Električna energija

EPCG će prodati udeo od 10 odsto strateškom partneru

EPCG prodati udeo 10 odsto strateskom investitoru

Foto: EPCG

Objavljeno

22.04.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

22.04.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Vlada je saopštila da će tražiti strateškog partnera za deonice bez prava glasa državne Elektroprivrede Crne Gore (EPCG), koje čine 10 odsto akcijskog kapitala. Tržišna vrednost tog udela je 42,3 miliona evra.

Crna Gora poseduje 88,7 odsto akcija EPCG-a, a ima 98 odsto glasačkih prava, jer kompanija drži deset odsto vlastitih deonica. Ovaj proizvođač uglja i operater termoelektrane Pljevlja i hidroelektrana kupio je 2019. taj udeo, 11,8 miliona akcija, pošto je iskoristio put opciju koja mu je omogućila da isplati dotadašnjeg manjinskog vlasnika A2A iz Italije.

Deonice koje su u pitanju ne nose pravo glasa, a kompanija ima obavezu da ih do 26. septembra proda ili otpiše. EPCG je za taj udeo bivšem suvlasniku A2A dao 52,9 miliona evra. Upisana vrednost je 77 miliona evra, ali samo 42,3 miliona ako se računa prema sadašnjoj ceni običnih akcija kompanije na berzi u Podgorici.

Vlada je ranije odbila predlog odbora direktora da sama kupi taj udeo, pa je sada ovlastila Ministarstvo kapitalnih investicija da oformi pregovarački tim koji će zastupati EPCG u potrazi za strateškim partnerom. Kompaniji je naloženo da angažuje referentnog ovlašćenog obrađivača za izradu elaborata o proceni „investicione, fer tržišne i tržišne vrijednosti sopstvenih akcija“.

Pre nego što je EPCG akvirirao pomenuti udeo, otpisao je prethodni paket od 13,1 milion akcija kojeg je kupio od A2A.

Vlada je prošle godine saopštila da će tražiti strane partnere za kompanijine projekte vetroelektrana i solarnih parkova.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

natrijum jonske baterije litijum catl Naxtra

Litijum dobio konkurenciju – CATL predstavio prvu natrijum-jonsku bateriju koja je ušla u masovnu proizvodnju

22. april 2022. - Kineski CATL predstavio je bateriju Naxtra, za koju tvrdi da je prva natrijum-jonska baterija na svetu koja se masovno proizvodi

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

22. april 2022. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

22. april 2022. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javnim zgradama ima solar snage skoro 20 MW

22. april 2022. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW