Kosovo* mora da ispravi svoje prekršaje do 1. jula ili će Sekretarijat Energetske zajednice pokrenuti postupak zbog emisija, jer je vlada dužna da zakonom odredi granične vrednosti za zagađenje vazduha.
Ministarski savet Energetske zajednice potvrdio je da je vlada u Prištini propustila da ispuni svoje obaveze iz članova 12 i 16 ugovora o osnivanju te organizacije. Procedura za rešavanje spora tiče se usklađivanja s direktivama o velikim ložištima i industrijskim emisijama. Sekretarijat Energetske zajednice saopštio je da Kosovo*, čiji je energetski sektor zavisan od uglja, nije u svoje zakonodavstvo prenelo propise koji uređuju zagađenje vazduha.
Dokument u formi odluke usvojen je na osnovu mišljenja Savetodavne komisije Energetske zajednice od prošlog meseca. Ona se saglasila sa sekretarijatovom ranijom ocenom. Takozvano obrazloženo mišljenje je Kosovu* poslato u februaru prošle godine, a sekretarijat je zatim, u julu, poslao obrazloženi zahtev Ministarskom savetu Energetske zajednice.
Sve ugovorne strane obavezale su se da odrede granične vrednosti za ispušteni sumpor-dioksid, azotne okside i praškaste ili respirabilne čestice – SO2, NOx odnosno PM.
Odredbe Direktive o velikim ložištima (2001/80/EC) pokrivaju postrojenja puštena u rad do kraja 2017. godine. Direktiva o industrijskim emisijama (2010/75/EU) je za novije pogone.
U odluci je navedeno da Kosovo* mora da ispravi prekršaj i da ove godine redovno izveštava o napretku. Sekretarijat je napomenuo da će postupak podići na sledeću stepenicu ukoliko se spor ne reši do 1. jula.
On je počeo u julu 2018. uvodnim pismom, u kojem je vlada upozorena zbog toga što nije transponirala regulativu o zagađujućim materijama.
U odvojenom postupku, Energetska zajednica je takođe osporila zakonitost državne pomoći planiranoj termoelektrani. Međutim, kompanija koja je dobila posao je pre dve nedelje napustila projekat i navela da više neće ulagati u ugalj.
Vladi je upravo, ni dva meseca nakon što je formirana, u parlamentu izglasano nepoverenje. Kabinet odlazećeg premijera Albina Kurtija nije podržao inicijativu da se nastavi s projektom elektrane na lignit. Vlasti su takođe bile nagovestile da će preispitati politiku prema malim hidroelektranama.
Kako ljudima pomoći da shvate da su u zagađenom vazduhu pored svih otrova prisutni i teški metali? Em nas zaprašuju iz vazduha ko zna čime, gori Černobiljska šuma pa eto i radioaktivnih materija a i da nije Černobila imamo mi našu deponiju u Vinči. Tome se doda još malo Korone i eto recepta za skraćenje života, hronične respiratorne boleštine i alergije. E zato treba kupiti jedan mali ambilife da makar u stanu ljudi udišu čist vazduh bar 8 sati koliko u stanu provode vremena tokom noći (sada i duže zbog ograničenja kretanja).