OIE

EPBiH želi da kupi projekte ili gotove elektrane na obnovljive izvore

EPBiH kupi projekte gotove elektrane obnovljive izvore

Foto: Atimedia from Pixabay

Objavljeno

07.03.2022.

Komentari

comments icon

1

Podeli

Objavljeno

07.03.2022.

Komentari

comments icon

1

Podeli

Ukoliko žele da prodaju svoje projekte za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora ili takva već postojeća postrojenja, investitori mogu do kraja godine da se jave Elektroprivredi BiH.

Javno preduzeće Elektroprivreda Bosne i Hercegovine drugi put je obnovilo poziv pravnim i fizičkim licima i privrednim društvima zainteresovanim za prodaju projekata iskorišćavanja obnovljivih izvora energije koji su već u pogonu ili u razvoju.

Poziv važi do kraja godine

Ova energetska kompanija u vlasništvu Federacije Bosne i Hercegovine i sa sedištem u Sarajevu saopštila je da je zanimaju postojeće hidroelektrane snage najmanje jedan megavat ili projekti te vrste od najmanje deset megavata. Dolaze u obzir i planirane ili vetroelektrane u pogonu od minimalno deset megavata i projekti solarnih elektrana ili već aktivna fotonaponska postrojenja kapaciteta tri ili više megavata, stoji u objavi EPBiH.

Sledeći primer hrvatskog HEP-a, EPBiH je još krajem 2020. odlučio da otkupljuje projekte i elektrane na obnovljive izvore

Poziv zainteresovanim stranama je otvoren do kraja godine. Sledeći primer Hrvatske elektroprivrede, EPBiH se za ovu strategiju odlučio još krajem 2020. godine, a drugi poziv je istekao na kraju prošle godine. U međuvremenu je takav poziv objavila i Elektroprivreda HZHB, takođe državna kompanija iz Federacije BiH, sa sedištem u Mostaru.

Kompanija kupuje zemljište, gradi solarne elektrane na deponijama termoelektrana

EPBiH je u julu takođe izrazio interesovanje za zakup i kupovinu zemljišta za gradnju solarnih elektrana. Kompanija namerava da gradi fotonaponska postrojenja i na deponijama šljake i pepela svojih termoelektrana na ugalj, a osim toga uzgaja biomasu na zemljištu koje pripada njenim rudnicima, za dodavanje uglju.

Na poziv Sekretarijata Energetske zajednice, EPBiH je u maju objavio da će od ove godine interno obračunavati cenu emisija ugljen-dioksida. Zemlje Zapadnog Balkana su se obavezale da će najkasnije 2025. uvesti takse na CO2, a Evropska unija je za 2026. zakazala početak postepenog uvođenja mehanizma CBAM za naplatu poreza na CO2 za neke uvozne sirovine i električnu energiju.

Komentara: (1)
Husein / 16.01.2025.

Odličan članak,isuper informacije

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Tramp vraća fosilna goriva u prvi plan: Bušimo, bejbi, bušimo

7. mart 2022. - Predsednik SAD Donald Tramp je na inauguraciji obećao da će sniziti cene energenata, s naglaskom na povećanje proizvodnje nafte i gasa

Razgovori o energetskoj tranziciji, Svetlana Cerovic

Razgovori o energetskoj tranziciji sa Svetlanom Cerović: bankarski sektor spreman da finansira zelenu tranziciju

7. mart 2022. - U drugoj epizodi novog serijala podkasta Balkan Green Energy Newsa pod nazivom Razgovori o energetskoj tranziciji, domaćin Danko Kalkan iz kompanije EY razgovarao je sa Svetlanom Cerović, iz UniCredit Banke o zelenom finansiranju.

bih vjetroelektrana bitovnja epbih vetropark bih

Elektroprivreda BiH pripremila procenu uticaja na životnu sredinu vetroparka Bitovnja

7. mart 2022. - Elektrana bi bila instalirana na planini Bitovnja, na planinskom grebenu s nadmorskom visinom između 1.530 i 1.700 metara

norinco arctech bih solarna elektrana ugovor

Norinco i Arctech dogovorili isporuku opreme za solarnu elektranu u BiH

7. mart 2022. - Kineska kompanija Norinco potpisala je ugovor o isporuci opreme za solarnu elektranu u BiH sa firmom Arctech, koja je takođe iz Kine