Foto: Elnos
Elnos Grupa izgradiće priključak na prenosnu mrežu, sa pratećom infrastrukturom, za vetropark Vetrozelena, snage 300 MW. Elektrana se gradi na teritoriji grada Pančeva.
Vetrozelena je trenutno najveći projekat u izgradnji za korišćenje energije vetra u Srbiji. Najveći vetropark u zemlji je Čibuk 1, snage 158 MW, koji radi od oktobra 2019. godine.
Elnos Grupa, sa sedišten u Banjaluci u Bosni i Hercegovini, saopštila je da obeležava jubilej 30 godina modernog poslovanja potpisivanjem ugovora sa kompanijom Power China Construction Group za izgradnju najvećeg vetroparka na Balkanu.
Elnos preuzima realizaciju kompletnog priključka na prenosni sistem Elektromreže Srbije
Elnos Srbija potpisala je EPC ugovor sa Sinohydro, ćerkom firmom kompanije Power China Construction Group, o izgradnji vetroparka Vetrozelena, najvećeg pojedinačnog vetroprojekta na Balkanu, ukupne snage 300 MW, sa ukupno 48 turbina pojedinačne snage 6,25 MW, navela je kompanija.

Inače, u julu je u Severnoj Makedoniji počela gradnja vetroelektrane snage 400 MW, u koji će kompanija Alcazar Energy Partners investirati 500 miliona dolara.
Elnos Srbija, kao članica Elnos Grupe, preuzima realizaciju kompletnog priključka na prenosni sistem Elektromreže Srbije (EMS).
Projekat obuhvata izgradnju trafostanice 35/400 kV sa četiri transformatora snage 90 MVA, priključno razvodno postrojenje 400 kV sa šest polja, priključni dvosistemski 400 kV dalekovod dužine 7,5 kilometara, kao i prateću infrastrukturnu nadogradnju u okviru elektrodistributivne i telekomunikacione mreže.
Ćulibrk: I ovaj projekt ćemo realizovati uspešno i u ugovorenim rokovima
Projekat, kako se navodi, predstavlja još jedan ugovor zaključen po EPC principu, u okviru kojeg Elnos Srbija realizuje kompletan inženjering: projektovanje, izgradnju objekata, nabavku i ugradnju opreme, povezivanje, ispitivanje i puštanje sistema u rad.
„Stručnost i posvećenost naših inženjera, tehničara i montera, sveobuhvatno znanje i bogato iskustvo na sličnim projektima, uz finansijsku i organizacionu stabilnost kompanije, daju nam čvrsto uvjerenje da ćemo i ovaj projekt realizovati uspješno i u ugovorenim rokovima“, rekao je prilikom potpisivanja Predrag Ćulibrk, direktor Elnos Srbije.
Projekat Vetrozelena razvio je CWP Europe, ali je u aprilu 2023. sa firmom PowerChina Resources potpisao ugovor o ulaganju u ovu elektranu. Kinezi su vlasnici 51 odsto projektne firme Vetrozelena, dok ostatak drži CWP. PowerChina Resources je inostrana investiciona platforma grupacije PowerChina.
Sledeće korak u razvoju projekat desio se u novembru iste godine kada su sa Elektroprivredom Srbije (EPS) potpisani Ugovor o otkupu električne energije i preuzimanju balansne odgovornosti i Ugovor o tržišnoj premiji za projekat vetroparka.







Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.