Mobilnost

EPBiH postavila još 6 punjača za EV i nabavila još 6 električnih automobila

EPBiH-punjaci-EV-elektricni-automobili

Slika: Početak rada novih punjača (EPBiH)

Objavljeno

05.08.2019.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

05.08.2019.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Elektroprivreda Bosne i Hercegovine (EPBiH) otvorila je još šest punionica za električne automobile i nabavila još šest automobila na električnu energiju. Elektroprivreda u vlasništvu države sada ima sedam punjača za električna vozila (EV) i osam električnih automobila.

EPBiH je, kako se navodi u saopštenju ove kompanije, prepoznala važnost razvoja elektromobilnosti u BiH, te je nakon prve punionice ispred zgrade Direkcije u Sarajevu, instalirala još šest AC punionica uz objekte elektrodistributivnih podružnica u gradovima Bihać, Goražde, Mostar, Travnik, Tuzla i Zenica. Punionice su javnog karaktera i u promotivnoj fazi, punjenje je besplatno za sve vlasnike EV.

Razvojem i promocijom elektromobilnosti, EPBiH, kao društveno odgovorna kompanija, doprinosi poboljšanju kvaliteta vazduha i životne sredine, koji su izražen problem u gradovima BiH, posebno tokom zimskih meseci, saopštila je ova kompanija.

Trošak električne energije za pogon EV, koja su u voznom parku EPBiH, u proseku je 1,6 KM/100 km

Adnan Bosović, član tima za razvoj elektromobilnosti u EPBiH, je izjavio da trošak električne energije za pogon električnih vozila, koja su u voznom parku kompanije, u proseku iznosi 1,6 KM/100 km, što je višestruko manje od troška benzina ili dizela za vozila sličnih performansi. Trošak održavanja je, takođe, značajno manji u odnosu na vozila sa pogonom na dizel ili benzin.

„Ovakav angažman naše kompanije, kao najvećeg proizvođača, distributera i snabdevača električnom energijom u zemlji, je u neku ruku logičan jer elektromobilnost predstavlja novi izvor potražnje za ovim energentom, što s naše strane mora biti pravovremeno anticipirano i omogućeno“, rekla je Suada Penava, rukovodilac tima za razvoj elektromobilnosti u EPBiH.

Neophodan regulatorni okvir koji će podržati elektromobilnost

Kako bi BiH adekvatno pratila razvoj ove oblasti u zemljama EU, potrebna je uspostava podržavajućeg regulatornog okvira koji uključuje domen carinske i poreske politike, prostorno planiranje i gradnju, priključenje punionica na elektroenergetsku mrežu, kao i mere subvencionisanja kupovine električnih vozila.

Kroz Udruženje za elektromobilnost pri Privrednoj komori FBiH predstavnici EPBiH aktivno učestvuju u pokretanju inicijativa za promenu propisa u ovim oblastima.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

srbija elektricna vozila filip mitrovic

U Srbiji ima 6.000 električnih vozila

5. avgust 2019. - U Srbiji ima oko 6.000 registrovanih električnih vozila, rekao je Filip Mitrović, koordinator Emobility klastera Privredne komore Srbije

srbija indija baterije ChemVolt Global ElevenEs

Indijski ChemVolt Global i srpski ElevenEs sklopili strateško partnerstvo za baterije

5. avgust 2019. - Dve kompanije planiraju da uspostave robustan ekosistem za napredno skladištenje energije i električnu mobilnost u Indiji

hrvatske elektricni autobusi zagreb zet ante susnjar luka balen marko bogdanovic

Početak dekarbonizacije javnog prevoza u Zagrebu: 21 milion evra za instalaciju punjača za električne autobuse

5. avgust 2019. - Hrvatska je obezbedila 50 miliona evra za instaliranje najmanje 150 punjača za električne autobuse širom zemlje

Albanija otvorila klaster energetike zivotne sredine pregovorima EU

Albanija otvorila klaster energetike, životne sredine u pregovorima s EU

5. avgust 2019. - Albanija je počela pregovore s EU o poglavljima koja čine klaster 4. On obuhvata zelenu agendu i održivo povezivanje.