Država Slovenija obezbediće 403 miliona evra kako bi sprečila stečaj termoelektrane Šoštanj i rudnika Velenje i preuzeće ove dve firme od državne elektroprivrede Holding Slovenske elektrarne. Potezi Vlade Slovenije, kako sada stvari stoje, predstavljaju početak prestanka korišćenja uglja u slovenačkoj energetici koji bi mogao da se desi mnogo ranije pre zvanično zacrtane 2033. godine.
Predstavnici kompanije Holding Slovenske elektrarne i energetski stručnjaci već nekoliko godina upozoravaju da jedina slovenačka termoelektrana na ugalj Termoelektrarna Šoštanj (TEŠ) ima probleme u poslovanju, a jedan od razloga je to što sa svojom cenom proizvodnje energije, opterećenom troškovima emisionih jedinica CO2 ili porezom na CO2, nije konkurentna na tržištu. Tako se dešavalo da zabeleži gubitke koji su na godišnjem nivou bili veći od sto miliona evra.
Početak raspleta krenuo je u januaru kada je najavljena izrada studije za izdvajanje TEŠ-a i rudnika Velenje iz HSE-a, a u maju je premijer Robert Golob izjavio da će termoelektrana i rudnik verovatno prestati sa radom pre planirane 2033.
Sada je slovenačka vlada saopštila da je stečaj firmi TEŠ i Premogovnik Velenje očekivan početkom sledeće godine. Subvencije i preuizimanje termoelektrane i rudnika deo su predloga zakona o prelaznom finansiranju ubrzanog i pravednog prestanka korišćenja uglja, koji je usvojila slovenačka vlada.
TEŠ će do kraja aprila 2027. prvenstveno proizvoditi toplotnu energiju
Predlogom zakona, koji je nazvan specijalni, se obezbeđuje socijalna sigurnost i zaštita radnih mesta zaposlenih u rudniku i termoelektrani i obezbeđuju uslovi za pristojan život stanovnika Šaleške doline, saopštila je Vlada Slovenije. Predlog je pripremilo Ministarstvo prostornog planiranja, klime i energetike.
Šaleška dolina je deo Savinjsko-Šaleške regije i sa Zasavjem predstavlja dva slovenačka regiona uglja koji, uz ostale širom Evropske unije, mogu da dobiju pomoć za sprovođenje pravedne energetske tranzicije.
Oko 324 miliona evra biće izdvojeno za podršku proizvodnje toplotne energije
TEŠ će, kako se navodi, do kraja aprila 2027. prvenstveno davati toplotnu energiju za daljinsko grejanje Šaleške doline, odnosno opština Velenje i Šoštanj. Oko 324 miliona evra biće izdvojeno za podršku proizvodnje toplotne energije.
Vlada će, dodaje se, tako sprečiti najgori mogući scenario, a to je bankrot dve firme, koji bi se bez njenog delovanja desio početkom sledeće godine u jeku zimske grejne sezone.
Zbog pokretanja stečajnog postupka nad obe firme, bila bi ugrožena radna mesta zaposlenih, socijalna sigurnost njihovih porodica, a čak 35.000 stanovnika i sve javne ustanove i preduzeća ostali bi bez grejanja.
Vlada priprema još dva zakona
Osim pomenutih 324 miliona, biće potrebno obezbediti oko 79 miliona evra za otplatu kredita za TEŠ, jer bez toga, kako se navodi, njegov nastavak rada nije moguć. Prenosom vlasništva nad TEŠ-om i rudnikom HSE će moći rasterećeno da posluje i da iz dobiti državi nadoknadi štetu koju sada finansira, navela je Vlada.
Zakon predstavlja prelazno rešenje do donošenja mera za pravičan prestanak korišćenja uglja i restrukturiranje regiona i uspostavljanje alternativnih izvora za proizvodnju toplotne energije. Vlada smatra da će to regionu dati priliku i vreme da reši ključna pitanja u vezi sa pravednom tranzicijom.
HSE: Nastavak pomoći TEŠ-u i rudniku bila bi nezakonita državna pomoć
Pomenute mere, koje Vlada ubrzano priprema, biće deo zakon o postepenom zatvaranju Rudnika uglja Velenje i Zakon o razvojnom restrukturiranju Savinjsko-šaleške regije. Oba propisa u skladu sa Nacionalnom strategijom za prestanak korišćenja uglja i restrukturiranje regiona uglja, omogući će Savinjsko-šaleškom regionu promišljen i društveno pravedan izlazak iz uglja, poručila je Vlada Slovenije.
Inače, HSE je u septembru saopštio da je analiza poslovanje “termalne divizije” kompanije pokazala da će TEŠ i Premogovnik Velenje biti neprofitabilni zbog promena na tržištu i pada cena električne energije ispod cene proizvodnje.
Od 1. januara 2025. HSe neće biti u mogućnosti da obezbede sredstva potrebna za neometanu nastavak rada termoelektrane i rudnika, čiji je jedini kupac TEŠ, jer bi ta pomoć bila nedozvoljena državna pomoć prema propisima Evropske unije, naveo je HSE.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.