OIE

Elektroprivreda HZHB kupuje vetroparkove, solarne elektrane i hidroelektrane

Elektroprivreda HZHB kupuje vetroparkove, solarne elektrane i hidroelektrane

Slika: Manuel de la Fuente from Pixabay

Objavljeno

21.05.2021.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

21.05.2021.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Elektroprivreda HZHB (EPHZHB) raspisala je javni poziv za kupovinu vetroparkova, solarnih elektrana i hidroelektrana snage 1 megavat (MW) ili više, koje su u razvoju ili su već u pogonu.

Elektroprivreda HZHB istražuje mogućnost integracije u svoj proizvodni portfelj već gotovih ili u visokom stepenu razvijenih projekata obnovljivih izvora energije u Bosni i Hercegovini, navodi se u javnom pozivu. Ova kompanija je jedna od retkih u regionu koja prozvodi samo zelenu energiju, i to u hidroelektranama i vetroparkovima, a izgradila je i prvu vetroelektranu u BiH – Mesihovinu.

EPHZHB je treća elektroprivreda u regionu koja se odlučila na ovaj korak, posle Hrvatske elektroprivrede (HEP) i Elektroprivrede BiH (EPBiH). Energetske kompanije, posebno državne, na ovaj način žele da ubrzaju svoju energetsku tranziciju o povećaju udeo zelene energije u prozvodnji.

Slične javne pozive objavile su još dve kompanije u regionu – HEP i EPBiH

EPHZHB će kod izbora solarnih elektrana dati prednost projektima sa većim brojem sunčanih sati, boljim mikrolokacijskim uslovima i prostorno planskom dokumentacijom spremnom za razvoj projekta. Minimalni uslov za razmatranje ponude je posedovanje lokacijske dozvole.

Prednost kod izbora vetroelektrana imaće projekti koji imaju građevinsku dozvolu i lokacije odnosno postojeće elektrane sa više od 2.500 sati rada godišnje. I ovde je neophodan uslov lokacijska dozvola.

Uslov za hidroelektrane je samo da su snage iste ili veće od 1 MW.

Fizička i pravna lica ponude mogu slati do 31. decembra, piše u javnom pozivu.

HEP kupuje projekte sa instalisanom snagom od 60 MW

HEP je prvi javni poziv za preuzimanje projekata za obnovljive izvore energije objavio u februaru 2019, a drugi jula 2020. Oba javna poziva razlikovala su se od onog koji je objavilo EPBIH novembra 2020. i ovog koji je sada objavio EPHZHB. Naime, hrvatska kompanija je osim partnera – fizičkih i pravnih lica, koji su spremni da projekte prodaju, tražila i lokalne samouprave sa kojima bi zajedno gradila solarne elektrane.

EPBiH je svoj javni poziv završio poslednjeg dana prošle godine, a direktor Damir Andelija izjavio je da pregovaraju o kupovini 15 projekata.

Na drugoj strani, HEP je saopštio da je sa 11 opština i gradova već dogovorio gradnju solarnih elektrana snage 120 MW, a otkupljuje i 60 MW u privatnim projektima u razvoju.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Solarni auto-putevi, rešenje za održivu energetsku tranziciju u Nemackoj

Pilot projekat u Nemačkoj: Solarni sistemi duž auto-puteva

21. maj 2021. - U tradicionalno rudarskoj rurskoj oblasti u Nemačkoj pripremaju se da instaliraju solarne sisteme duž auto-puteva

WindEurope EU ne gradi ni pola neophodnih kapaciteta iz vetra

WindEurope: EU ne gradi ni pola neophodnih kapaciteta iz vetra

21. maj 2021. - Iz vetra se podmiruje petina potreba za električnom energijom u Evropi, ali ne gradi se dovoljno vetroparkova, objavio je WindEurope

nemacka solar rast

Solar u Nemačkoj premašio 100 GW, ali rast kućnih instalacija usporio

21. maj 2021. - Ukupan kapacitet fotonaponskih sistema u Nemačkoj premašio je 100 GW na kraju 2024, pri čemu...

EUSEW 2025. Fokus na pravednoj i konkurentnoj zelenoj tranziciji

EUSEW2025: Fokus na pravednoj i konkurentnoj zelenoj tranziciji

21. maj 2021. - Devetnaesta Evropska nedelja održive energetike (EUSEW) održaće se od 10. do 12. juna u Briselu, uz onlajn prenos