Podeli
Podeli
Ministarka rudarstva i energetike Srbije Dubravka Đedović Handanović razgovarala je danas u Atini sa ministrom energetike Rumunije Sebastijanom Burdužom o saradnji dve zemlje u energetskom sektoru, izgradnji gasne interkonekcije Srbija-Rumunija i novim projektima u hidroenergetici.
Đedović Handanović je istakla da dve zemlje imaju tradicionalno dobre i prijateljske odnose koji su osnova za intenziviranje bilateralne saradnje u energetskom sektoru.
„Rumunija je Srbiji prijateljska susedna zemlja sa kojom gajimo snažne bilateralne odnose u mnogim sferama, a energetika predstavlja važan stub naše saradnje. Decenijama uspešno razvijamo saradnju u sektoru elektroenergetike, dok hidroelektrane na Dunavu predstavljaju stub sigurnog snabdevanja električnom energijom u obe države već 60 godina. Izgradnja novih reverzibilnih hidroelektrana u ovom trenutku nam je potrebnija nego ikada, kako bismo ostvarili ciljeve energetske tranzicije i lakše integrisali kapacitete iz OIE u naš sistem. RHE Bistrica i RHE Đerdap 3 su među najvažnijim energetskim projektima, koji će promeniti energetsku sliku naše zemlje i omogućiti balansiranje varijabilnih izvora energije“, izjavila je.
U izradi preliminarna studija za reverzibilnu hidroelektranu Đerdap 3
U toku je rad na prethodnoj studiji izvodljivosti za RHE Đerdap 3, koja će pokazati tehničku i ekonomsku opravdanost ovog projekta, navela je Đedović Handanović na marginama ministarskog sastanka Grupe na visokom nivou o energetskoj povezanosti Centralne i Jugoistočne Evrope (CESEC). „Veoma nam je važno da o ovom potencijalnom projektu razgovaramo sa rumunskim partnerima zbog njegovog regionalnog uticaja“, rekla je.
Interkonekcija sa Bugarskom omogućava dopremanje gasa iz Grčke i Azerbejdžana
Đedović Handanović je istakla da je strateški cilj Srbije regionalno povezivanje u gasnom sektoru i da ono treba da unapredi sigurnost snabdevanja gasom.
„Krajem prošle godine smo pustili u probni rad gasnu interkonekciju Srbija-Bugarska, kojom smo omogućili diversifikaciju izvora i pravaca snabdevanja i dopremanje gasa iz LNG terminala u Grčkoj, kao i gasa iz Azerbejdžana. Plan nam je da se povezujemo i sa ostalim susedima, najpre sa Severnom Makedonijom i Rumunijom, i dodatno osiguramo snabdevanje građana i privrede, ali i gasifikaciju južnih i istočnih delova naše zemlje“, kazala je ministarka.
Gasovod Mokrin-Arad među prioritetima
Vlada Srbije je prošle godine prepoznala gasovod Mokrin-Arad kao jedan od prioritetnih projekata, koji treba da se izgradi do 2026. godine, dodala je Đedović Handanović. Otkrila je da očekuje da uskoro bude potpisan memorandum o razumevanju koji će obuhvatiti i tu temu.
Ministarka je navela da je Srbija povećala kapacitete za prenos električne energije sa Rumunijom izgradnjom Transbalkanskog elektroenergetskog koridora, a da je projektom Beogrid planirano dupliranje kapaciteta.
Burduža je upoznao svoju sagovornicu sa planovima energetske tranzicije i istakao potrebu za izgradnjom reverzibilnih hidroelektrana, rekavši da bi one taj proces ubrzale, saopštilo je Ministarstvo rudarstva i energetike Srbije.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.