijama velikih ložišta.

„Evropska agencija za životnu sredinu odobrila je Sekretarijatu da koristi njene alate za izveštavanje i procenu podataka, koje će dostaviti članice“, navodi se u saopštenju Sekretarijata Energetske zajednice.

Od 1. januara 2018. godine u članicama Energetske zajednice počela je primena Direktive o ograničavanju emisija određenih zagađujućih materija u vazduh iz velikih ložišta (LCPD). Članice Energetske zajednice Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo*, Makedonija, Gruzija, Moldavija, Crna Gora, Srbija i Ukrajina obavezne su da smanjuju emisije sumpor-dioksida, azotnih oksida i prašine iz elektrana na fosilna goriva.

Prema Direktivi, operatori, kao i zemlje članice, moraju da prate ove emisije, koje zagađuju životnu sredinu, i da o tome izveštavaju Sekretarijat.

Direktiva se primjenjuje na postrojenja sa snagom istom ili većom od 50 MW.

Direktor Sekretarijata Energetske zajednice Janez Kopač ranije je izjavio da će izveštavanje početi kada budu dostupni podaci za 2018. godinu, odnosno početkom 2019.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Slovenija-Energetskim-zakonom-efikasnost-dekarbonizaciju

Slovenija novim Energetskim zakonom podstiče efikasnost, dekarbonizaciju

23. mart 2018. - Slovenija novim Energetskim zakonom uređuje podsticaje za zelenu energiju, dekarbonizaciju ugljarskih područja i mere energetske efikasnosti

eu nekp solar ciljevi mreze fleksibilnost

Članice EU ažurirale NEKP-ove: Ciljevi za solar uvećani 90 odsto do 2030.

23. mart 2018. - Povećanje ciljeva ne prati planiranje mreža i razvoj fleksibilnosti, što ugrožava energetsku tranziciju, navodi SolarPower Europe

norveska vetar brod amonijak vodonik arkticki krug p2xfloater

Norvežani pokrenuli projekat za proizvodnju vodonika i amonijaka na plutajućem postrojenju u Arktičkom krugu

23. mart 2018. - Norveška kompanija H2Carrier podnela je zahtev za dobijanje dozvola za gradnju dva vetroparka velike snage

Mitsubishi Power EPS u sistem za odsumporavanje TENT u A

Mitsubishi Power predao EPS-u sistem za odsumporavanje u TENT-u A

23. mart 2018. - Nakon Kostolca B, i u Termoelektrani Nikola Tesla A u Obrenovcu konačno je pušten u rad sistem za odsumporavanje, pa će vazduh biti čistiji